Terményárak
Terményárak

Jelentősen esett a takarmánykukorica termelői ára – Gabona és olajos növény piaci jelentés

Jelentősen esett a takarmánykukorica termelői ára – Gabona és olajos növény piaci jelentés

Agrofórum Online

Az étkezési és a takarmánybúza áfa és szállítási költség nélküli termelői ára kissé nőtt, a kukorica ára viszont jelentősen csökkent - olvasható az AKI október 8-án közzétett gabona és olajos növény agrárpiaci jelentésében.

Az étkezési és a takarmánybúza áfa és szállítási költség nélküli termelői ára kissé nőtt, a kukorica ára viszont jelentősen csökkent – olvasható az AKI október 8-án közzétett gabona és olajos növény agrárpiaci jelentésében.

ÖSSZEFOGLALÓ

A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) a búza fronthavi jegyzése a május óta tartó ereszkedés után 175-178 USD/tonna sávban stabilizálódott szeptember végén és október elején.

Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint az étkezési és a takarmánybúza áfa és szállítási költség nélküli termelői ára kissé nőtt szeptemberben az augusztusi – hoz viszonyítva.

Bár a Tallage francia piacelemző vállalat szakértői az Európai Unióban is jó (71,3 millió tonna) kukoricatermésre számítanak, a termény alacsony világpiaci ára kedvez a behozatalnak, így a Közösség 2014. július 1. és szeptember 30. között 2,4 millió tonna tengerit importált, kétszer annyit, mint az előző szezon hasonló periódusában.

Magyarországon a közelgő betakarítás miatt jelentősen esett a takarmánykukorica áfa és szállítási költség nélküli termelői ára a fizikai piacon.

Az olajmagdarák globális kibocsátása a 2013/2014. évi szezon után ismét bőségesnek ígérkezik. Az Oil World szakértői ugyanis az egy évvel ezelőtti rekordot 4 százalékkal felülmúló termelésre, azaz 318 millió tonnára számítanak a 2014/2015. gazdasági évben.

GABONAPIACI JELENTÉS

A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) a búza fronthavi jegyzése a május óta tartó ereszkedés után 175-178 USD/tonna sávban stabilizálódott 2014. szeptember végén és október elején. Párizsban (MATIF) ugyanekkor 158 euró/tonnáig erősödött a kenyérgabona legközelebbi lejáratra szóló jegyzése, miután Egyiptom újabb szállítmányokat rendelt Franciaországból november eleji határidővel.

Az Unió exportjára egyébként is ösztönzőleg hatott az euró gyengülése. Az Európai Bizottság adatai szerint a Közösség 7,3 millió tonna búzát (durumbúzával együtt) szállított a harmadik országokba a 2014/2015. gazdasági év első 14 hetében (július 1. és szeptember 30. között), annyit, mint az előző – rekord kivitellel zárult – szezon azonos időszakában. Magyarországon a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) árupiaci szekciójában továbbra sem módosult a malmi búza jegyzése az 50 ezer forint/tonna körüli szintről, a takarmánybúzáét ellenben 40,5 ezer forint/tonnára felfelé korrigálták a decemberi lejáratra vonatkozóan. Az AKI PÁIR adatai szerint az étkezési és a takarmánybúza áfa és szállítási költség nélküli termelői ára kissé nőtt szeptemberben az augusztusihoz viszonyítva.

A betakarítással bővülő kínálat ellenére nem változott számottevően a kukorica fronthavi jegyzése Chicagóban, 126-130 USD/tonna sávban mozgott szeptember végén és október elején. A bíztató terméskilátások miatt azonban a jegyzés további csökkenése sem kizárt.

