Növénytermesztés
Növénytermesztés

Korán jött: légköri aszály várható a hét közepétől

Korán jött: légköri aszály várható a hét közepétől

OMSz

A héten folytatódik a kora nyári idő sok napsütéssel, 30 fok körüli csúcsértékkel, de a nedves levegő átmenetileg kiszorul hazánk térségéből.

Ennek eredményeként a hét közepén a záporok, zivatarok esélye jelentősen csökken, ugyanakkor a hét vége felé ismét szórványosan valószínű csapadék. A keleties áramlással érkező száraz levegő miatt, elsősorban a hét közepén a legmelegebb órákban már légköri aszályra is számítani kell.

A vegetációs időszak ezen részén a legkritikusabb meteorológiai elem a mezőgazdaság számára a csapadék szokott lenni. Bár kisebb körzetekben több is hullott a tavasszal az átlagnál, de az ország döntő részén hiány mutatkozik. Az elmúlt 8-10 nap során az ország jelentős részén hullott számottevő csapadék, a mennyisége sokfelé meghaladta a 10-15 mm-t. Helyenként felhőszakadás is előfordult, akár 50 mm-t is meghaladó csapadékösszeggel, miközben egyes területek szinte teljesen kimaradtak. A legrosszabb a helyzet az ország középső sávjában, különösen Fejér és Tolna megye térségében, ahol az elmúlt két hónap során helyenként 30 mm eső sem esett.

A napi maximumok az elmúlt héten a pénteket leszámítva nyárias magasságokban, többnyire 25 fok fölött, sokfelé 30 fok közelében alakultak. A talaj fölső 20 cm-es rétege kisebb körzetekben telített, de az országban általában még tartalmaz elegendő nedvességet, ugyanakkor főleg az említett két megye térségében kritikusan száraz, főleg ezeken a területeken lenne hatalmas nagy szükség csapadékra. 50-100 cm-es mélységben továbbra is országszerte van nedvesség a talajokban. Folyó és állóvizeink (a fölső 1-2 m) hőmérséklete már 20 fok fölé emelkedett.

A legfrissebb NDVI vegetációs index térképen a zöld tömeg aránya országszerte magas. Ugyanakkor a változást mutató térkép szerint a növekedés sokfelé leállt, pl. az őszi búza és a repce zöld tömege sem növekszik már, azon a fenológiai fázison már túl járnak. Az anomália térkép alapján a sokéves átlag fölötti, vagyis az ilyenkor megszokottnál jóval fejlettebb a vegetáció, a hetek óta tartó nyári idő miatt előrébb tart a fejlődésben.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegek országosan többnyire 370 és 450 foknap között járnak. A magasabb értékek a délkeleti országrészben jellemzőek. Ezek szerint jóval az átlag és a tavalyi értékek fölött járnak a hőösszegek, a hőösszeg növekedése pedig a következő 10 nap során is intenzív marad.

Az országban a szántóföldi növényeink közül a repce a magképződés, az őszi búza a virágzás vége felé, a kukorica 5-7 leveles, illetve 1 szárcsomós, a napraforgó pedig 6-8 leveles, illetve a szárnövekedés fenológiai állapotában van többnyire, illetve zajlik a szőlő virágzása. Az elmúlt időszak csapadékának hatására az állományok általában jól fejlődnek, de ezzel együtt a gyomok is. Ugyanakkor a középső területeken szárazság van, arrafelé különösen fontos lenne a további csapadék, de országos, áztató eső mindenhol jól jönne.

Az előttünk álló héten folytatódik a nyári idő, a hőmérséklet alig változik majd. A hét közepén csak néhol, a hét második felében már valamivel több helyen várhatók záporok, zivatarok. Területi átlagban a vasárnap estig várható összcsapadék jellemzően 5 mm alatt marad, inkább csak nyugaton és délen van esély ettől többre. A csapadék záporos jellege miatt nagy területi különbségek alakulnak majd ki. Míg egyes körzetek szinte teljesen ki is maradhatnak a csapadékból, egyes helyeken akár felhőszakadás is előfordulhat.

A meleg időben nagyon erős lesz a párolgás, így a héten a nedvesség fogyására kell számítani a talajban. Napközben többfelé megélénkül majd a keleties szél, zivatarok környezetében azonban átmenetileg viharossá fokozódik a légmozgás. A levegő nedvességtartalma napközben mindenhol 50% alá csökken, sőt a nyugati országrészt leszámítva keddtől szombatig a déli órákban légköri aszály várható, azaz 30% alá is leesik (30 Celsius fokos hőmérséklettel párosulva), ezekben az időszakokban egyes növényeken átmeneti levélhervadás valószínű.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Dél-Ukrajna titkos kertje: üvegházi csoda csemegekukoricával!

2024. március 28. 10:10

Ukrajna déli részén a termelők azon fáradoznak, hogy újabb „csodát” hozzanak létre, munkájuknak köszönhetően a csemegekukorica életre kelt az üvegházak melegében, és ha minden jól megy, hamarosan megjelenik az asztalokon is.

RAPOOL: a repce a hivatásunk, már 50 éve

2024. március 27. 10:10

A bólyi RAPOOL Repce Akadémia nyitotta meg a jubileumi esztendőt, amikor a vállalat azt ünnepli, hogy immár öt évtizede látja el a termelőket kiemelkedő minőségű repcehibridekkel.

Nemcsak hálóval vagy fóliával lehet már bálát kötözni, csomagolni

2024. március 26. 10:10

A neccháló és a takarófólia egyfajta „keverékét” alkotta meg egy izraeli cég, forradalmasítva a bálák kötözését, csomagolását.

Mindenki nyer vele: napenergiával működtetik az öntözést Dél-Afrikában

2024. március 24. 12:10

A dél-afrikai gyümölcsösökben sok helyen már inkább napenergiával működtetik az öntözőrendszereket ahelyett, hogy az országban bizonytalan energiahálózatra hagyatkoznának.

Idáig már közel 550 aszálykárt jelentettek be

2019. április 5. 07:33

A kárbejelentések elsősorban az őszi vetésű szántóföldi növényeket érintik, a legnagyobb kár az őszi káposztarepcét érte, 1100 kárbejelentés 11 ezer hektárra, ezt követi az őszi búza 710 kárbejelentéssel 7500 hektárra, majd az őszi árpa 200 kárbejelentéssel 1400 hektárra.

Szárazság fenyegeti Észak-Olaszország termésének felét

2022. június 20. 07:36

A mezőgazdasági lobbi azonnali cselekvést sürget, sürgős öntözést kérve a növények, például a paradicsom és a görögdinnye megmentése érdekében.

Elég a talajnedvesség a nyári növények fejlődéséhez?

2023. május 16. 15:15

A következő napok esői biztosíthatják a nyári növények fejlődéséhez szükséges nedvességet a talaj felső rétegében.

Vannak, akik még az aszály miatt aggódnak

2020. június 23. 16:33

Egész Németországban tavaly 9,2 millió tonna téli árpát takarítottak be, ez legalább félmillió tonnával csökkenhet a szakértők szerint.