Állattenyésztés
Állattenyésztés

Várható volt: tiltólistán a magyar sertéshús

Várható volt: tiltólistán a magyar sertéshús

NAK

Európai és ázsiai országok tiltották ki piacukról a magyarországi sertéshúst az afrikaisertéspestis-eset miatt – közölte a magyar hatóság.

A magyarországi húsfeldolgozók számára jelentős érvágás az exporttilalom.

Az afrikai sertéspestis (ASP) hazai felbukkanása – egy Heves megyében talált vaddisznótetemben mutatta ki a fertőzést a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) laborja – komoly következményeket hozott az Ázsiába szállító magyarországi sertéshús-exportőröknek. Annak ellenére, hogy – a NÉBIH nak.hu-nak megküldött tájékoztatása szerint – Magyarország egész területén ezt az egy ASP-esetet állapították meg.

„Harmadik országba irányuló sertéskivitellel kapcsolatban idáig a japán, a tajvani, a dél-koreai, a szingapúri és a szerb állategészségügyi hatóság tájékoztatta a magyar állategészségügyi szolgálatot az ASP miatt bevezetett importkorlátozásokról. Az elkövetkező időben várható a többi kereskedelmi partner korlátozása is. Fontos kiemelni, hogy amennyiben az exportbizonyítvány a szállítás feltételeként előírja az afrikai sertéspestistől való „országmentességet”, akkor április 23-tól semmilyen körülmények között nem lehet szállítást indítani” – közölte a nak.hu érdeklődésére a NÉBIH sajtóosztálya.

Az uniós előírásoknak megfelelően a fertőzött területről élő vaddisznó, vaddisznótest és vaddisznóhús semmilyen formában nem szállítható ki. A hazai főállatorvosi rendelkezések alapján a vaddisznótesteket kizárólag azok vizsgálatát követően, a negatív virológiai eredmény birtokában és csak a fertőzött területen belül lehet felhasználni. A házisertések pedig csak az illetékes járási hivatal előzetes engedélye alapján, az elvégzett vizsgálatok kedvező eredménye után szállíthatók ki a fertőzött területről, de csak magyarországi célállomásra.

A magyarországi húsfeldolgozók számára jelentős érvágás a tilalom. Az utóbbi években ugyanis Japán lett a fő piacuk, onnan származott az árbevételük negyede (76,2 millió euró), Tajvan és Dél-Korea a hatodik, illetve a tizenegyedik helyen áll ebben a rangsorban. Az ázsiai államok a tiltást általában minimum kétéves ASP-mentességet követően oldják fel.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hazai húsipar a fényt keresi az alagút végén

2024. március 22. 09:10

Éder Tamás a hazai húsipar helyzetéről március 6-án tartott előadásának legfontosabb tényeit és tanulságait foglaljuk össze.

Döbbenetes húsforrással kísérleteznek, ehhez azért gyomor kellene

2024. március 20. 11:10

A legfenntarthatóbban előállítható állati fehérjeforrás lehet egy új tanulmány szerint a pitonhús, amelynek íze a csirkééhez hasonlít.

Már tenyésztik a klímasemleges szarvasmarhát

2024. március 19. 15:10

A szarvasmarhákat a legnagyobb szén-dioxid-termelők között tartják számon. Argentína azonban nem a marhák leselejtezésében, hanem új tanúsítási rendszerben gondolkodik. A cél a klímasemleges szarvasmarha.

Komoly kihívás: 2,4 millióval kevesebb tehénnel kell majd több tejet előállítani az EU-ban

2024. március 16. 14:10

Európai uniós szinten 2035-ig több mint 2 millióval csökkenhet a tejelő tehénállomány, miközben az egy tehénre jutó tejhozamok növekedni fognak.

A malacfarokkurtítás a múlté - Van jobb megoldás!

2023. október 17. 09:10

A farokrágás gyakori probléma a sertéstartó gazdaságokban. Megelőzése, megszüntetése érdekében sokszor alkalmazzák a gazdák a rutinszerű farokkurtítást, amely állatjóléti szempontból kifogásolható módszer. Jó tudni, hogy a farokrágás kiváltó okainak megszüntetésével jó eséllyel megelőzhető a farokrágás kialakulása.

Újabb vaddisznók pusztultak el az afrikai sertéspestis miatt

2018. december 12. 14:28

Egy kilőtt, valamint egy elhullottan talált vaddisznóból származó mintából mutatta ki az afrikai sertéspestis (ASP) vírusát a Nébih laboratóriuma.

Nőtt a sertéshús kivitelének mennyisége

2023. június 13. 14:16

A sertéshús kivitelének mennyisége és értéke is növekedett – derül ki az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) elemzéséből.

Már Japánban is van mangalicatenyésztő egyesület

2018. március 9. 07:56

A történelmi jelentőségű eredmény a Mangalicatenyésztők Országos Egyesülete (MOE) kezdeményezésének, és az azt követő többéves kitartó munkának tudható be, amelynek célja a fajta eredeti jellegének megőrzése.