Terményárak
Terményárak

Örülhetnek az agrártermelők: ma aláírhatják az első kereskedelmi megállapodást

Örülhetnek az agrártermelők: ma aláírhatják az első kereskedelmi megállapodást

Agrofórum Online

Donald Trump csak „óriási gyönyörű szörnyként” hivatkozott a Kína és az Egyesült Államok közötti megállapodásra, melyben megállapodtak, hogy az amerikai elnök nem vezet be újabb vámokat, illetve megfelezik a 15 százalékos vámot 120 milliárd dollár értékű kínai árura.

Cserébe Kína megígérte, hogy 200 milliárd dollár értékben fog amerikai termékeket és szolgáltatásokat vásárolni a következő két évben. A megállapodás mindössze 86 oldal és nem egy klasszikus szabadkereskedelmi megállapodás, nem megy bele a legfontosabb strukturális kérdésekbe, nem tárgyalja a kínai szubvenciókat, sem a kínai cégek szabadalmi joghoz való kapcsolatukat. Cserébe részletesen tartalmazza, hogy milyen árút és milyen értékben kell vásárolnia Kínának. A legfontosabb ezek közül a további 32 milliárd dollár értékű agrár termékek és az 50 milliárd dollár értékű olaj és földgáz – húzta alá az Equilor Befektetési Zrt.

A mostani megállapodás nem érinti a korábban kivetett vámokat, így a kínai áruk közel kétharmada, 360 milliárd dollár értékű árú, még mindig vám alatt marad. Az amerikai pénzügyminiszter, Steven Mnuchin, azt mondta, hogy a választásig ez így is fog maradni. A megállapodás jelentős előrelépés és Trump és kínai vezetés is győzelemként értékelheti. Trump elérte, hogy Kína csökkentse a többletét, míg Hszi Csin-ping kínai elnök, hogy a strukturális kérdéseket elég csak később tárgyalnia. A mostani megállapodásra érdemes első fázisként gondolni és a legfrissebb információk alapján a következő, nehezebb fázisra már csak a novemberi választás után kerülhet sor.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így hatott az iráni támadás a piacokra

2024. április 16. 07:40

Amerikában mínuszokat, míg Európában pluszokat hozott a hétfői kereskedési nap a terménypiacokon.

A szójabab ára havi mélypontról pattant vissza

2024. április 13. 13:10

A vevők uralták a terménypiacokat a pénteki kereskedési napon, a főbb árucikkek szinte mindegyike drágult. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Lehúzták az árakat a brazil és az orosz hatások

2024. április 12. 15:10

Erős eladói nyomást lehetett érzeni a csütörtöki kerekedési napon a terménypiacokon, a főbb kontraktusok közül egyedül a tengerentúli repce jelentett kivételt.

Újabb orosz csapások figyelmeztetnek a háborús kockázatokra

2024. április 11. 12:10

A tengerentúlon iránykeresés volt jellemző, míg Európában a vevők léptek rá a gázra a terménypiacokon a szerdai kereskedési napon.

Ezért vásárol Kína több éves szünet után ismét amerikai búzát 

2023. október 9. 17:40

A 2023/24-es gazdálkodási évben az amerikai kereskedők 220 000 tonna őszi búzát adtak el Kínának. Több mint két éve ez az első ilyen üzlet.

Nem győzik felvenni a dolgozókat a boltok Amerikában

2020. április 21. 16:17

A Walmart még március közepén jelentette be, hogy több mint 150 ezer dolgozót keres az Egyesült Államokban, mivel a koronavírus-járvány miatt drasztikusan megnőtt a vásárlók száma és az átlagos kosárméret is.

Szójapiac: az Egyesült Államok piacvezető exportőr Európában

2019. január 19. 13:29

Tavaly az USA szója eladásai Európában 243 százalékkal, míg a közel-keleti, észak-afrikai régióban 105 százalékkal emelkedtek.

Látványosan emelkedett a szójabab ára

2019. december 15. 11:03

Az eddig kiszivárgott hírek szerint az Egyesült Államok 160 milliárd dollárnyi termékre kivetett vámtarifát függeszt fel, cserébe Peking beleegyezik abba, hogy 2020 folyamán 50 milliárd dollár értékben vásárol amerikai mezőgazdasági termékeket.