A párizsi árutőzsdén (MATIF) a kukorica legközelebbi lejáratra vonatkozó jegyzése – követve a búzáét – 142 euró/tonnáig emelkedett október első napjaiban. Bár a Tallage francia piacelemző cég szakértői az Európai Unióban is jó (71,3 millió tonna) kukoricatermésre számítanak, a termény alacsony világpiaci ára kedvez a behozatalnak, így a Közösség 2014. július 1. és szeptember 30. között 2,4 millió tonna tengerit importált, az előző év azonos időszakához képest 126 százalékkal többet. A BÉT-en tovább gyengült a termény különböző határidőkre szóló jegyzése, október 3-án 35,4-38,7 ezer forint/tonnáért volt elérhető. A közelgő betakarítás miatt jelentősen esett a takarmánykukorica áfa és szállítási költség nélküli termelői ára a fizikai piacon. Szeptemberben az augusztusinál 25 százalékkal kevesebbet, átlagosan 37 ezer forintot fizettek a vevők egy tonna terményért.

Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a takarmányárpa termelői ára 40 ezer forint/tonna volt szeptemberben, ami megegyezik a BÉT decemberi szállítási határidőre szóló tőzsdei jegyzésével. Kiindulva a tőzsdei várakozásokból, a fizikai piacon az ár év végéig tartó mérséklődésére lehet számítani.

OLAJNÖVÉNY-PIACI JELENTÉS

Az olajmagdarák globális kibocsátása a 2013/2014. évi szezon után ismét bőségesnek ígérkezik. Az Oil World szakértői ugyanis az egy évvel ezelőtti rekordot 4 százalékkal felülmúló termelésre, azaz 318 millió tonnára számítanak a 2014/2015. gazdasági évben. Különösen az USA-ban, Argentínában, Brazíliában, továbbá Kínában és Indiában várható az előállítás számottevő növekedése.

Bár az öt ország együttesen a világtermelés 66 százalékát biztosítja, a globális darafelhasználásból csupán 48 százalékkal részesedik. Az Egyesült Államok, Argentína és Brazília exportpiaci szerepe az olajmagdarák tekintetében jelentősen erősödhet, és az elemzők becslése szerint a nemzetközi forgalom akár 61 százalékát bonyolíthatják a 2014/2015. gazdasági évben.

A dara-előállítás kétharmadát az új szezonban is a példátlanul nagy kibocsátással (311 millió tonna) kecsegtető szójabab adja, így szójadarából az előző szezonét 6,5 százalékkal felülmúló mennyiség, közel 200 millió tonna kerülhet ki az olajütőkből a 2014/2015. gazdasági évben. Az egyéb alapanyagokból származó dara volumene alig változik. A szójadara nemzetközi forgalma tovább élénkül a várakozások szerint, az egy évvel korábbinál 6 millió tonnával több, 66,3 millió tonna cserélhet gazdát a világpiacon. Noha Kínában – jórészt import babból – állítják elő a világon a legtöbb szójadarát (53 millió tonna), kizárólag belpiacra termelnek. A nemzetközi forgalom több mint 80 százalékát három ország, Argentína, Brazília és az USA bonyolítja. Argentína teljes szójadara-előállításának 90 százalékát viszi a nemzetközi kereskedelembe, ezzel a globális forgalom 43 százalékát (28,7 millió tonna) birtokolja. Az exportorientáltsága – és a jelenlegi gazdasági nehézségek – miatt a globális kereskedelem igen érzékeny a dél-amerikai ország szójabab és -dara kibocsátására, aminek súlyát 26,3 millió tonna kivitellel Brazília és az USA együttesen kompenzálják.

Az Oil World szakértői a repcedara globális előállítását közel 38 millió tonnára jelzik a 2014/2015. gazdasági évben. Jóllehet az Európai Unióban kissé eshet a termelés (13,4 millió tonnára), Oroszországban, az USAban, Mexikóban és Pakisztánban enyhe növekedésre számítanak, miközben Kanadában az egy évvel korábbihoz hasonló mennyiségű dara keletkezhet. A repcedara világpiaci forgalma az új szezonban is 6,5 millió tonna maradhat.

