Szőlő-Bor
Szőlő-Bor

A hegybírók a hegyközségi rendszer alappillérei

A hegybírók a hegyközségi rendszer alappillérei

Agrofórum Online

A hegybírók a hegyközségi rendszer alappillérei - mondta Gál Péter eredetvédelemért felelős helyettes államtitkár az Országos Hegybírói Értekezleten csütörtökön, Budapesten.

A helyettes államtitkár kiemelte: a Földművelésügyi Minisztérium (FM) 2015-ben indította Eredetvédelmi Programját, amelynek kettős célja van: a Magyarország számára oltalom alatt álló földrajzi árujelzők számának növelése, valamint a már meglévő eredetmegjelölésekben és földrajzi jelzésekben rejlő lehetőségek jobb kihasználása. A szőlő-bor ágazat számára elsősorban a második célkitűzés bír jelentőséggel, hiszen a legtöbb termőhely neve már oltalommal bír. Stratégiai cél a névhasználati szabályok, vagyis a termékleírások felülvizsgálata.

Gál Péter megjegyezte: a földrajzi árujelzők használata jó eszköz lehet a termelők kezében jövedelmük növelésére, amennyiben tudatosan teszik azt. A magyar bor eredetvédelmi rendszerében több olyan nevet is találunk, amelynek szabályozása arról tanúskodik, hogy az érintett közösség még nem gondolta át, hova pozícionálja a piacon az adott névvel megjelenő termékeket. Ezekben a kérdésekben kulcsszerepet kapnak a termelői közösségek, és ezáltal nagy feladat hárul a hegybírókra is.

Az FM által az idén elindított, 10 állomásos Eredetvédelmi Országjárás ezekre a kérdésekre kívánja felhívni a termelők, termelői közösségek figyelmét, egyben technikai segítségnyújtást biztosítva a továbblépéshez.

(FM Sajtóiroda)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tényleg van íze a talajnak? Magyar kutatók is válaszolnak erre

2024. március 17. 16:10

Megalakul Magyarország első olyan kutatócsoportja, amely egy adott régió, terület komplex vizsgálatát képes elvégezni, ezzel segítve a gazdasági szereplőket – elsősorban a borászokat –, hogy terméküket tudományos alapokra helyezett módon állítsák elő.

Jelentősen visszaesett a bortermelés Ausztriában

2024. március 13. 09:10

Az osztrák statisztikai hivatal közzétette a 2023-as bortermelés végleges mérlegét. Ausztria-szerte éves összevetésben nyolc százalékkal csökkent az előállított mennyiség. A Magyarországgal szomszédos Burgenland tartományban még nagyobb volt a visszaesés.

Megválasztották az év bortermelőjét

2024. március 6. 12:10

Március első vasárnapján a Marriott Hotelben, egy elegáns gálaebéd keretében átadták a Magyar Bor Akadémia által gondozott „Év Bortermelője Magyarországon 2023” címet elismerő oklevelet, a magyar borászok által elnyerhető legrangosabb hazai kitüntetést Günzer Tamás villányi borásznak.

Mit tartogathat idén a villányi Franc&Franc?

2024. február 7. 12:10

A rendszerváltás utáni időszakban a Villányi borvidék szakemberei eszméltek az elsők között, így meghatározó szerepet vállalnak hazánk borkultúrájának alakításában, és az évek során sorban érdemelték ki ,,Az év bortermelője” címet már a kilencvenes évektől. Rövid összefoglalót kísérlek meg első sorban a fajtára kiélezve a Franc&Franc 2023 Fórumról.

Változik az eredetvédelmi szabályozás a Nagy-Somlói borvidéken

2023. június 19. 07:36

A Somló és Nagy-Somló elnevezések helyett már egységesen csak a Somló név marad használatban.

Diókutatás és eredetvédelem Franciaországban

2017. október 10. 08:30

Franciaország a körülbelül 40.000 tonna éves termésmennyiségével Európa legjelentősebb diótermesztője.

Borászatok: már csak 40 százalékuk veszteséges

2017. július 26. 11:58

Alaposan megerősödtek a magyar borászatok: kevesebb a veszteséges cég, egyúttal a bevételi átlag jelentősen nőtt tavaly.