Gazdainfó
Gazdainfó

Februárban lehet csatlakozni a Krízisbiztosítási Rendszerhez

Februárban lehet csatlakozni a Krízisbiztosítási Rendszerhez

Agrofórum Online

A gazdasági és piaci jellegű kockázatoknak is kitett mezőgazdasági termelők számára Mezőgazdasági Krízisbiztosítási Rendszer néven új kockázatkezelési eszközt vezet be a Magyar Államkincstár közreműködésével az Agrárminisztérium. A rendszer februárban indul, a csatlakozási kérelmek beadásával.

Nem véletlen, hogy 2020-ben kerültek az Országgyűlés által elfogadásra a krízisbiztosítás részletei, melyet decemberben a 68/2020. (XII.23.) AM rendelet végül jogszabályi keretek közé is helyezett. Az elmúlt év agrárágazatot érintő piaci nehézségei, beleértve a koronavírus-járvány által okozott jelenlegi piaci és gazdasági körülményeket, rámutattak arra, hogy szükség van a már meglévő mezőgazdasági kockázatkezelési eszköztár bővítésére.

Nem elég a termelőket az időjárási káreseményekre biztosítani, hanem az egyéb, nekik nem felróható kockázatokból fakadó jövedelem-csökkenés enyhítésére is segítséget kell nyújtani. Ilyenek például az állat- és növénybetegségek, a piaci árak csökkenése, jelentős értékesítési lehetőségek elvesztése, a devizaárfolyamok változása vagy éppen a termelés során felmerülő költségek növekedése.

A krízisbiztosítási rendszerhez való csatlakozás önkéntes, termelői öngondoskodáson alapul. A rendszer egyik legnagyobb előnye, hogy a növénytermesztők mellett az állattenyésztők számára is nyitva áll.

A rendszerhez legalább három évre csatlakozhat a termelő. A csatlakozást követően a termelő a csatlakozás évében használt földterülete és a csatlakozást megelőző évben tartott állatállománya alapján meghatározott krízisbiztosítási hozzájárulást fizet. Amennyiben a termelő tárgyévi jövedelme rajta kívül álló okból 30%-ot meghaladó mértékben visszaesik a tárgyévet megelőző három év átlagos jövedelméhez képest, krízisbiztosítási kompenzációra tarthat igényt.

A jövedelem-kiesés 69,9%-ig kompenzálható. A kompenzáció forrása 30%-ban a termelői befizetésekből, 70%-ban az intézkedéshez kapcsolódó Európai Uniós vidékfejlesztési támogatásból áll. A rendszerhez a csatlakozási kérelem benyújtásával lehet csatlakozni. A csatlakozási kérelmet a krízisbiztosítási szervhez minden év február 1-től február 28-ig lehet benyújtani. A csatlakozott ügyfél a krízisbiztosítási szerv által rendszeresített elektronikus űrlapkitöltő felületen a mezőgazdasági jövedelemre és az üzemméretre (STÉ) vonatkozó adatait évről-évre, folyamatosan rögzíti.

A rendszer működtetésével összefüggő feladatokat a krízisbiztosítási szerv látja el, amelyre a Magyar Államkincstár került kijelölésre.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A magánterületen lévő fa kivágása is lehet engedélyköteles!

2024. március 12. 07:10

Településtől, önkormányzattól függ, hogy engedélyhez kötik-e a magánterületeken lévő fák kivágását. Érdemes tehát tájékozódni, mielőtt láncfűrészt, fejszét ragadunk.

Beindultak a szarvasrudlik, látványos videó is készült itthon

2024. február 27. 07:10

Minden évben felkerül egy-egy videó az akár több száz tagot számláló szarvasrudlikról. Nemrégiben Nagyatád közelében szelték át az elkerülőutat, amiről felvétel is készült.

Tovább folytatódik a földértékesítési program

2024. február 24. 10:10

Több mint 1300 darab, 10 hektárnál kisebb területű, állami tulajdonú földet kínálnak eladásra nyilvános pályázat útján a 2024. február 12-től folytatódó földértékesítési programban.

Az eGN adategyeztetésben érintett gazdálkodókat a Nébih megkeresi

2024. február 23. 15:41

Február 15. éjfélig lehetett feltölteni a gazdálkodási naplókat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) eGN rendszerébe.

Gazdainfó: még lehet csatlakozni a Krízisbiztosítási Rendszerhez!

2022. február 17. 11:36

Mi sem bizonyította jobban a szükségletét a krízisbiztosítási rendszernek, mint maga az időjárás. A január végi szélsőséges szeles idő, amely fóliákban okozott milliós károkat, felhívta a figyelmet arra, hogy a kárenyhítési rendszerre és a piaci biztosításokra nem lehet mindig mindenben számítani.