Agrárközélet
Agrárközélet

Mezőgazdasági innovációk az Európai Unióban – EIP-AGRI hírlevél – 2017. augusztus

Mezőgazdasági innovációk az Európai Unióban – EIP-AGRI hírlevél – 2017. augusztus

Agrofórum Online

Az EIP-AGRI augusztusi hírlevelében többek között az kecskék parazitái elleni védekezésről, klímabarát mezőgazdasági megoldásokról, a káposztafélék integrált növényvédelméről és a bio vetőmag és növénynemesítés fellendítéséről is olvashat.

EIP-AGRI hírlevél 2017. augusztus

Inspiráló ötletek

Társat a kecskének
A kecskék állományát számos parazita károsítja. A károsító hatás sokféle lehet, néha komoly gondok is adódhatnak. Emanuele La Barbera egy olaszországi biogazdaságban a parazitákkal szembeni védekezés természetes módszerét találta meg, amikor a kecskék mellé tojó tyúkokat telepített, ami által jelentős mértékben csökkentette a parazita lárvák számát. Bővebben >>>

Klímabarát gyakorlatok
Svédországban Körslätts Gård és Hånsta Östergärde két olyan gazda, akik a biogazdaságban alkalmazható talajforgatás nélküli műveléssel próbálkoznak, ezzel is hozzájárulva a klímaváltozáshoz való alkalmazkodáshoz és a kibocsátások csökkentéséhez. A két gazdaság a LIFE – SOLMACC projekt keretében résztvevő 12 bemutató gazdaság része. A projekt célja a klímabarát gyakorlatok alkalmazása, mint a tápanyagok újrahasznosítása, zöldtrágya alkalmazása, agrár-erdészeti eljárások alkalmazása, minimális talajművelés, növényfajok változatosságának fenntartása, állandó növénytakaró alkalmazása. Bővebben >>>

Az alábbi kisfilm egy olyan holland állattartó gazdaságról szól, ahol a keletkezett „hulladékot”, mint az állattenyésztésből származó trágyát, a CO2-t és a hőt takarmány előállítási céllal az algatenyésztésben és a békalencse termesztésben hasznosítják.

Támogatási lehetőségek

KKV  eszközök: a más országokba való elterjedés támogatása
A KKV-k a Horizon 2020 keretében EU támogatást vehetnek igénybe. Az EU olyan innovatív vállalkozásokat keres, akik globális ambíciókkal rendelkeznek, és akik a jelenlegi hálózatokra és piacokra szeretnének hatást gyakorolni. A támogatás akár 2,5 millió € is lehet, beleértve az üzleti és az üzletet felgyorsító szolgáltatásokat is. Nézze meg, hogyan lehet pályázni!

Az EIP AGRI Service Point működéséből

Elfogadható megoldások támogatása a mezőgazdasági adatmegosztásban
Nagyon sok függ attól, hogy mennyire elfogadható megoldásokat találnak a mezőgazdasági adatok megosztásában, hogy az adatok mindenkihez eljussanak, beleértve a gazdákat is. A 2017. április 4-7. között Pozsonyban megrendezett adatmegosztási EIP-AGRI rendezvényen több mint 80 résztvevőnek volt lehetősége véleményt mondani a mezőgazdasági adatok megosztásáról. A jelentés IDE kattintva olvasható.

Adatlap a káposztafélék integrált növényvédelméről
„Ahhoz, hogy az olajrepcét és a káposztaféléket a betegségektől és kártevőktől meg tudjuk védeni, szükség van a gazdák közötti együttműködésre” – jelentette ki a svájci Claudia Daniel, a káposztafélék integrált növényvédelme EIP-AGRI fókuszcsoport szakértője. Milyen költséghatékony integrált növényvédelmi megoldások lehetségesek? Milyen más megoldások javasolhatók? A válaszokat megtalálja az újonan megjelent adatlapban.

Az EIP-AGRI hálózatok működéséből

Konferencia jelentkezési lehetőség, fenntarthatóbb gazdálkodó rendszerek és életkörülmények
A  európai fenntartható gazdálkodási rendszerek (European Farming Systems Symposium  IFSA – European Group) soron következő értekezletét Görögországban szervezik meg (Chania) 2018. júliusában. A rendezvény a gazdálkodási rendszerek fenntarthatóságára fókuszál, illetve a rendelkezésre álló lehetőségek kihasználására. A szervezők specifikus témákat keresnek. A jelentkezések 2017. szeptember 15-ig adhatók le IDE kattintva!.

