Agrárközélet
Agrárközélet

Mezőgazdasági innovációk az Európai Unióban – EIP-AGRI hírlevél – 2015. október

Mezőgazdasági innovációk az Európai Unióban – EIP-AGRI hírlevél – 2015. október

Agrofórum Online

Új technológiák a legeltetésben és a fejésben, téli betakarítás: a biotermékek téli termesztése.

Megjelent a 2016-2017 évekre vonatkozó Horizon 2020 felhívás, 560 millió euró áll rendelkezésre a mezőgazdasági termelés növelésére, a fenntarthatóságra és vidékfejlesztésre.

Hogyan rendezzük újra a mezőgazdasági és élelmiszer előállító rendszerünket úgy, hogy képesek legyünk 9 millió embert tápláló élelmiszerrel ellátni? Hogyan fejlesszük gazdaságunk erőforrás hatékonyságát, versenyképességét és tegyük klímabarátabbá? Hogyan növeljük a vidék fenntartható képességét? Csak néhány azon kérdések közül, amelyekre a most megjelent Horizon 2020 program keretében a 2016-2017 évekre vonatkozó pályázati felhívások választ keresnek. A korábbi évekhez képest magasabb, 560 millió €-os támogatás áll a pályázók rendelkezésére. Bővebben >>>

“Funding opportunities under Horizon 2020 – calls 2016”, amely az EIP AGRI hálózatban résztvevőket tájékoztatja a pályázati felhívásokról.
A Societal Challenge 2 felhívásokra 2015. november 24 – 27-én információs napot szerveznek, ahol terítékre kerülnek a többszereplős projektek és a tematikus hálózatok, valamint lehetőség van a partnerkeresésre is. Regisztrálni október 19-től lehet.

Innovatív ötletek

Téli betakarítás: a biotermékek téli termesztése

Ausztriában a téli időszakban nagyon kevés bio zöldség áll rendelkezésre, mivel a hideg nem teszi lehetővé a szabadföldi termesztést. Ezért a fogyasztóknak import bio zöldséget és gyümölcsöt kell vásárolnia. Az osztrák biotermesztő gazdák szövetségétől (BIO AUSTRIA) Elfriede Stopper és partnerei úgy gondolták, hogy eljött az idő a probléma megoldásának. Egy projektet dolgoztak ki, amelyben gazdák és kutatók azon munkálkodnak együtt, hogy megoldást találjanak a fűtetlen fólia alatti zöldségféléket termesztésére a téli időszakban. Bővebben >>>
A fenti példát az IFOAM EU csoport által publikált “Organic cooperative approaches to rural development – A manual for stakeholders” kiadványból vettük.

Új technológiák a legeltetésben és a fejésben

Június 15-19-én az Európai Legelő Szövetség (European Grassland Federation) Wageningenben (Hollandia) tartott tanácskozást „Grassland and forages in high output dairy farming systems” címmel. A tanácskozáson holland kutatók, tanácsadók, cégek képviselői, termelő gazdák osztották meg ismereteiket egymással, és tanácskoztak azokról az eljárásokról, eszközökről, amelyek lehetővé teszik az automatizált fejést a legelőkön. Részletek >>>
Az Autograssmilk projektről IDE kattintva olvashat!

Fókuszcsoport felhívások eredményei: végleges a kiválasztott szakértők listája

Az EIP AGRI három új fókuszcsoport szakértőinek listáját tette közzé. A szakértők nevéről Ön is tájékozódhat a következő elérhetőségeken:
Mixed farming systems: livestock/cash crops  (vegyes gazdálkodás: növénytermesztés és állattenyésztés)
Benchmarking of farm productivity and sustainability performance ( a gazdaságok termelékenységének és fenntarthatóságának összehasonlítása)
Reducing emissions from cattle farming (a szarvasmarhák ÜHG kibocsátásának csökkentése)
Ez alkalommal is szeretnénk köszönetünket tolmácsolni minden jelentkezőnek, de csoportonként csak húsz szakértő kiválasztására van lehetőség. A következő hónapokban a szakértők megtartják az első tanácskozásukat. Az EIP AGRI fókuszcsoportok tevékenységéről a Focus Group oldalon tájékozódhat, illetve figyelmébe ajánljuk az EIP-AGRI weboldalt és a fókuszcsoportok tájékoztató füzetet.

Egy átfogó talajegészség-védelmi stratégia megfelelő kiindulópontként szolgálhat. Bővebben a fókuszcsoport jelentéséről >>>

Új utak a genetikai erőforrások területén való együttműködésben

A mezőgazdasági genetikai erőforrások megőrzése és felhasználása terén számos olyan akadály létezik, amely gátolja az európai gazdák, nemesítők és kutatók közötti együttműködést. Az EIP-AGRI genetikai erőforrások fókuszcsoportja áttekintette a jelenlegi és a jövőben lehetséges együttműködési lehetőségeket, és azokat a motivációs okokat, amelyek az érintetteket közös tevékenységekre sarkalja. Javaslatot fogalmazott meg azoknak a fajtáknak a bevezetéséről, amelyek adott környezeti, társadalmi és gazdasági igényeket elégítenek ki. Bővebben >>>

