Terményárak
Terményárak

Terménypiac: áresésre felkészülni – most jöhet a meglepetés

Terménypiac: áresésre felkészülni – most jöhet a meglepetés

Agrofórum Online

Augusztus utolsó napjaiban és a hét végén két fontos téma került középpontba és csak részben látszik a megoldás.

Az első és már több napja húzódó téma tűnik lezárultnak, a hírek szerint az orosz kormányzat tényleg nem tervezi, legalábbis egyelőre nem lép a búza exportjának adminisztratív korlátozása irányába. A beharangozott találkozón a hírek szerint azt a következtetést vonták le a tárgyaló felek, hogy az exportra rendelkezésre álló mennyiség 32-35 millió tonna lehet, ami a korábbi évekéhez képest nem jelentős kiesés, az export csökkenése 2017/18-hoz képest ugyan jelentős, mert az lett kiugróan nagy, 42 millió tonna. A piac várhatóan saját maga fogja csökkenteni az exportot – főként a belső logisztikai költségek emelkedése miatt a távolabbi térségekből már nem lesz érdemes a búzát a kikötőkbe szállítani. Másrészről ez azzal is jár, hogy a belső ellátás nem kerül veszélybe, a szezon végi készletszintek a rekordtermés előtti szint, 5 millió tonna közelébe csökkenhet.

Másik komoly találgatásokra okot adó helyzet Argentínában alakult ki – a gazdasági krízis miatt egy egységes exportadót vezettek be, amit a peso és az amerikai dollár közötti árfolyam változásához is kötöttek. Ennek keretében fix összeget kell fizetni az exportált áru értéke után (4 peso-t dolláronként), ami az árfolyamváltozások miatt nehezen követhető mértéket jelenthet a belső elszámolásban. Ennek az intézkedésnek a hatását még találgatják csak a piaci szereplők, egyelőre a várakozás jellemző – és ennek eredményeként a forgalom lefagyása. Mind az eladói, mind a vételi oldal számára nehezen kiszámítható, mennyibe is kerülhet majd az exportált termék, így a végrehajtás módja sem világos egyelőre.

A jegyzések a főbb piacokon számottevően csökkentek, a sáv 4,- és 10,- EUR/to között van és a mostani hangulat alapján akár további csökkenés is könnyen bekövetkezhet.

Az áralakulás grafikonján az észak-amerikai jegyzések (CBOT) a szeptember 3-ai, hétfői zárás miatt nem mutatják ezt a tendenciát, de kedden ott is jelentős, közel 3 EUR/to-s árcsökkenés következett be.

Az itthoni árak sem vonták ki magukat a jellemző tendencia alól – érezhetően lecsökkent az azonnali érdeklődés a már betakarított termények iránt, és ez egyértelműen az árak csökkenése irányába mutat a következő napokban.

A helyzetet tovább nehezíti, hogy a szállítások iránti igényt a rendelkezésre álló kapacitás nem, vagy csak részlegesen tudja kiszolgálni. A belső szállítási költségek emelkedése és a vevők által közölt lehetséges árak csökkenése a még nem eladott tételek árát erősen nyomja. Ha csak a főbb fizikai piaci eladási lehetőséget egyikét nézzük, ahol egy hónapja még 160,- EUR/to-s vagonba rakott árat kaphattunk, a korábban lekötött rászállítási költséghez képest most kb. 30 %-kal kell többet fizetni és a mostani ár már kb. 10,-EUR/to-val alacsonyabb. Ez forintban legalább 4.000,-, de akár 6.000,-Ft/to-s árcsökkenést is eredményezhet – ha messzebbre kell szállítani.

A forint árfolyamának emelkedése az EUR-val szemben valamelyest szépíti a képet, de összességében erősen veszélyeztetve látom a korábbi belföldi árszintek tarthatóságát.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Olcsó az orosz búza, ez külső nyomást jelent a piacokon

2024. március 27. 13:10

A mínuszok uralták a terménypiacokat a keddi kereskedési napon. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

A búza tovább drágult a fekete-tengeri feszültségek miatt

2024. március 26. 16:10

Amerikában vegyes összkép, míg Európában inkább eladói fölény bontakozott ki a terménypiacokon a hétfői kereskedési napon.

Leállhat a fekete-tengeri ellátás

2024. március 23. 09:10

Amerikában vegyes összkép, Európában viszont eladói túlsúly alakult ki a hét utolsó kereskedési napján a terménypiacokon.

Két hónapos csúcsra ugrott a szójabab ára

2024. március 22. 07:40

Alapvetően emelkedtek az árak terménypiacokon, a főbb kurzusok közül egyedül az európai repce ára mérséklődött. Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, ám a repce olcsóbb lett.

Enyhe áremelkedések a terménypiacokon

2023. február 18. 08:27

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Terménypiac: fordult a trend, de hova tart?

2018. március 19. 20:46

Megállni látszik az árak erősödése a gabonapiacokon, jórészt a kedvezőtlen hírek elmaradása miatt.

A kőolaj drágulása húzta magával a kukorica árát

2023. október 20. 10:10

Chicagóban a búza 2,4 százalékkal, a kukorica 2,7 százalékkal, a szójabab pedig 0,5 százalékkal drágult, a repce 1 százalékos árcsökkenése kivételt jelentett. Európában a malmi búza, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, a kukorica kurzusa stagnált.

Nem látszik, hogy mitől lenne jobb 2024, mint az idei esztendő volt

2023. november 27. 10:40

Kemény, őszinte szavak hangzottak el az Erste Őszi Agrár Találkozón, ahol mezőgazdasági vállalkozók beszéltek arról, hogy kemény esztendőre számítanak 2024-ben.