Növénytermesztés
Növénytermesztés

Erdélyben is vizsgálják a karcagi vetőmagok alkalmazkodási képességét

Erdélyben is vizsgálják a karcagi vetőmagok alkalmazkodási képességét

Agrofórum Online

Erdélyben is vizsgálják, hogy a Karcagi Kutatóintézetben nemesített vetőmagok mennyire alkalmazkodnak a szélsőséges időjáráshoz.

Székelyföldön is vizsgálják, hogy a Karcagi Kutatóintézetben nemesített vetőmagok mennyire alkalmazkodnak a szélsőséges időjáráshoz.

A Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság Karcagi Kutatóintézete az Oltárkő Parasztszövetkezettel és a Gyulafehérvári Caritas szervezetével kötött megállapodást, melynek értelmében egy-egy ottani gazdálkodó a Karcagon nemesített őszi kalászos növényfajtákból 50-50 kilogrammnyit vet. Így vizsgálják majd, hogy az egyetemi létesítmény saját gabonafajtái mennyire tűrik a Magyarországon tapasztaltnál is nagyobb mértékű szárazságot. Az együttműködés részleteit az idei őszi kalászos fajtabemutatón rögzítették Karcagon.

A hagyományosan minden évben nyár elején megtartott programon ezúttal is bemutatták a gazdálkodóknak a kutatóintézet szélsőséges időjárást jól tűrő őszi búza, árpa és tritikálé fajtáit, a bemutatókertben idén több mint húsz fajtát termesztenek ezekből. Az ország legszárazabb területén, a Nagykunságban, rossz vízforgalmú, kötött talajon is jó eredményeket produkáló növényfajták iránt nagy a kereslet, mintegy száz partner termel a Debreceni Egyetem karcagi létesítményében nemesített gabonát, még a Dunántúlon is.

Részt vett az őszi kalászos fajtabemutatón a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal elnöke is. Gyuricza Csaba az agrártámogatási rendszer következő években várható változásait ismertette. Szépe Ferenc, a Földművelésügyi Minisztérium főosztályvezetője pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy fel kell készülni az egyre szélsőségesebb időjárási körülményekre.

(Debreceni Egyetem)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A levegőből végeztek növénykondicionálást és szárbontást

2024. április 17. 17:40

Két drón is a levegőbe emelkedett a Pest vármegyei Gödöllő határában, a MATE Tangazdaság Nonprofit Kft. szárítópusztai telephelyén.

Tartósan vízhiányos időszak kihirdetését kezdeményezték – lehet öntözni!

2024. április 16. 13:10

Az elmúlt időszak rendkívül csapadékszegény időjárása és a gazdálkodói visszajelzések alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége kezdeményezte a tartósan vízhiányos időszak kihirdetését.

Megbukott a monokultúrás gazdálkodás

2024. április 15. 14:40

Kutatók öt kontinens 2655 gazdaságát elemezve bizonyították, hogy az ipari, monokultúrás gazdálkodásról való elmozdulással az ember és környezete is csak nyerhet.

Már a paradicsomot is drónok porozzák be

2024. április 15. 12:40

A Two Wellsben található Perfection Fresh farm drónokat integrál a paradicsomtermesztési folyamatokba ellenőrzött üvegházi körülmények között. A kísérlet célja az, hogy megoldást találjanak a paradicsomtermesztés kritikus szempontjának számító beporzás kihívásaira.

Zsírcsökkentett, fehérjékben gazdag húskészítmények fejlesztésébe kezdtek Debrecenben

2023. február 2. 15:02

Egészséges, életkorspecifikus, zsírcsökkentett, rostban és fehérjében gazdag húskészítmények kidolgozásába kezd a Gulyás és Társa Kft. konzorciumi partnerségben a Debreceni Egyetemmel - jelentették be a három éves projekt nyitórendezvényén csütörtökön.

Környezetkímélő növényvédőszerekről tartottak konferenciát

2018. október 18. 07:49

Az élelmiszerbiztonság terén egyre nagyobb a felelősségünk, szeretnénk, ha mindenki biztonságos élelmiszereket fogyaszthatna.

Tévhitek az élelmiszer-biztonságról - interjú Bánáti Diánával, a Debreceni Egyetem dékánjával

2019. augusztus 13. 10:16

Egyes országokban, így Magyarországon is, a fogyasztók irreális mértékben aggódnak olyan, élelmiszerekkel kapcsolatos tényezők miatt, amiről, mi szakemberek tudjuk, sokkal kevésbé lenne indokolt. Ezzel együtt pedig olyan dolgokról nem tudnak, amiről szükséges lenne, így az nem is aggasztja őket.

Tanácskozás a kukorica-, a napraforgó- és a szójatermesztés kockázatairól

2019. szeptember 5. 10:21

A kukorica-, a napraforgó- és a szójatermesztés kockázatait elemezték a Debreceni Egyetem agrárkarán a Növénytudományi Intézet szeptember 4-ei tanácskozásán.