Agrárközélet
Agrárközélet

AKG: fokozott figyelmet igényel

AKG: fokozott figyelmet igényel

Agrofórum Online

Az elmúlt hónapban kapták kézhez támogatói okiratukat azon gazdálkodók, akik a másodszorra megnyitott agrár-környezetgazdálkodási pályázati felhívásra (AKG) 2016-ban nyújtották be kérelmeiket. Az új belépőknek már 2017. január 1-től a támogatói okirat kézhezvételét megelőző időszakra is be kellett tartaniuk vállalt előírásokat – kivéve, a 2017. január 1. előtt vetett kultúrák esetében a táblaméretre és az ellenőrzött (fémzárolt) szaporítóanyag felhasználására vonatkozókat.

A támogatott AKG-s szántóterületen az integrált növényvédelem keretében a 2017. január 1-e után vetett növénykultúrákra vonatkozóan általános kötelezettség, hogy hibridkukorica, repce, búza, napraforgó esetében évente, a többi növényfaj esetén két évnél nem régebbi számla vagy bizonylat megléte szükséges a minősített vetőmag használatáról. Amennyiben a gazdálkodó a fémzárolt vetőmagot választotta, úgy minden esetben a főnövényre és a másodvetésre is egy évnél nem régebbi szaporítóanyag vásárlásáról szóló számlával, bizonylattal kell rendelkeznie.

Az AKG-s területre – kivéve gyep – az 5 évnél nem régebbi talajvizsgálati eredmény meglétének folyamatosnak kell lennie. Az új belépőknek 2017. december 31-ig kell a talajmintát a laboratóriumba juttatni, azonban ügyelni kell arra, hogy az AKG-ba bevitt területeken a nitrátrendelet előírásait be kell tartani, így a műtrágya-használatot megelőzően a talajvizsgálati eredménynek már rendelkezésre kell állnia.
A folyamatosság szempontjából a talajminta leadásáról szóló átvételi igazolás is elfogadható. Fontos megjegyezni, hogy a talajvizsgálati kötelezettség az érintett területre vonatkozik, vagyis az előírásoknak megfelelő talajvizsgálati eredmény attól függetlenül elfogadható, hogy azt kinek a nevére állították ki. A talajvizsgálati eredményeken alapuló tápanyag-gazdálkodási tervet minden évben szeptember 30-ig, vagy azt követő betakarítás esetén a betakarítást követő 30 napon belül el kell készíteni. Az új belépőknek az első, 2017-es évre vonatkozó tervet az egységes kérelem benyújtási időszakának végéig kellett összeállítani, a szeptember 30-i időpont már a második évre szól.

Ültetvény esetében választható előírás a levélminta-vétel, melyet minden évben augusztus 31-ig kell elvégezni a pályázati felhívás mellékletében rögzített vegetációs periódusok figyelembe vételével. Teljesítésnek itt is elfogadott a laboratóriumi átvételi igazolás.

Ne feledjék, a kötelező vagy választott agrotechnikai műveletek bejelentését a kincstár elektronikus felületén, melyet a kötelezettségteljesítés elfogadása érdekében a művelet befejezését követő 15 napon belül meg kell tenni. Ültetvények esetében a kivágás, újratelepítés jelentésére kell figyelemmel lenni, mert ennek hiányában a terület kizárására kerülhet sor.

A támogatás keretében az egybeművelt tábla nem jogosult támogatásra, illetve amennyiben a támogatott egy adott blokkon belül úgy gazdálkodik, hogy egy kötelezettségvállalással érintett területével szomszédos egyéb, nem támogatott területén azonos növényt termeszt, akkor a területeket el kell különítenie (pl. 50-60 cm-es sávú ültetvény esetében a közös sarokpontokon, töréspontokon természetes anyagú jelölőtárgy stb.).

Az AKG-ban bizonyos növényvédő szerek alkalmazása tiltott, melyet már január 1-től az új belépőknél is ellenőriznek. A tiltólista a www.szechenyi2020.hu weboldalon elérhető.

(NAK)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Magyarországon fogták be egy sáska legelső példányait

2024. március 23. 10:10

Bár mérete alapján a második legnagyobb hazai sáskafaj a keleti vándorsáska után, az év rovarának járó aranyérmet így is bezsebelte 2024-ben. Ismerjük meg közelebbről a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kutatójának segítségével a sisakos sáskát!

Lengyelország vezető kertészeti vállalkozása vár gyakorlatra!

2024. március 7. 16:10

Együttműködési megállapodást kötött a Széchenyi István Egyetem és a Primavega lengyel mezőgazdasági vállalat.

5 kategóriában szavazhatunk a természetszeretet és a környezetvédelem élharcosaira

2024. február 22. 11:40

Az Országos Erdészeti Egyesület által szervezett Erdei Vándortábor Program idén először hirdeti meg a Nagykövet Awardot.

Így áll most a belvízhelyzet Magyarországon

2024. február 21. 16:10

Az országban 2024 elején számottevő, de nem kiemelkedően magas a belvízzel borított mezőgazdasági területek nagysága.

El kell hinni, hogy van másik út... csak ki kell próbálni

2023. február 13. 14:37

A ,,ma” gazdálkodója nem élhet abban a tudatban, hogy a talajaink minősége így marad. Szakértői vélemények – röviden.

A gigantikus robotok fenntarthatóbbá teszik a gazdálkodást

2023. március 29. 12:41

Az MIT öregdiákja által alapított FarmWise olyan önállóan dolgozó robotokat használ, amelyek a gyomok kiirtásával egyidejűleg a termés megóvására is alkalmasak, így szükségtelenné válik a gyomirtó szerek használata.

Napraforgó-peronoszpóra. Miért most?

2022. augusztus 27. 05:32

A fenti cím első részét olvasva sokaknak juthat az eszébe a kérdés, miért éppen most, a vegetációs időszak végén beszéljünk egy gombabetegségről? Praktikus okok állnak a háttérben.

Az IAEA és a FAO vetőmagokat küld az űrbe

2022. november 29. 08:25

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) és az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) vetőmagokat küldött az űrbe, hogy fokozzák a Földön az éghajlatváltozás pusztításaihoz alkalmazkodni képes új növénykultúrák kifejlesztésére irányuló közös erőfeszítéseiket.