Ház, táj

Második esély – ötletek a kert és udvar megújításához és szépítéséhez újrahasznosítással II. rész

Agrofórum Online

Hányszor keletkezik olyan természetes eredetű vagy mesterséges hulladék a gazdaságban vagy a ház körül, aminek találhatunk egy tökéletes dekorációs vagy új használati funkciót.

Vegyük észre a lehetőségeket környezetünk alakítására és szépítésére, újrahasznosítva olyan használati tárgyainkat, amiket az évek során elnyűttünk. A cikk első részében kipakoltuk a garázsból, konyhából régi gumicsizmákat, autógumikat, teáscsészéket, és új helyet, új rendeltetést kerestünk nekik. Íme néhány ötlet a cikk folytatásában, mit alkothatunk farönkökből, nagyobb ágdarabokból, raklapokból, régi hordókból.

Régi fában új élet

Akinek lehetősége van, bedobja a kandallóba/kályhába a jó tüzelőértékű fát, de akinek hosszabbtávú, kreatív céljai vannak egy-egy kivágott fa maradékával, a virágládától kezdve a kerti ülőkén át számtalan különböző használati tárggyá varázsolhatja. Mielőtt bármilyen átalakítási-csinosítási munkálatba kezdünk, alaposan tisztítsuk meg a farönköt vagy ágdarabot, és gondoskodjunk a megfelelő tartósításról, hogy sokáig gyönyörködhessünk benne: a földbe helyezett fadarabnak (amit pl.: virágtartónak vagy egy helyre fixen elhelyezett ülőkének) égessük meg a föld alá beásni kívánt részét, hogy ne vegye fel a talajvizet, és belülről ne kezdjen el rohadni. A fák felületét kezelhetjük fapáccal, lenolajjal, de festékkel is biztosíthatjuk az időtállóságát. A formák, minták kialakításának csak a képzeletünk és rendelkezésre álló szerszámaink szabhatnak határt.

Raklapokból berendezési tárgyak, veteményeskert

Évekkel ezelőtt indult be a raklapok bútorokká és más berendezési tárgyakká történő átalakítása, mára hatalmas divattá nőtte ki magát. Sokoldalú felhasználásának bizonyítására álljon itt pár példa. Kerti bútoroknak elsősorban strapabíró anyaguk és kialakításuk miatt szeretik, könnyen szerezhetők rá ülőpárnák, vagy igény szerint varrathatók. Megfelelő felületi kezelés mellett az időjárási viszontagságoknak is ellenáll, és a kisebb bútorfajtákat, melyek így készülnek – kialakítástól függően – nem nehéz áthelyezni sem. Természetes hatásuknak köszönhetően nem rí ki a kerti környezetből, kerti tavacskák mellé éppoly alkalmas és szép látvány nyújt, mint egy kerti medence mellé.

Úgy, mint más fa alapanyagot, ezt is kezelhetjük lenolajjal, hogy tartósabbá tegyük az anyagot. Veteményeskert kialakításánál ez különösen fontos, hiszen a falécek közé ültetett (akár palántáról, akár magról vetett) konyhakerti növényeinket öntöznünk szükséges. Számos előnye mellett az egyik legnagyobb, hogy visszaszorítja a gyomokat és tovább megtartja a talaj nedvességét, így ha kevesebb időnk is van foglalkozni az ágyással, akkor sem kell aggódnunk egy ideig a növények kiszáradása miatt.

Egynyári virágok, sőt sziklakerti növények ültetését is megvalósíthatjuk raklapokkal, és akár falnak döntve, akár térelválasztóként alkalmazva gyönyörű, természetes látványt nyújt.

Hordó, eresz, víztartály – folyékony kincsek helyett virágok otthona vagy időtálló bútor

Víz vagy bor után megtiszteltetést jelenthet minden növénynek, ha elhasználódott hordóba, víztartályba vagy ereszcsatorna-darabba kerülve válhat az udvar vagy a kert díszévé. Lássunk pár mókás vagy komoly, de minden ízében zseniális újrahasznosítási megoldást.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – az óriástöktől a pézsmatökig

2024. november 18. 05:40

Nem maradhat ki a felsorolásból a téli tökök színes és kilogrammokban gazdag csoportja sem: most jön az óriástök, a pézsmatök, a Hokkaido-tök és a Halloween-tök is.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Mindent a Lyme-kórról

2019. június 28. 04:36

A rovarok által terjesztett betegségek tekinthetők a mezőgazdaságban dolgozók biológiai kórokú foglalkozási betegségeinek is. Az ízeltlábúak által terjesztett betegségek közül az egyik legfontosabb a Lyme kór.

Mindent a kávéról - világnapja van!

2020. szeptember 29. 08:36

Mi mindent nem tudunk arról a növényről, amelynek feldolgozásából megszületik a minden napunkat segítő élvezeti ital, a kávé. Hol és milyen fajtáit termesztik? Milyen eljárásokkal készül? Milyen alternatívája lehet, és pontosan mi az a gyöngykávé?

Mutasd a neved, megmondom, ki vagy! - I. rész

2023. május 24. 05:36

A növények nevei sok esetben árulkodók: valamilyen külső tulajdonságukra (alakjukra, színükre), virágzásuk idejére vagy kedvelt élőhelyükre is utalhatnak vele.

GMO kérdés szójában - avagy a gőz a hajókürtre van kötve?!

2018. július 9. 18:06

A fenti címmel küldött egy figyelemre méltó írást harangozó János bátyai szójatermesztő, aki – ahogy ez az írásából is kiderül – 42 éve foglalkozik (birkózik) e jeles hüvelyes növénnyel.