A mezőgazdasági és élelmiszeripari KKV-k innovatív potenciáljának növelése
A Horizon 2020 részeként támogatást nyert INNO-4-AGRIFOOD projekt célja, hogy a mezőgazdasági és élelmiszer ipari KKV-k innovációs együttműködését erősítse az online felületek adta lehetőségek által. Ingyenes e-learning tanfolyamot tettek elérhetővé, ezzel is olyan innovációs eszközökkel segítve a tanácsadókat, amelyeket felhasználhatnak a partner KKV-nál, ezzel is növelve a ki nem aknázott innovációs képességeket. Bővebben >>>

A bio vetőmag és növénynemesítés fellendítése
A LIVESEED névre hallgató Horizon 2020 többszereplős projekt arra koncentrál, hogy növelje azon kultivárok számát, amelyek a biotermesztésben is használhatók. A projektben kutató intézetek, nemesítő szervezetek, vetőmag kereskedő cégek és biotermesztéssel foglalkozó szervezetek vesznek részt. Az IFOAM-EU részéről Bram Moeskops kijelentette, hogy  „sikerült összehozni azokat az érdekelt feleket, akik a bio vetőmagok piacán fontos szerepet töltenek be. Ezzel a többszereplős konzorciummal tovább tudunk lépni a bio vetőmagvak termesztése és a nemesítés terén.” Bővebben >>>

Tudta, hogy a DG AGRI közzétette a Horizon 2020 projektek azon online listáját, amelyek különösebb jelentőséggel bírnak a mezőgazdasági, erdészeti és vidékfejlesztési kutatások számára? Tekintse meg a weboldalt!

Twitter hírek
The internet of food and farm 2020 IoF2020
Amennyiben Ön még nem értesült a digitális innováció szemináriumáról, akkor az elkészült jelentést IDE kattintva olvashatja.
Legyen Ön is tagja az EIP AGRI hálózatnak: https://ec.europa.eu/eip/agriculture/en/user
Iratkozzon fel Ön is az EIP AGRI hírlevélre: http://jusbox.us7.list-manage.com/subscribe?u=c40406f3cb81288b4051d5632&id=d1a7da98e5
Továbbítsa az EIP AGRI hírlevelét ismerőseinek, barátainak: http://us7.forward-to-friend.com/forward?u=c40406f3cb81288b4051d5632&id=672aed2c52&e=

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egyre nyugtalanabbak az európai gazdák, cselekvésre kényszerítik a döntéshozókat

2024. április 8. 08:10

Az európai döntéshozók visszafogták a természet védelmét szolgáló szabályozásokat, korlátozták a vámmentes ukrán gabona behozatalát, és hatályon kívül helyezték a peszticidek használatát korlátozó új jogszabályt.

Magyar gyűrűs vörös vércsét fotóztak Nigériában

2024. április 7. 12:10

A madarat első éves korában, 2023. szeptember 8-án gyűrűzték a Farmosi Madárvártán.

Magyarországon fogták be egy sáska legelső példányait

2024. március 23. 10:10

Bár mérete alapján a második legnagyobb hazai sáskafaj a keleti vándorsáska után, az év rovarának járó aranyérmet így is bezsebelte 2024-ben. Ismerjük meg közelebbről a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kutatójának segítségével a sisakos sáskát!

Lengyelország vezető kertészeti vállalkozása vár gyakorlatra!

2024. március 7. 16:10

Együttműködési megállapodást kötött a Széchenyi István Egyetem és a Primavega lengyel mezőgazdasági vállalat.

RAPOOL-repcék: BATIS

2021. július 14. 07:36

Azon partnereinknek ajánljuk, akik csúcstermésre képes repcehibridet keresnek kiemelkedő tápanyag-reakcióval és szárstabilitással, jó kompenzációs képességgel, akár gyengébb adottságú területekre is.

„Precision-World 2020” - az Amazone virtuális kiállítása

2020. október 17. 11:34

Az Amazone cég gyártmányskálájában (talajművelő gép, vetőgép, műtrágyaszóró és permetezőgép) a precíziós technológia megvalósítására alkalmas, számos innovatív termék megtalálható.

Repülő kertek és úszó üvegházak

2022. április 27. 05:37

Néhány olyan projekt, amely látszólag a sci-fi világához tartozik – mint például a repülő gyümölcsösök vagy lebegő üvegházak – közelebb áll a valósághoz, mint gondolnánk.

Agrofeed Kft.: 747 millió forint támogatás fermentációs eljárások fejlesztésére

2020. szeptember 8. 04:36

A három éven átívelő projekt célja olyan speciális nedves fermentációs eljárás honosítása és továbbfejlesztése, mellyel kevésbé értékes takarmány-alapanyagok tartósítása és feltárása végezhető el.