A búza ára 4,4, a kukoricáé pedig 1,1 százalékkal emelkedett, de a szójabab kurzusa enyhén csökkent Chicagóban. Európában pluszban álltak a gabonapiacok.
A chicagói árutőzsdén a búza ára a 208,3 dollár/tonnának megfelelő szintig drágult, de korábban a 209,6 dollár/tonnás szinten is kötöttek üzletet. Több hónapja ez a legnagyobb napon belüli emelkedés, amit az okozott, hogy Ausztráliában csökkentették a búza terméskilátásait. A 2019/2020-as betakarítási szezonban a nagy szárazság miatt lesz kevesebb a termés Ausztráliában, mint egy évvel korábban. Az Abares mezőgazdasági ügynökség szerint 15,17 millió tonna búzatermés várható, ami a legalacsonyabb 2008 óta.
„A csökkenő ausztrál kínálat miatt a világpiacon a többi termelő előtt értékesítési lehetőségek nyílnak meg. Ez igaz az amerikai búzára is. A folyamatot támogatja, hogy Törökországból és Marokkóból komoly beszerzések várhatóak a közeljövőben” – mondta Matt Ammermann, az INTL FCStone árupiaci kockázatelemzője.
A kukorica kurzusa 1,1 százalékkal emelkedett, ám a szójababé nem változott érdemben, 0,1 százalékkal kúszott lejjebb. Várakozások szerint a kereskedelmi megállapodásban ígért jelentős kínai beszerzések a közeljövőben megkezdődhetnek. Közben a koronavírussal kapcsolatban biztató hírek érkeztek. A napi adatok alapján Kínában szelídülni látszik a vírus, ugyanakkor az Egészségügyi Világszervezet szerint még nem szabad fellélegezni. A hivatalos kínai adatok alapján hétfő éjjelig 1886-tal nőtt a fertőzöttek száma, így elérve a 72 436-ot. A halálozások száma 98-al 1 868-ra emelkedett Kína területén. A bizakodásra az adhat okot, hogy a számok alapján Hupej tartományban is mérséklődik a vírus, Kína többi részén pedig már valamivel több, mint két hete lassul a fertőzöttek számának növekedése – állapította meg az Equilor Befektetési Zrt. Összetettebbé teszi a Peking és Washington közötti viszonyrendszert, hogy újabb kereskedelmi korlátozásokat vezethet be az Egyesült Államok Kínával szemben. Egy az ügyben jól értesült informátor szerint ezúttal a chipgyártáshoz elengedhetetlen elemek kereskedelmi szigorítása kerülhet terítékre. A lépés célja Kína technológiai fejlődésének lassítása, különösen az 5G hálózatok építésében előretörő Huaweié.
Európában közben mindegyik fontosabb agártermék ára emelkedett. A malmi búza 2, a takarmánybúza 0,2, a kukorica 1, a repce pedig 2 euróval drágult tonnánként.