Napraforgódarából 17,3 millió tonna kibocsátásra számítanak világszerte a 2014/2015. gazdasági évben, amely alig marad el az egy évvel korábbitól. A legnagyobb mennyiségben továbbra is Ukrajnában állíthatnak elő napraforgódarát (4,3 millió tonna), azonban a 2013/2014. évi szezontól eltérően az új gazdasági évben az Európai Unió léphet elő a második legnagyobb termelővé, megelőzve ezzel Oroszországot. Bár az EU-28 a globális kibocsátás csaknem negyedét adja, a magas belpiaci kereslet biztosítása érdekében – a világ legnagyobb napraforgódara-importőreként – további 3,5 millió tonna behozatalra van szükség. A nemzetközi kereskedelembe kerülő 6,2 millió tonna repcedara 60 százaléka Ukrajnából, további 25 százaléka Oroszországból származik.

A 2014/2015. gazdasági évi rekord szójababtermésről szóló hírek hatására a termény fronthavi jegyzése május óta csökken a chicagói árutőzsdén (CME/CBOT).

Az ótermésű készletek aktív értékesítése miatti júliusi árrally ugyan megtörte a folyamatot, de nem szakította meg azt, és az új termés jegyzése (novemberi lejárat) 2014. október 2-án 340 USD/tonnáig ereszkedett. Időben eltolódva, de hasonló változás következett be a szójadara jegyzésében is: a drága ótermésű babból előállított dara szeptember közepéig tartotta a magas árszintjét a tőzsdén, ekkor az alapanyag és a feldolgozott termék jegyzése közötti különbség 100 USD/tonnára nőtt. Ezt követően a szójadara legközelebbi lejáratra szóló jegyzése igazodott a szójababéhoz, és október elejére szintén 340 USD/tonnáig süllyedt. A szójadara várhatóan bőséges 2014/2015. gazdasági évi kínálata az egyéb olajmagdarák árára is nyomást gyakorolt. Az európai kikötőkben a repcedara importára 5, a napraforgódaráé 6 százalékkal múlta alul 2014. január-augusztus között az egy évvel korábbit, és kiindulva a bőséges olajmagtermésből és a tőzsdei várakozásokból, a feldolgozott termékek kikötői árának további csökkenése várható.

Az AKI agrárpiaci jelentésének letöltése >>>

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kukorica és a szójabab ára is zuhant a jelentés előtt

2024. március 28. 15:10

Inkább a mínuszok domináltak a terménypiacokon Amerikában és a kontinensükön is. Európában a malmi búza, a kukorica és a repce ára is csökkent, ám a takarmánybúza kurzusa pluszban zárt.

Olcsó az orosz búza, ez külső nyomást jelent a piacokon

2024. március 27. 13:10

A mínuszok uralták a terménypiacokat a keddi kereskedési napon. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

A búza tovább drágult a fekete-tengeri feszültségek miatt

2024. március 26. 16:10

Amerikában vegyes összkép, míg Európában inkább eladói fölény bontakozott ki a terménypiacokon a hétfői kereskedési napon.

Leállhat a fekete-tengeri ellátás

2024. március 23. 09:10

Amerikában vegyes összkép, Európában viszont eladói túlsúly alakult ki a hét utolsó kereskedési napján a terménypiacokon.

A búza, a kukorica és a szójabab is olcsóbb lett

2020. december 5. 06:03

Európában a tegnapihoz hasonlóan alakult az összkép, alapvetően a vevők domináltak, hiszen a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza is olcsóbb lett. Párizsban továbbra is a repce jelentett kivételt a maga drágulásával.

A napraforgó és a szója betakarítása

2019. augusztus 13. 08:17

A napraforgó és szója állományszárítása az elmúlt években egyre kevésbé megkerülhető technológiai elemmé vált. Ennek okai csak részben kereshetők a növények biológiai tulajdonságai között.

Kétéves csúcson a szójabab jegyzésára

2020. szeptember 12. 16:12

Európában kiegyenlített küzdelmet folytattak a vevők és az eladók. A malmi búza és a takarmánybúza olcsóbb lett, de a kukorica és a repce ára emelkedett a parketten.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.