Terményárak
Terményárak

Algéria miatt akadoznak a francia búzaszállítmányok

Algéria miatt akadoznak a francia búzaszállítmányok

Agrofórum Online

Algéria lépése a francia búza országba való bevitelének leállítására a diplomáciai vita nyilvánvaló következményeként azzal fenyeget, hogy Franciaország tetemes készlettöbblettel marad, és arra ösztönzi riválisait, hogy megkérdőjelezzék legfőbb exportpiacán a dominanciáját.

Emmanuel Macron francia elnök októberben megkérdőjelezte, hogy létezett-e algériai nemzet a francia gyarmati uralom előtt, és bírálta az ország „politikai-katonai rendszerét”. Algír később lezárta légterét Franciaország hadserege előtt, és visszahívta nagykövetét Párizsból. Az algériai állami gabonaügynökség, az OAIC kizárta a francia ajánlatokat a legutóbbi három búzaimport-tenderen – közölték a kereskedők, hozzátéve, hogy a diplomáciai feszültségek megerősítették az OAIC törekvését, hogy diverzifikálja beszerzéseit, elsősorban Franciaországgal kapcsolatban.

Az észak-afrikai ország volt a francia búzaexport legnagyobb piaca az elmúlt években, és az eladások kiesése komoly visszaesést jelent, és a szezon végén az EU legnagyobb búzatermelőjének nagy készletei maradhatnak.

Algéria a világ egyik legnagyobb búzaimportőre, amely az elmúlt években mintegy 6 millió tonnát vásárolt évente. Általában Franciaország biztosította az eladások többségét, ami azt jelenti, hogy Algéria gyakran az Európai Unión kívülre irányuló francia búzaexport 40-50%-át képviselte. A FranceAgriMer mezőgazdasági ügynökség a múlt héten 17 éves csúcsra emelte júniusban a 2021/22-es szezon végi francia búzakészletekre vonatkozó előrejelzését, részben az Algériába irányuló eladások csökkenése miatt. Az algériai kereslet körüli bizonytalanság alátámasztotta az aggodalmakat, hogy az EU-export üteme túl lassú ahhoz, hogy megfeleljen az előrejelzéseknek.

„Az európai exportkampány még korántsem fejeződött be, és Franciaország problémája az, hogy elveszítette az algériai piac egy részét” – mondta Philippe Chalmin közgazdász, a Cyclope nyersanyagpiaci igazgatója.

A Kínába irányuló nagy értékesítések harmadik szezonja és a Marokkóba irányuló szállítmányok jelenlegi sorozata részben ellensúlyozta az algériai hiányt, és alternatívákat jelenthet Franciaország számára a növekvő globális búzakereskedelem közepette. A kereskedők további eladásokat várnak Egyiptomba, miután az ország december végén lefoglalta az első francia búza rakományt ebben a szezonban.

A teljes EU-export csökkenését korlátozhatja az a tény, hogy az olyan országok, mint Románia, Bulgária és Németország jó helyzetben vannak a közelmúltbeli algériai megrendelések egy részének teljesítése miatt. Az oroszok helyzetét az exportadók és a Moszkva által alkalmazott kvóta korlátozza.

A kereskedők abban reménykednek, hogy az algériai piac a következő hónapokban újra megnyílik a francia búza előtt – számolt be a Reuters hírügynökség. Az OAIC lépése, hogy a szezon elején módosítsa pályázati feltételeit, hogy azok életképesebbek legyenek az olcsóbb fekete-tengeri eredetű termékek számára, erősebb versenyt jelenthet, különösen, ha Oroszország csökkenti az exportadókat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Olcsó az orosz búza, ez külső nyomást jelent a piacokon

2024. március 27. 13:10

A mínuszok uralták a terménypiacokat a keddi kereskedési napon. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

A búza tovább drágult a fekete-tengeri feszültségek miatt

2024. március 26. 16:10

Amerikában vegyes összkép, míg Európában inkább eladói fölény bontakozott ki a terménypiacokon a hétfői kereskedési napon.

Leállhat a fekete-tengeri ellátás

2024. március 23. 09:10

Amerikában vegyes összkép, Európában viszont eladói túlsúly alakult ki a hét utolsó kereskedési napján a terménypiacokon.

Két hónapos csúcsra ugrott a szójabab ára

2024. március 22. 07:40

Alapvetően emelkedtek az árak terménypiacokon, a főbb kurzusok közül egyedül az európai repce ára mérséklődött. Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, ám a repce olcsóbb lett.

Orosz és ukrán búzát venne Algéria

2020. szeptember 19. 09:34

A párizsi árutőzsdén a vevők uralták a kereskedést, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza is drágult.

Csökkent az orosz búza exportára

2021. március 11. 03:47

A Sovecon arra számít, hogy az orosz búzakivitel márciusban 2,0-2,5 millió tonnára csökken a magasabb adó miatt.

Romlanak az amerikai exportkilátások

2020. szeptember 24. 07:02

A párizsi árutőzsdén a főbb agártermékek közül a malmi búza, a repce és a takarmánybúza ára csökkent, de a kukorica kivétel jelentett a maga drágulásával.

Folytatódott a búza lejtmenete

2022. május 21. 12:35

Európában a malmi búza 420,75 euróba, a kukorica 360,25 euróba, a repce 830 euróba, a takarmánybúza pedig 334,7 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.