Terményárak
Terményárak

Kiváló lesz a szójatermés Európában – Olajnövény-piaci jelentés

Kiváló lesz a szójatermés Európában – Olajnövény-piaci jelentés

Agrárgazdasági Kutató Intézet

A Tallage francia piacelemző vállalat adatai szerint az Európai Unióban 978 ezer hektár (2017: 968 ezer hektár) adhat szójababtermést az idén. A tavalyinál 3 százalékkal jobb hozam (2,8 tonna/hektár) mellett 2,7 millió tonna uniós termésre van kilátás, ami 4 százalékkal múlná felül a tavalyi kibocsátást.

Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint a belföldi (GMO-mentes), 51-53 százalék együttes fehérje- és zsírtartalmú (ProFat) újtermésű szójababot átlagosan 104 ezer forint/tonna, a minősítés nélkülit 102-103 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron vásárolták a feldolgozók, kereskedők szeptemberben.

Az Oil World piacelemző vállalathoz hasonlóan az USA agrárminisztériuma is rekord-napraforgómagtermésre számít a világon a 2018/2019. gazdasági évben.

Szójabab

Az USA agrárminisztériuma (USDA) októberi előrejelzésében 369 millió tonna rekord-szójababtermésre számít világszinten a 2018/2019. gazdasági évben. Az északi féltekén a betakarítás előrehaladtával egyre jobban körvonalazódik az idei termés. A világ legnagyobb szójababtermelőjénél, az USA-ban a közel 35,8 millió hektárra előirányzott terület 38 százalékán végeztek a betakarítással október 14-ig, ami 15 százalékos lemaradást jelent az egy évvel korábbihoz képest. Amennyiben az USDA várakozásai realizálódnak, az Egyesült Államokban rekord-szójababtermés, 127,6 millió tonna kerülhet a tárolókba az idén.

Ukrajnában a 4,2 millió tonnára jelzett termésből 2,9 millió tonnát takarítottak be a gazdák október 12-ig. Oroszországban 3,9 millió tonna szójababtermésre van kilátás, amelyből 2,9 millió tonna került a tárolókba október 16-ig (APK-Inform).

A Tallage francia piacelemző vállalat adatai szerint az Európai Unióban 978 ezer hektár (2017: 968 ezer hektár) adhat termést az idén. A tavalyinál 3 százalékkal jobb hozam (2,8 tonna/hektár) mellett 2,7 millió tonna uniós szójababtermésre van kilátás, ami 4 százalékkal múlná felül a tavalyi kibocsátást. A vezető szójatermesztő tagországok közül Olaszországban 333 ezer hektárra (+3 százalék), Franciaországban 152 ezer hektárra (+7 százalék) nőtt a növény termőterülete. Előbbinél a hozam 13 százalékos javulása révén (3,5 tonna/hektárra) 1,2 millió tonna lehet az idei termés, ugyanakkor Franciaországban a hektáronkénti átlagtermés 12 százalékkal múlhatja alul a 2017. évit (2,6 tonna/hektár lehet), ami a kibocsátás 6 százalékos csökkenését eredményezheti és a prognózis szerint 391 ezer tonna szójabab kerülhet a tárolókba. Romániában az előző évivel azonos területről (150 ezer hektár) változatlan hozamszint mellett (2,2 tonna/hektár) 330 ezer tonna lehet a szójababtermés.

Magyarországon az Agrárminisztérium (AM) tájékoztatása szerint az előirányzott 60 ezer hektár 96 százalékáról 167 ezer tonna szójababot takarítottak be a termelők október 16-ig. Az unió szójababtermése a 2018/2019. gazdasági évi belpiaci feldolgozás egyötödét sem fedezi, ezért az elemzők szerint további 14,2 millió tonna szójabab (–5 százalék) érkezhet a külpiacokról, jórészt az USA-ból (6,9 millió tonna) és Brazíliából (3,5 millió tonna).

A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) a szójabab legközelebbi lejáratra szóló jegyzése 315–320 dollár (USD)/tonna tartományban hullámzott október első felében.

Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint a feldolgozók átlagosan 133 ezer forint/tonna körüli áfa és szállítási költség nélküli áron értékesítették a full-fat szóját október első hetében. A belföldi (GMO-mentes), 51-53 százalék együttes fehérje- és zsírtartalmú (ProFat) újtermésű szójababot átlagosan 104 ezer forint/tonna, a minősítés nélkülit 102-103 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron vásárolták a feldolgozók, kereskedők szeptemberben.

A környező országokból ennél magasabb, átlagosan 114 ezer forint/tonna importáron érkezett szintén GMO-mentes szójabab. Ezzel egy időben a Brazíliából származó GM-szójadarára 2018. szeptember–novemberi szállítási határidővel 106-107 ezer forint/tonna átlagáron (FCA Koper) kötöttek szerződést a piaci szereplők.

