COVID-Agrár

Bajban a német gazdálkodók a koronavírus miatt

Agrofórum Online

A koronavírus okozta válság hatalmas következményekkel jár a gazdálkodók számára. Számos gazdaság küzd a túlélésért Németországban.

A koronavírus hosszú távú gazdasági hatásai egyrészt befolyásolják a mezőgazdasági árakat és ezáltal a bevételeket. Másrészt a gyártás költségeit egyre újabb rekordszintre emeli. Az eredmény: sok mezőgazdasági vállalkozásnak kell gazdasági nehézségekkel szembenéznie.

A gazdáknak már a pandémia előtt is volt elég problémájuk. Ezek a következők voltak: három aszályos év egymás után, a szigorított műtrágya-rendelet hatása, számos új állatjóléti követelmény, az új szén-dioxid-adó – csak néhányat említve. Ezenkívül a koronavírus ma már világszerte befolyásolja a gazdálkodók értékesítési és vásárlási lehetőségeit, ezáltal az árakat és a termelés költségeit.

Mindez nem éppen a gazdák javára történik, már amennyiben figyelmen kívül hagyjuk a magas gabonaárakat. A Szövetségi Statisztikai Hivatal már tavasszal minden eddiginél magasabb mezőgazdasági költségekről számolt be Németországban. De ezek után is minden típusú berendezés és gép ára meredeken emelkedett.
A kérdés most az, hogy milyen következményekkel jár a koronaválság és a költségrobbanás a mezőgazdaság számára? A gazdasági válság milyen hatással van a gazdaságok működésére és az üzleti struktúrákra?

Van erre egy olyan mutató, amely lehetővé teszi a gazdaságok fejlődésének időben történő megtekintését – nevezetesen az állattartók számát évente kétszer összeírják. Ez utoljára 2020 decemberében történt meg.

Az állattartók – és különösen a sertéstenyésztők és a tejtermelők – szenvedtek meg a legsúlyosabban koronavírus okozta hatásokat. A gabonatermesztőktől eltérően a rossz bevételi struktúrával és egekbe szökő költségekkel kellett megküzdeniük. Az energia és az összes működési erőforrás magas költségei mellett a gabona és az olajos magvak takarmányköltségeként is emelkedtek.

Ha 2019-et vesszük kezdőévnek, akkor a tejtermelők száma 61 000-ről 57 300-ra csökkent 2019 decembere és 2020 decembere között. Alig egy év alatt 3800 tejtermelő bezárta a gazdaság kapuit, vagy legalábbis teljesen leállította a tejtermelést. Ez jó 10 vállalat naponta.

A sertéstenyésztők ugyanolyan nyomás alatt vannak, mint a tejtermelők – legalábbis ha a sertéstartó telepek számát nézzük. 2019 és 2020 között – vagyis csak egy év alatt – a sertéstenyésztők száma 600-al, vagyis csaknem 10 százalékkal, 6800 gazdaságra zsugorodott. 2010 óta – vagyis 10 év alatt – a sertéstartó gazdaságok száma több mint a felére csökkent.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A rágcsálnivalókat és a macskaeledeleket keresik a koronavírus miatt a britek

2022. február 14. 07:03

A teljes brit kiskereskedelmi szektorra vonatkozó felmérések azt mutatták, hogy a fogyasztói kiadások megemelkedtek.

A koronavírus veszélyezteti a sertéstartó cégeket

2022. január 25. 08:17

Az ágazat számos szereplője szerint sok állattenyésztő gazdaságra nehezedik nyomás a koronavírus miatt kialakult helyzetben késedelmesen folyósított segély miatt Németországban.

A koronavírus állíthatja meg a szarvasmarha-árak szárnyalását

2022. január 2. 05:36

Az új koronavírus-változat miatti szigorúbb követelmények és korlátozások végső soron további árnyomást is eredményezhetnek.

Rekordszinten a teafogyasztás a koronavírus miatt

2021. október 29. 05:47

Különösen a gyógyteák és a gyümölcsteák örvendnek egyre nagyobb népszerűségnek, és négy százalékos értékesítési növekedést értek el.

Továbbra is akadozik a gabonaszállítás Németországban

2021. július 23. 05:40

A Rajna folyó egy jelentős része Dél-Németországban hétfőn továbbra is el volt zárva a hajózás elől, miután a közelmúltban tapasztalt áradások hatására megemelkedett a vízszint - közölték a német hatóságok.

Új célpontot találhat magának az olcsó ukrán gabona – célkeresztben a német piac?

2023. augusztus 11. 13:40

A kelet-európai államok helyett Németországra ömölhet az olcsó ukrán gabona, legalábbis ettől tartanak az ottani gazdák, határozottabb európai fellépést sürgetve.

A műtrágyák ára folyamatosan csökken Németországban

2022. november 16. 08:04

Az EU nitrogéntermelése tovább növekszik, mivel az enyhe időjárás továbbra is alacsonyan tartja a földgázárakat.

Nagy bajba került egy termelő, szó szerint megnyílt a földje

2024. április 11. 10:10

Pontosan ez történt Szász-Anhalt tartományban egy gazdával. Errefelé szinte már rendszeresen akár 10 méter mély lyuk jelenik meg hirtelen a földeken. A veszélyes jelenségnek geológiai magyarázata van.