Akár hiszik, akár nem, a karfiolból isteni finom diétás, gluténmentes pizza süthető! Aki egyszer kipróbálja, a rabjává válik, hiszen ugyanolyan finom, mint a hagyományos, csak ez nem nehezíti el az embert, nem ugrik tőle az egekbe a vércukrunk és nem hízunk tőle... Ugye, máris izgalmasabbnak tűnik, mint a lisztes verzió?
Aki egyszer kipróbálja, a rabjává válik, hiszen ugyanolyan finom, mint a hagyományos, csak ez nem nehezíti el az embert, nem ugrik tőle az egekbe a vércukrunk és nem hízunk tőle… Ugye, máris izgalmasabbnak tűnik, mint a lisztes verzió?
A diétázók egyik legnehezebb feladata vélhetően az, hogy le kell mondaniuk a megszokott „jóról”, vagyis rosszról: azokról az ételekről, amelyek hizlalnak, de legalábbis alaposan lelassítják, vagy megállítják a fogyókúrát. Kivéve, ha változtatunk az alapanyagokon.
A pizza az egyik legnépszerűbb tésztaétel a világon, amit emberek milliói fogyasztanak rendszeresen. Mivel fehér lisztből készül, igencsak kalóriadús, így jócskán megemeli a vércukrot, ami további éhségérzetet eredményez, ráadásul eltelít, így utána biztos nem megyünk le a konditerembe, vagy a parkba futni. Le kell hát mondanunk róla, ha fogyni akarunk. Vagy mégsem?
A közösségi oldalakon egyre nagyobb teret hódítanak a fitt pizza receptek, amelyek csökkentett szénhidráttartalmú lisztből, polentából, útifüves lisztkeverékekből készülnek, de van a receptek között egy, ami merőben más, mint a többi – ez pedig nem más,
mint a karfiol-pizza.
Igen, karfiolból készül. Nem, nem karfiol ízű. Nem, nem karfiol állagú. Olyannyira nem, hogy ha nem áruljuk el a családnak, hogy mi a „tészta” alapanyaga, sosem jönnek rá (kiváltképp a gyerekek) – ezt tapasztalatból mondom.
4 gyereket etetünk úgy a férjemmel, hogy sokszor fogalmuk sincs arról, hogy éppen ZÖLDSÉGET esznek, amit „hivatalosan” nem szeretnek. Különösen a karfiolt. A pizzából mégis, sosem marad egy morzsányi sem, pedig karfiol-masszából készül, és a végén azt mondják, anya, ez isteni volt!
Szóval, ha azt szeretnénk, hogy egészségesebb vagy diétásabb étel kerüljön az asztalra, mint a megszokott bolti vagy házi fehér lisztből készült pizza, itt az ideje kipróbálni a karfiol-pizzát, ami bizton a család kedvence lesz!
No, de most lássuk az alapreceptet!
Karfiolpizza
Hozzávalók:
- 1 közepes fej karfiol
- 2 db tojás
- 1 kiskanál oregánó
- bazsalikom ízlés szerint
- 1 kiskanál áttört fokhagyma
- 4 teáskanál pizzaszósz
- 50 dkg reszelt mozzarella sajt
- 1 közepes paradicsom
- 15 g reszelt parmezán sajt
Elkészítés:
- A karfiolt rózsáira szedjük, megtisztítjuk, picire aprítjuk (aprítógépben). 8 percre mikróba tesszük, majd pihentetjük addig, amíg szobahőmérsékletre hűl.
- A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A karfiol levét kinyomjuk, papírtörlővel felszárítjuk a felesleges levet, majd hozzáadjuk a fűszereket, a mozzarella felét és a tojást. A masszából pizzaalapot formázunk, sütőpapírral bélelt tepsire tesszük, majd berakjuk a sütőbe 15 percre.
- Az elősütött pizzát kivesszük, megkenjük paradicsomszósszal, rászórjuk a maradék sajto(ka)t, paradicsomot (de ízlés szerint tehetünk rá sonkát, kolbászt, hagymát, főtt tojást, ki, mit kedvel). Visszatesszük a pizzát a sütőbe és további 5-10 perc alatt készre sütjük. Ha elkészült, 10 percet állni hagyjuk a könnyebb szeletelés érdekében.
Ha nincs mikrónk, vagy még egészségesebb módszerre vágyunk, a karfiolt meg is főzhetjük. Ez esetben főzés után a karfiolt le kell szűrni, burgonya nyomóval áttörni, a masszához 2 tojást, 25 dkg reszelt sajtot és sót kell keverni.
Az így kapott masszából az előzőekhez hasonlóan pizzaalapot kell formázni és 180 fokon pirulásig sütni, majd ki kell venni, pizzaszósszal és a kedvünk szerinti feltéttel megrakni és további 15-20 perc alatt aranybarnára sütni.
A karfiolpizza egy csodás alternatívája az „egészségtelen” klasszikus pizzának, így ez a recept könnyedén beilleszthető a diétánkba is. Magas rosttartalmának köszönhetően laktat, de nem nehezít el, pillanatok alatt elkészül, ráadásul finom és egészséges.
Mások is felfedezték a receptet: