Növényvédelmi előrejelzés
Növényvédelmi előrejelzés

Aratás előtt: csapatokban gyülekeznek a gabonaszipolyok

Aratás előtt: csapatokban gyülekeznek a gabonaszipolyok

Agrofórum Online

Az elmúlt héten is folytatódott a fülledt nyári meleg időjárás. A fülledtséget csak néha szakította meg egy-egy zápor- zivatar, mely sok helyen okozott károkat a vetésekben. A hirtelen lezúduló csapadék megdöntötte az érőfélben levő kalászos gabonaféléket, melyek már így várják ki az aratás kezdetét. 

Az őszi árpa egyre határozottabban mutatja az érés jeleit. A szemek eljutottak a viaszérés állapotába, a szalma pedig sárgul. Ha így marad az idő, Péter-Pál napja előtt aratni fogunk. Az őszi búzák fajtától függően a tejesérés különböző fokozataiban járnak, de a kényszerérés jelei csak a sülevényes talajokon mutatkoznak. A vörösrozsda általánosan megtalálható az egész országban, de 10 %-ot meghaladó mértékű fertőzés csak egyes, rozsdafertőzésre érzékeny fajtákon észlelhető.

A táblák szegélyeiben csapatokban gyülekeznek a gabonaszipolyok, rágják a viaszérett szemeket. A kártételt a bogarak gyakori helyváltoztatása miatt, csak késő esti vagy kora reggeli védekezéssel szüntethetjük meg. Tavaszi árpán a gabonapoloskák szívogatják a kalászokat, azok részleges vagy teljes kifehéredését okozva. A lerakott poloska tojásokból hamarosan kikelnek az idei lárvák is. Négyzetméterenként 1 darab poloska már hatással van a termés mennyiségére és minőségi mutatóira.

Az eső áztatta tájegységekben egyre több a szklerotíniától fertőzött repce és napraforgó szár, melyek a növények korai halálát okozzák. Repcében ez a fertőzés már legfeljebb kényszerérést okoz, de napraforgóban az ilyen növények a tőpusztulás mellett kiinduló forrásai a többi növény másodlagos fehérpenészes szár- és tányérrothadásának. A csillagbimbós napraforgón általános a levéltetű fertőzés a bimbók tájékán, de a fertőzés mértéke táblánként változó főként a korábbi védekezésektől függően. A levéltetvek mellé már kezdetét vette a lucerna- és mezei poloskák betelepedése, melyek szívogatása hatással lehet a seben keresztül fertőző kórokozók fellépésére.

A kukorica fenológiája országszerte nagy változatosságot mutat, de általában elérte a 3. szárcsomós fejlettséget. A kukoricamoly a kedvező időjárási körülményeket kihasználva, változatlan intenzitással rajzik. A fény- és feromon csapdák tömegesen fogják a lepkéket, az első hernyók rágása a felső leveleken rövid időn belül szabad szemmel is láthatóvá válik. Az első rágásnyomok megjelenésekor érdemes megkezdeni a védekezést, különösen akkor, ha a molykártétel mellé levéltetű és takácsatka fertőzés is társul. Érzékenységük miatt a kártétel alakulását különösen a vetőmag előállító- és csemege kukorica táblákon kell figyelni, de a molyfertőzés gazdasági jelentősége már szemes kukorica előállító gazdaságokban is fokozódik.

A különböző bagolylepkék tömeges rajzásának ideje május második dekádjára esett. A károsító fajok közül a vetési bagolylepke hernyója, a mocskospajor okoz tőpusztulást szántóföldön a kukorica vetésekben. A kártételt csak radikális hatású készítmények bevetésével lehet mérsékelni. Figyelemmel kell kísérni a gyapottok bagolylepke rajzását, mert a napokban kezdtek a lepkék repülni a csapdákba. A nyár ezen időszakában károkat elsősorban a zöldségkultúrákban okoz, de a populáció nagyságából kirajzolódik a később várható potenciális kár kukoricában és más növénykultúrákban.

A burgonya országszerte virágzásnak indult, a növénysorok záródnak, ezért nagy a jelentősége a burgonyavész elleni preventív védekezésnek, különösen ott, ahol öntöznek, vagy sokáig tartósan nedves a burgonya lombozata a helyi domborzati viszonyok miatt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Erősen fertőzhet az almafa-lisztharmat – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. március 27. 15:10

Március utolsó hetének időjárására a nagyfokú változékonyság a jellemző. Az ilyenkor megszokottnál még mindig melegebb az átlaghőmérséklet, de éjszakánként gyakran csökkent a hőmérséklet fagypont közelébe. A számára kedvező időjárás miatt erősen fertőzhet az almafa-lisztharmat.

Meggondolandó a talajfertőtlenítés – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. március 26. 17:10

Március utolsó hetére a változékony időjárás nyomta rá bélyegét. A nappali hőmérséklet még most is átlag feletti volt, de éjszakánként gyakran fagyközeli értékeket mérhettünk.

Kísérjük figyelemmel a kártevők rajzását – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. március 21. 07:10

A gyümölcsészek ezekben a napokban aggódva figyelik a reggeli hőmérsékleti adatokat, lesz-e fagy, és mekkora kárt okozhat. A már elvirágzott és éppen most virágzó mandula és kajszi ültetvényekben jogos a félelem.

Erősödhet a gabona-lisztharmat terjedése – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. március 19. 16:10

Március 19-én hajnalra fagyos reggelre ébredtünk, és ez így várható néhány napig, de ez a lehűlés nem befolyásolja a szántóföldi tevékenységet, azonban a virágzásban levő gyümölcsfák idei termése veszélyben van.

Milyen kórokozók károsíthatják a szeder levelét?

2019. június 20. 13:01

R. Balázs kérdése: Milyen kórokozók okozhatnak gondot a szeder levelén?

Gyümölcsösök virágzás után

2022. május 9. 06:38

A virágzás után a csonthéjas állományokból álló gyümölcsösökben megjelennek a csonthéjas monília (Monilia laxa) fertőzése nyomán hervadásnak, pusztulásnak induló hajtások is.

Mesterséges intelligenciával a fenntartható növényvédelmi megoldásokért

2021. február 6. 08:38

A Syngenta innovatív szemléletű vállalat. Rengeteg briliáns tudóssal közösen azon dolgoznak, hogy a mesterséges intelligenciát a mezőgazdaság szolgálatába állítsák.

Megszólalt a vészcsengő – Európai együttműködés a szárrozsda ellen

2019. április 26. 04:36

A szárrozsda ismételt fellángolása mellett a búza egy másik rozsdabetegsége is fokozódó problémát jelent. A sárgarozsdának ugyanis egy új agresszív rassza tört be a Európába.