Állattenyésztés
Állattenyésztés

Csak a hazai piacra elég a liba

Csak a hazai piacra elég a liba

Agrofórum Online

Az év eleji madárinfluenza-járvány okozta kiesést követően ismét van elég liba- és kacsahús a piacon. A lúdszövetség vezetője szerint a hazai és az európai kereslet is jelentős, drasztikus drágulást azonban nem látni: az előző évhez képest 10 százalékkal magasabb áron kerülhet a boltokba a pecsenyének való.

Kilábalt a madárinfluenza-járvány okozta válságból a hazai kacsa-liba ágazat. Szabó Miklós, a Magyar Lúdszövetség elnöke a Magyar Időknek elmondta: kacsával már folyamatosan el tudják látni a hazai kiskereskedelmet, libából pedig csak lokálisan alakulhat ki hiány a piacon.

A vadmadarak által terjesztett kór az elmúlt év végén jelent meg hazánkban, és bár a baromfipiac egészére hatással volt, a legnagyobb kárt a víziszárnyastartásban okozta a fertőzés. Országszerte több ezer állatot kellett levágniuk és megsemmisíteniük a hatóságoknak, a feldolgozóiparba, a vágóhidakra ezért a megszokottnál jóval kevesebb szárnyas kerülhetett. Így fordulhatott elő, hogy az év első felében országszerte hiánycikk lett a boltokban a liba- és a kacsahús.

Szabó Miklós szerint a heti, illetve a havi termelést mára sikerült az átlagos szintre emelni, az egész éves veszteséget azonban így sem tudták pótolni. Míg egy átlagos évben 26-28 millió kacsát dolgoznak fel a hazai vállalkozások, addig idén a becslések szerint ez a szám 16-18 millió körül alakulhat.

A madárinfluenza nemcsak hazánkban, hanem Európa-szerte gondokat okozott. A pecsenyekacsa és a májért tartott hízott áru piacán is jelentős hiány alakult ki, amit a mai napig nem sikerült pótolni. A kereslet ugyanakkor továbbra is nagy, főként a németországi áruházláncok ostromolják ajánlataikkal a magyar feldolgozókat. – A hazai megrendeléseket teljesítjük, ám a külföldi piacainkat nem minden esetben tudjuk ellátni – emelte ki a szakember.

Majd megjegyezte: az ma már nem fordulhat elő, hogy a vásárlók üres polcokkal találkozzanak, kacsahússal az egész országot el tudják látni, és a libahús kínálata is csak a kereskedőkön múlik. Amelyik áruházlánc időben, elegendő mennyiséget rendelt, annak az előttünk álló Márton-napi és a karácsonyi szezonban sem kell hiánytól tartania.

A megnövekedett kereslet az árakra is hatással volt, bár a szakember szerint a drágulás nem volt jelentős. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az előző évhez képest 10 százalékkal nőtt a kacsa- és a libahús ára a hazai piacon. – A kieső állományok miatt alaposan megnőtt a termelési költség, az árakat azonban nem ez, hanem a kereslet-kínálat viszonya határozza meg – emelte ki a lúdszövetség vezetője.

Az ágazati kilátásokkal kapcsolatban Szabó Miklós jelezte: annyi libát és kacsát, amennyit a madárinfluenza előtt megtermelt az ország, a jövőben is elő kell tudni állítani. Sőt a szakember némi növekedésre is lát lehetőséget, hiszen a jelentős európai uniós keresletnek köszönhetően új piacokat szerezhetnek a magyar feldolgozók.

A madárinfluenza veszélye azonban idén is fenyegeti az állattartókat. Ennek megelőzésére a hatóságok szigorították a madárinfluenza elleni védekezést szolgáló előírásokat, a lépéseket pedig a Baromfi Terméktanács is támogatta. – Mindenkinek be kell tartania a járványvédelmi szabályokat, hiszen nem fordulhat elő még egyszer, hogy a többséget áldozzuk fel a kisebbség miatt – fogalmazott a lúdszövetség elnöke. Megjegyezte, hogy a 16-20 milliárd forintos kárt okozó járvány kellő figyelmeztetés volt az ágazatnak.

A legtöbb termelő ezért abban érdekelt, hogy a fejlesztéseket végrehajtva csökkentsék a fertőzésveszélyt az állattartó telepeiken. – Aki nem hajlik erre, az nem a jövőben gondolkodik – mondta, hozzátéve: voltak olyan termelők, akik csak a pillanatnyi hasznot nézve örültek annak, hogy megkapták az államtól a fertőzött állományuk levágása után kapott összeget, de ezt követően nem tettek lépéseket a megelőzés érdekében.

Magyar Idők

 
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megbukott a monokultúrás gazdálkodás

2024. április 15. 14:40

Kutatók öt kontinens 2655 gazdaságát elemezve bizonyították, hogy az ipari, monokultúrás gazdálkodásról való elmozdulással az ember és környezete is csak nyerhet.

ANImashExpo: az állattenyésztő ágazat vadonatúj szakkiállítása

2024. április 10. 08:10

Bővül a HUNGEXPO kínálata: 2024. december 5-7. között rendezik meg az ANImashEXPO-t. A kiállítás célja, hogy fórumot és önálló bemutatkozási lehetőséget teremtsen az állattenyésztés és -egészségügy területén működő szakembereknek, vállalkozásoknak.

Az emberek többet fertőzik az állatokat betegségekkel, mint fordítva

2024. április 9. 15:10

Több vírust adunk át a házi- és vadon élő állatoknak, mint amennyit elkapunk tőlük – derül ki a UCL kutatóinak új, nagyszabású vírusgenom-elemzéséből.

A szarvasmarhák tbc-oltása a tüneteket és a továbbfertőzés esélyét is csökkenti

2024. április 9. 10:10

A kutatás szerint a vakcinázás nemcsak a tuberkulózis súlyosságát enyhíti a fertőzött szarvasmarhák esetében, hanem a terjedését is 89%-kal mérsékli a tejelőállományokban.

Ismét szállíthatunk kacsát és libát Kínába

2018. november 6. 07:34

Nagy István agrárminiszter a Han Changfu kínai mezőgazdasági miniszterrel való találkozót követően Sanghajban hangsúlyozta, hogy a madárinfluenza hatásainak kifutásával a Kínába irányuló baromfiexport újra növekedési pályára állhat.

Exportra ítélve - komoly jövedelmezőségi veszélyben a víziszárnyas-ágazat

2019. október 26. 08:37

Sajnos, a víziszárnyas ágazatban, kacsánál, libánál az árak nem javultak az előző hónapokhoz képest, holott azt szoktuk mondani, hogy az ősz a szezonja mindkét terméknek, elsősorban a libának, mivel azt főleg Márton-napon és karácsonykor fogyasztják.

Baromfiágazat: égető szükség lenne az exportra

2020. május 26. 06:37

Az exportra égető szükségünk lenne, a magyar baromfiágazat jelentősen külföldre termel. Az úgynevezett „nagyvevő országaink” részben Európában, részben Távol-Keleten vannak.

Már nem érződik a madárinfluenza hatása, nincs hiány libából sem a piacon

2018. november 6. 09:03

A kacsa minden része keresett, a libából a legtöbben a mellet és combot teszik a kosarukba. Míg az elmúlt évben hiány volt a hízottlibamájból, az idén helyreállt a rend, sőt a szakemberek szerint inkább kínálati piac alakult ki ennél a terméknél is.