Repcemag

Az USDA legfrissebb, októberi projekciója szerint a repcemag és a canola globális termelése 4 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól a 2018/2019. gazdasági évben, 72,1 millió tonna lehet, ami éppen fedezi a felhasználást.

A folyó évi szezon termelésére vonatkozó előrejelzés nem végleges, tekintettel arra, hogy Kanadában és Ausztráliában még nem fejeződött be a canola betakarítása. Kanadában a 2017. évinél kissé kevesebb, 21,1 millió tonna termést jeleznek a szakértők. Ezzel szemben Ausztráliában a kilátások nem túl biztatóak, az egy évvel korábbihoz képest a termés akár 20 százalékkal is visszaeshet, mindössze 2,9 millió tonnával számolnak az elemzők. Ezzel egy időben már csaknem végeztek a termelők az őszi káposztarepce vetésével az északi féltekén, azonban továbbra is igen hiányosak az információk.

Ukrajnában a tervezettnél nagyobb területen, 997 ezer hektáron került a földbe a vetőmag október 12-ig (APK-Inform). Magyarországon 308 ezer hektáron (AM) vetettek a termelők repcemagot az idén.

A párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) a repcemag jegyzése 370 euró/tonna közelébe ereszkedett október közepén. Magyarországon, az AKI PÁIR adatai szerint a fizikai piacon átlagosan 109 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron forgott a repcemag október első hetében.

Napraforgómag

Az Oil World piacelemző vállalathoz hasonlóan az USDA is rekord-napraforgómagtermésre, 49,8 millió tonnára számít a világon a 2018/2019. gazdasági évben. Ez a volumen épphogy fedezi az előre jelzett felhasználást, és a zárókészlet 2,9 millió tonna körül alakul az USDA szerint.

A világ két meghatározó napraforgómag-termelőjénél, Oroszországban és Ukrajnában együttesen 26 millió tonna termésre van kilátás (+8 százalék). Előbbinél 4,6 millió hektárról (a tervezett terület 58 százaléka) 7,6 millió tonna, utóbbinál 5 millió hektárról (83 százalék) 11 millió tonna termést takarítottak be a gazdák október első harmadáig (APK-Inform).

Az Európai Unióban is halad a munka, összesen 9,5 millió tonna mag (–3 százalék) teremhet az idén (Tallage). Magyarországon 604 ezer hektárról 3,0 tonna/hektár termésátlag mellett 1,8 millió tonna napraforgómagot tároltak be a gazdák (AM).

Magyarországon a fizikai piacon átlagosan 94-95 ezer forint/tonnáért cserélt gazdát a napraforgómag október első hetében az AKI PÁIR adatai szerint.

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet teljes piaci jelentésének letöltése >>>

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Olcsó az orosz búza, ez külső nyomást jelent a piacokon

2024. március 27. 13:10

A mínuszok uralták a terménypiacokat a keddi kereskedési napon. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

A búza tovább drágult a fekete-tengeri feszültségek miatt

2024. március 26. 16:10

Amerikában vegyes összkép, míg Európában inkább eladói fölény bontakozott ki a terménypiacokon a hétfői kereskedési napon.

Leállhat a fekete-tengeri ellátás

2024. március 23. 09:10

Amerikában vegyes összkép, Európában viszont eladói túlsúly alakult ki a hét utolsó kereskedési napján a terménypiacokon.

Két hónapos csúcsra ugrott a szójabab ára

2024. március 22. 07:40

Alapvetően emelkedtek az árak terménypiacokon, a főbb kurzusok közül egyedül az európai repce ára mérséklődött. Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, ám a repce olcsóbb lett.

Amerikában emelkedés, Európában csökkenés

2020. június 22. 08:35

Párizsban a mínuszok domináltak múlt héten, a malmi búza, a takarmánybúza és a kukorica ára is csökkent öt nap alatt, ám a repce kivételt jelentett és emelkedett az ára.

Nem fizetett adót a szója után, 250 tonnát le is foglalt a NAV

2019. január 2. 08:00

Egymilliárd forint értékben hozott be szóját az országba egy közép-magyarországi kereskedő. Az import áru után nem fizetett adót, ezért a NAV 250 tonna szóját lefoglalt, és zárolta a vállalkozás bankszámláját.

A viharkárok miatt drágul a kukorica

2020. augusztus 22. 09:07

Európában jó hangulatú volt a kereskedés mind a négy kiemelt termék kurzusa felfelé ment.

Mínuszok hete az agrárpiacokon

2020. június 14. 10:47

A párizsi árutőzsdén a mínuszok domináltak az elmúlt héten. A repce ára emelkedett, ám a malmi búza, a takarmánybúza és a kukorica kurzusa csökkent.