Növénytermesztés
Növénytermesztés

Hatalmas pusztítást okozott a tavaszi fagy

Hatalmas pusztítást okozott a tavaszi fagy

Agrofórum Online

Még tart az elmúlt napok kárainak felmérése, ám az már biztos, hogy súlyos kiesést okozott a szokatlan hideg. Az alma szenvedhette el a legnagyobb kárt.

Még tart az elmúlt napok kárainak felmérése, ám az már biztos, hogy súlyos kiesést okozott a szokatlan hideg. Az alma szenvedhette el a legnagyobb kárt.

Területenként eltérő mértékben, de az eddigi becslések szerint mindenképpen súlyosan érintette a hazai zöldség-gyümölcs ágazatot az április utolsó napjaiban érkezett, szokatlan hideg és a hajnali fagy. Április 20–21-én és 25-én is kemény fagyok voltak az ország több részén, a legsúlyosabban talán mégis az április 29-i hajnal érintette az ültetvényeket Magyarország nyugati részén.

Egyelőre nehéz megmondani, hogy pontosan mit és milyen mértékben tett tönkre az április végén jött hideg, de eddig már mintegy ezer termelő jelentett be kárt, több mint 5 ezer hektáron, és ez a szám a bejelentések miatt folyamatosan nő. „A jelenlegi becsléseink szerint odalett a majdani termés 25-30 százaléka” – mondta a Világgazdaságnak Ledó Ferenc, a Fruitveb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke.
Az ország különböző részeit merőben másképp érintette az elmúlt napokban a fagy, sok esetben még egy településen belül is nagy eltérések vannak – hangsúlyozta Ledó Ferenc. A szervezet elnöke kiemelte: „A károk pontos felmérésére nagyjából két hét kell, már csak azért is, mert ekkorra derül ki, hogy az egyes ültetvényeken végül milyen hatással volt a növényekre a hideg.” Az is kérdés, hogy országosan mekkora területen tudtak védekezni a hideg ellen például fóliázással. „Ahol elfeketedtek a hajtások, ott egyértelmű a fagyás, vannak azonban olyan rügyek, amelyek csak megfáztak. Ezekről az elkövetkező napokban derül ki, hogy lepotyognak-e” – tette hozzá.

Érezhető kiesés lesz majd több termény esetében. „A fagy elsősorban a Nyírséget, Somogy megyét, valamint a nyugati országrészt, Győr-Moson-Sopron, valamint Vas megyét érintette kedvezőtlenül” – tette hozzá a szakember. Ledó Ferenc szerint a legnagyobb kárt a virágzó állomány, döntően az alma szenvedte el. Az elnök szerint azt még megbecsülni sem lehet, hogy a fagykár milyen hatással lehet az árakra, már csak azért is, mert a nagy termelőnek számító Lengyelországban is volt fagy, és ott is zajlik a károk felmérése.

A kárenyhítési alapban az idén 24 milliárd forint van, ebből kell majd a gazdák kárigényét kielégíteni. Egyelőre még nem lehet megmondani, hogy ez elegendőnek bizonyul-e. A gazdáknak 15 napjuk van arra, hogy kárigényüket bejelentsék.

A Soproni borvidéken mintegy 70-80 százalékban elfagytak a szőlőültetvények a péntekre virradó hidegben – közölte a Sopron Borvidék Hegyközségi Tanács elnöke pénteken az MTI-vel. Taschner István szerint az alacsonyabban fekvő területeken, Harkán, Fertőszentmiklóson és Fertőszéplakon minden hajtás megfagyott, ott az idén nem szüretelnek. A magasabban fekvő területek is károsodtak, de kisebb mértékben: Balf és Fertőrákos között 25 százalékos a kár.

(Világgazdaság)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A levegőből végeztek növénykondicionálást és szárbontást

2024. április 17. 17:40

Két drón is a levegőbe emelkedett a Pest vármegyei Gödöllő határában, a MATE Tangazdaság Nonprofit Kft. szárítópusztai telephelyén.

Tartósan vízhiányos időszak kihirdetését kezdeményezték – lehet öntözni!

2024. április 16. 13:10

Az elmúlt időszak rendkívül csapadékszegény időjárása és a gazdálkodói visszajelzések alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége kezdeményezte a tartósan vízhiányos időszak kihirdetését.

Megbukott a monokultúrás gazdálkodás

2024. április 15. 14:40

Kutatók öt kontinens 2655 gazdaságát elemezve bizonyították, hogy az ipari, monokultúrás gazdálkodásról való elmozdulással az ember és környezete is csak nyerhet.

Már a paradicsomot is drónok porozzák be

2024. április 15. 12:40

A Two Wellsben található Perfection Fresh farm drónokat integrál a paradicsomtermesztési folyamatokba ellenőrzött üvegházi körülmények között. A kísérlet célja az, hogy megoldást találjanak a paradicsomtermesztés kritikus szempontjának számító beporzás kihívásaira.

Milyen műtrágyát érdemes kijuttatni ősszel a gyümölcsfákra?

2019. november 12. 05:36

T. Zoltán kérdése: Milyen műtrágyát érdemes kijuttatnom ősszel a kertemben található gyümölcsfák számára?

Figyeljünk a gyümölcs- és a szőlő szaporítóanyagok kitermelési határnapjára

2020. szeptember 10. 10:47

A szabadgyökerű gyümölcsfaiskolai és szőlőiskolai ültetési anyagok termelési ciklusa ősszel, a növényállományok kitermelésével zárul.

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! – Október

2023. október 11. 08:40

Bár egyre hűvösebbre és csapadékosabbra fordult az ősz idén, továbbra is örvendhetünk a kert kincseinek az októberben szezonális zöldségek és gyümölcsök sokaságával. Lássuk, mit tudnak a hónap sztárjai, a fekete berkenye és a csicsóka!

Támadásba lendült a zöld vándorpoloska és az ázsiai márványos poloska

2019. június 12. 10:37

A moníliás fertőzés mellett intenzíven rajzik a cseresznyelégy, ami még képes a zsendülésben levő gyümölcsöket megfertőzni, valamint megjelentek az első levéltetű kolóniák a cseresznye és meggyfák hajtásvégein.