Életmód

Napi egy alma a menopauzát is távol tartja?

Agrofórum Online

Az utóbbi években végzett kutatások rávilágítottak arra, hogy a közmondásos napi egy almának valóban rengeteg jótékony hatása van a testünkre. Segíti a koleszterinszint csökkentését, jelentős szerepet játszhat a súlycsökkentésben, megelőzhető vele a sztrók, az Alzheimer-kór, és az is kiderült, hogy a menopauza kellemetlen tüneteit is mérsékli.

Manapság, amikor hozzászoktunk, hogy a boltok polcain szó szerint mindent megtalálunk, ami csak égen és földön, közel és a világvégén megterem, divatos az úgynevezett szuperélelmiszereket az egzotikumokat tartalmazó polcokon keresni. Pedig hazai viszonyok között is megtalálhatjuk azokat az alapanyagokat, amelyek az egészség és hosszú élet forrásai lehetnek. Sőt, elég akár a saját kertünkben körülnéznünk!

Mi a helyzet az almával? Fejtsük ki kicsit tudományosabb alapokon is a témát! Az alma fitoösztrogént tartalmaz. A menopauza alatt a női nemi hormon, az ösztrogén szintje csökken, ami egyebek mellett hőhullámokat idéz elő. A fitoösztrogén ehhez a hormonhoz hasonlít, így képes ugyanazokhoz a receptorokhoz kötődni, aminek köszönhetően a kellemetlen tünetek csökkennek. Ez a hormonhatású anyag ugyancsak csökkenti a csontritkulás tüneteit.

A bór szintén nagyobb mennyiségben van jelen az almában, és az emberi szervezetbe kerülve az ösztrogén és a D-vitamin felszívódását segíti elő. Az urzolsav az alma héjában fordul elő nagyobb mennyiségben, az emberi szervezetben pedig a „jó” barna zsírszövet arányát fokozza, a „rossz” fehér zsírszövetét csökkenti. A pektin a vércukorszint stabilizálásában játszik szerepet, ezáltal kevésbé érzünk cukoréhséget, és vetjük rá magunkat adott esetben a család csokoládékészletére.

Az alma jótékony hatását a menopauzára már a Pink Lady fajtával indított kampányban is felhasználták a szemfüles marketingesek. Ám nem az egészségre gyakorolt hatását emelték ki, hanem 2000, 45 év feletti nő esetében azt vizsgálták, hogyan hat az almafogyasztás arra a jelenségre, hogy a menopauza alatt sok esetben megváltozik a szaglás és ízlelés, főleg amiatt, mert kevesebb nyál termelődik a szájban. Ennek következtében ugyanis a hölgyek ebben a korban fokozottan kívánják az édes ízt. Nos, az alma fogyasztása mindkét problémára azonnali enyhülést nyújt.

(Fotó: TatsianaVusava/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A lassan égő bükk lenne a legjobb tűzifa?

2024. november 20. 14:40

A legtöbb ember azt veszi figyelembe, hogyan tud a legolcsóbban tűzifához jutni. Azonban a fafajták fűtőértéke alapján érdemes választani.

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

2024. november 14. 13:10

A méz több mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.

Hallott már a 2 másodperces követési távolságról?

2024. november 13. 13:10

Ha még nem hallott, most bemutatjuk, további közlekedésszabályozási javaslatokkal együtt, amelyek az új KRESZ-be kerülhetnek.

Ezek a legjobb fafajok, ha kályhával (is) fűtünk

2024. november 12. 11:10

Melyik tűzifának van a legjobb fűtőértéke és adja a legtöbb hőt? Érdemes-e fenyőfával fűteni? Segítünk eligazodni a fafűtés alapkérdéseiben.

Megmetszhetem télen az almafáimat?

2020. november 26. 15:18

A télen, tél végén végzett metszés kiválóan alkalmas a termőrészek ifjítására és regenerálására.

Hogyan védjem meg almafáimat a tűzelhalástól?

2018. szeptember 20. 07:59

B. Anna kérdése: Almafáimon többször figyeltem meg, hogy elszáradnak a hajtásvégek. Mi lehet ez? Hogyan tudok védekezni ellene?

Tűzelhalás: most maximális a fertőzési veszély

2018. június 7. 04:34

A gyümölcsösökben szinte minden kultúrában folyamatosan kell védekezni, a szőlőbogyók a legérzékenyebb fenológiai stádiumban vannak.

A precíziós termesztési technológiák alkalmazhatósága a gyümölcsösökben

2018. március 3. 11:24

A precíziós gazdálkodás egy váz, amelyet egyéni igényeink és lehetőségeink függvényében tölthetünk meg tartalommal.