Terményárak
Terményárak

Három hét alatt 25 százalékkal drágult a kakaó

Három hét alatt 25 százalékkal drágult a kakaó

Agrofórum Online

Bár az elmúlt néhány napban némileg korrigált a kakaó árjegyzése, de november elejéhez képest három hét alatt 25 százalékkal lőtt ki a kurzus.

November első napjaiban még 2239 dollárba került egy tonna kakaó, de ez november 20-ra 2802 dollárra emelkedett. Azóta erről a szintről már 2723 dollárra húzódott vissza az árszint, de ebben nagy szerepe volt az általános profitrealizálási hangulatnak.

A kakaó termesztésének sajátos hőmérsékleti, víz- és páratartalmi követelményei vannak. Ennek eredményeként Afrika, Közép- és Dél-Amerika, valamint Ázsia egyenlítői régiói optimálisak a kakaótermesztéshez. Elefántcsontpart és Ghána biztosítja a globális kakaótermelés 70 százalékát, ezen országok gazdaságaiban a kakaóexport hatalmas szerepet játszik.

A Ghánai termelés a 2020-2021-es gazdálkodási évben időarányosan 10,4 százalékkal csökkent november elejéig, mindössze 146 886 tonnát tett ki. A ghánai szabályozó hatóság, a Cocobod várakozásai szerint az ország kakaótermelése várhatóan eléri a 800 000 tonnát ebben a szezonban. A kínálat szűkülése mellé a kereslet bővülése is társult, ezek együttes hatása hozzájárult a rendkívüli dráguláshoz.

A csokoládéforgalmazók a koronavírus első hullámát követően élénk fogyasztói érdeklődésről számoltak be. A világ egyik vezető kakaó- és csokoládéalapú termékgyártója, illetve forgalmazója a Barry Callebaut az értékesítés volumenének helyreállásáról számolt be az augusztusban zárult pénzügyi évében. A Hershey és a Mondelez is a fogyasztás élénküléséról számolt be.

Közben a ghánai kormányzat kilátásba helyezte, hogy felfüggeszti a nagy kakaó- és csokoládétársaságok által alkalmazott fenntarthatósági rendszereket – számolt be a Thomson Reuters hírügynökség. Ezzel a rendszerrel azt akarják biztosítani a forgalmazók, hogy az általuk használt kakaóbab fenntarthatóan és etikailag megfelelő cégektől származik. A kormány szerint a nyugat-afrikai kakaó- és csokoládéipar szereplői meghiúsítják a gazdálkodók szegénység elleni kormányzati intézkedéseinek sikerét. Ezért lengették be a fenntarthatósági rendszerek felfüggesztését, amely hátrányosan érintheti a Barry Callebaut és a Nestlé működését, ugyanis enélkül nem tudják a fogyasztók felé hitelt érdemlően bizonyítani alapanyagaik származási helyét.

A Barry Callebaut, a Nestle, a Hershey és a Mars megerősítette támogatását és pénzügyi elkötelezettségét Ghána és Elefántcsontpart erőfeszítései iránt, amellyel a mezőgazdasági termelők szegénysége elleni küzdelmét támogatják. A cégeknek egy meghatározott pótdíjat kell fizetniük a termelőknek. Ez a vita is bizonytalan helyzetet teremtett a piacon.

Bár a kakaóexportőrök többsége egyenlítői régiókból származik, Belgium különböző cégeken keresztül az ötödik helyen áll a piacon. A legtöbb importőr Európában van, Hollandia és Németország áll az első két helyen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kukorica és a szójabab ára is zuhant a jelentés előtt

2024. március 28. 15:10

Inkább a mínuszok domináltak a terménypiacokon Amerikában és a kontinensükön is. Európában a malmi búza, a kukorica és a repce ára is csökkent, ám a takarmánybúza kurzusa pluszban zárt.

Olcsó az orosz búza, ez külső nyomást jelent a piacokon

2024. március 27. 13:10

A mínuszok uralták a terménypiacokat a keddi kereskedési napon. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

A búza tovább drágult a fekete-tengeri feszültségek miatt

2024. március 26. 16:10

Amerikában vegyes összkép, míg Európában inkább eladói fölény bontakozott ki a terménypiacokon a hétfői kereskedési napon.

Leállhat a fekete-tengeri ellátás

2024. március 23. 09:10

Amerikában vegyes összkép, Európában viszont eladói túlsúly alakult ki a hét utolsó kereskedési napján a terménypiacokon.

Több mint 8 százalékkal drágult múlt héten a kukorica

2020. július 6. 12:02

Párizsban a malmi búza ára 6,5 euróval a tonnánkénti 182,75 euró/tonnás értékig emelkedett öt nap alatt, ami 3,7 százalékos plusznak felel meg.

A kakaó világnapja – szeretjük, de mi van a háttérben?

2022. július 7. 14:19

mellett, hogy sokan hódolunk a csokoládé élvezeti értékének, valószínűleg érdemes megemlíteni az élvezeti cikk előállításának árnyoldalait is.

A fenntarthatóbb kakaó termeléséhez többet kellene fizetni a gazdáknak

2022. december 26. 05:36

A kakaótermesztés fenntarthatóságáról szóló jelentés szerint a globális kakaó-ellátási láncok környezeti és társadalmi problémái valószínűleg továbbra is fennmaradnak.

Több kakaót ültetnek Afrikán kívül az árak emelkedése miatt

2023. október 15. 11:10

A Schmidt Agricola egy nagy mezőgazdasági vállalat, amely szójababot, kukoricát és gyapotot állít elő a brazíliai Bahia tartományban. Ez az ország egyik új határ menti mezőgazdasági területe, amely alkalmas nagyüzemi, high-tech gazdálkodásra. A közelmúltban új terménnyel bővítették a területet: kakaóval.