Olvassa el az EIP-AGRI füzeteket görög, olasz és finn nyelven

Ismeri Ön, hogy a finn vidékfejlesztési hálózat lefordította az EIP AGRI fókuszcsoportokról szóló tájékoztató füzetét finn nyelvre? Vagy, hogy más EIP-AGRI kiadványokat lefordítottak olasz, görög és svéd nyelvekre? Az EIP-AGRI multiplier toolkit átfogó betekintést ad az angol nyelven kívül megjelent dokumentumokról. Az alkalmazás magyarázatot ad Önnek arról is, hogy hogyan használhatja az EIP-AGRI logót. Publikálásra kész cikkeket és egy EIP AGRI prezentációt is tartalmaz. Bővebben >>> 

Átgondolni a gazdaságok modernizálását és a fenntartható vidékfejlesztés közötti összefüggést

Számos gazda kihasználja a termelésben, piacokban, ellátási láncban és a vezetésben/irányításban rejlő alternatív lehetőségeket. A RETHINK kutatási projekt azokat az összefüggéseket vizsgálja, amelyek a gazdaságok modernizálása és a vidékfejlesztés között áll, pontosabban a véges erőforrások és a folyamatosan növekvő igények között. A RETHINK projekt 2015. december 2-án tart rendezvényt a témáról Brüsszelben. Ha Ön a rendezvényen szeretne részt venni, kérem látogassa meg a projekt honlapját IDE kattintva.

Várható EIP-AGRI események

A fenntartható növekedés és munkahely-teremtési EU stratégia keretében, a Bizottság 2015. év végén stratégiát jelentet meg a körkörös gazdaságról. A mezőgazdaságot és az erdészetet érintő témákban az EIP AGRI október 28-29-én Finnországban
tart megbeszélést.

Az EIP-AGRI 2015. december 3-4-én Írországban szervez szemináriumot az interaktív innovációról és ismeretrendszerekről. A rendezvény lehetőséget nyújt a gazdák, kutatók és tanácsadók közötti párbeszédre. A célkeresztbe azok az innovatív megközelítések kerülnek, amelyek az európai országokban növelik a mezőgazdaság és erdészet gazdaságosságát és fenntarthatóságát. A fenti rendezvényeken való részvétel meghívásos alapon történik. A megbeszélések eredményei az EIP-AGRI honlapján lesznek elérhetők.

Mi történt a mezőgazdasági innováció világában?

A következő hónapokban számos értékes rendezvény megszervezésére kerül sor Európa szerte olyan témákban, mint a fenntartható vidékfejlesztés, a bio- gazdaság és az élelmiszertermelés jövője. Az EU kalendárium elérhető IDE kattintva!

Ha Önnek is tudomása van hasznos rendezvényekről, kérem küldje el nekünk a newsletter@eip-agri.eu címre.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Magyarországon fogták be egy sáska legelső példányait

2024. március 23. 10:10

Bár mérete alapján a második legnagyobb hazai sáskafaj a keleti vándorsáska után, az év rovarának járó aranyérmet így is bezsebelte 2024-ben. Ismerjük meg közelebbről a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kutatójának segítségével a sisakos sáskát!

Lengyelország vezető kertészeti vállalkozása vár gyakorlatra!

2024. március 7. 16:10

Együttműködési megállapodást kötött a Széchenyi István Egyetem és a Primavega lengyel mezőgazdasági vállalat.

5 kategóriában szavazhatunk a természetszeretet és a környezetvédelem élharcosaira

2024. február 22. 11:40

Az Országos Erdészeti Egyesület által szervezett Erdei Vándortábor Program idén először hirdeti meg a Nagykövet Awardot.

Így áll most a belvízhelyzet Magyarországon

2024. február 21. 16:10

Az országban 2024 elején számottevő, de nem kiemelkedően magas a belvízzel borított mezőgazdasági területek nagysága.

Innovatív mezőgazdaság - Dr. habil Milics Gábor

2019. július 5. 16:47

Az agráriumban dolgozó személy felfogása kell, hogy elmozduljon a precíziós/helyspecifikus irányba.

Jelentős áttörést értek el a paradicsom barna termésráncosodás vírus elleni küzdelemben

2021. június 2. 07:41

A 2017 óta zajló kutatás-fejlesztési időszak erőfeszítéseit követően a TomaTech-nek sikerült meghatározni olyan DNS-markereket, amelyek a vírussal szembeni rezisztenciáért felelősek.

Letört az agrárcégek innovációs kedve

2023. november 30. 14:40

Az elmúlt egy évben erőteljesen visszafogták innovációs fejlesztéseiket a mezőgazdasági cégek – derül ki a K&H innovációs kutatásából.

A RAPOOL nemesítése új megoldásokat kínál a klímaváltozás kihívásaira

2021. június 14. 05:34

A hazai repce-vetésterület az elmúlt két évben csökkent, ami részben a klímaváltozással, részben pedig a növényvédelmi technológiában bekövetkezett megszorításokkal függ össze.