Növénytermesztés
Növénytermesztés

Agrometeorológia: 2-3 hét a természet előnye, de a kártevőké is

Agrometeorológia: 2-3 hét a természet előnye, de a kártevőké is

OMSZ

A hét elején az ország nagy részére megérkezett a várva várt csapadék, és a folytatásban sem kell egyértelmű száraz időre számítani.

Bár országos eső az előttünk álló egy hétben nem valószínű, főként záporok, zivatarok öntözik majd foltszerűen a talajt.

A hét eleje óta jellemzően 5 és 30 mm közötti eső hullott az országban, néhol egy-egy felhőszakadásból ennél több is esett. A csapadék lehűléssel párosult, a legmagasabb hőmérséklet is csak 20 fok körül alakult az elmúlt két napban, így a kisebb párolgási veszteség miatt több nedvesség tudott hasznosulni a talajban. A növények számára sokfelé életmentőnek bizonyult ez a mennyiség is, bár még többet is hasznosítani tudnának.

Főként a Dunántúl nyugati felén és a Tiszántúlon nedvesedett át jobban a talaj felső rétege. Elsősorban a középső országrészben vannak foltok, ahol sajnos továbbra is igen száraz a talaj, és az enyhe aszály jelei mutatkoznak.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegek országosan 270 és 340 foknap között járnak. A 300 foknap fölötti értékek leginkább az Alföldön jellemzőek. Ezek szerint jóval az átlag és a tavalyi értékek fölött járnak a hőösszegek. A növekedés intenzitása a héten jelentősen lelassult, de hőösszeg tekintetében így is bő három héttel a sokéves átlag, két és fél héttel a tavalyi értékek előtt járunk, ami azt jelenti, hogy a növények (és a kártevők is) ennyivel hamarabb kapták meg az egyes fejlődési fázisaik eléréséhez szükséges hőmennyiséget. A kukoricabogár kelése, ami a szakirodalom szerint szintén bizonyos hőösszeghez kötött, már megkezdődött, szintén jóval a szokásos időpont előtt.

A legfrissebb NDVI vegetációs index térképen a zöld tömeg aránya országszerte magas. A változást mutató térképen, összehasonlítva az előzővel egyértelműen látszik, hogy a növekedés május első hetében ismét beindult a megelőző időszakhoz képest, a tavaszi vetés fejlődésének köszönhetően. Az anomália térkép alapján a sokéves átlag fölötti, vagyis az ilyenkor megszokottnál fejlettebb a vegetáció, a hetek óta tartó nyári idő miatt előrébb tart a fejlődésben.

A hét további részében egyre naposabb, és melegebb időre lehet számítani. Összességében a következő egy hétben csapadéknyom és 20 mm közötti mennyiség valószínű országosan, és ezúttal a Tiszántúlon, illetve az északkeleti országrészben lehet a nagyobb mennyiségekre számítani. Lokálisan egy-egy intenzívebb záporból ennél akár több is hullhat.

A legmagasabb hőmérséklet a kezdeti 18, 23 fok közötti értékekről a jövő hét elejére 23, 28 fok közé melegszik, és ezzel párhuzamosan emelkednek a hajnali minimumok is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A levegőből végeztek növénykondicionálást és szárbontást

2024. április 17. 17:40

Két drón is a levegőbe emelkedett a Pest vármegyei Gödöllő határában, a MATE Tangazdaság Nonprofit Kft. szárítópusztai telephelyén.

Tartósan vízhiányos időszak kihirdetését kezdeményezték – lehet öntözni!

2024. április 16. 13:10

Az elmúlt időszak rendkívül csapadékszegény időjárása és a gazdálkodói visszajelzések alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége kezdeményezte a tartósan vízhiányos időszak kihirdetését.

Megbukott a monokultúrás gazdálkodás

2024. április 15. 14:40

Kutatók öt kontinens 2655 gazdaságát elemezve bizonyították, hogy az ipari, monokultúrás gazdálkodásról való elmozdulással az ember és környezete is csak nyerhet.

Már a paradicsomot is drónok porozzák be

2024. április 15. 12:40

A Two Wellsben található Perfection Fresh farm drónokat integrál a paradicsomtermesztési folyamatokba ellenőrzött üvegházi körülmények között. A kísérlet célja az, hogy megoldást találjanak a paradicsomtermesztés kritikus szempontjának számító beporzás kihívásaira.

Forradalmi eljárás: hidrogél segítségével saját magát öntözi a talaj

2020. december 5. 06:38

A talajban lévő gélek éjszaka hűvösebb, párásabb időszakokban „húzzák ki” a vizet a levegőből. A napsütés aktiválja a víztartalmú géleket, így tartalmukat visszaengedik a talajba.

Miért hagyja veszni talajának termőképességét?!

2021. október 7. 09:05

A szántóföldi termesztés kockázatossága évről-évre folyamatosan nő a kiszámíthatatlan időjárási viszonyok miatt.

Fontos lenne a csapadék az őszi vetésnek

2023. március 3. 10:04

A hétvége jobbára száraznak ígérkezik, majd hétfőtől több hullámban várható csapadék, eső, hó vegyesen.

A kilencedik legcsapadékosabb szeptember volt az idei 1901 óta

2022. október 4. 13:40

Az aszályos nyár után a kilencedik legcsapadékosabb szeptember volt az idei 1901 óta - közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat kedden a Facebook-oldalán.