A május az énekesmadarak hónapja. A rigók, a vörösbegyek, a cinegék, a poszáták, a fülemülék véget nem érő koncertjét hallgathatjuk. Az est sztárjai viszont ilyenkor vitathatatlanul a fülemülék, akiknek a főszereplésével a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület programokat hirdetett.
Áprilisi és májusi éjszakákon vezetett túrákon vehetünk részt, amelyek során a fülemüle életmódjával, szokásaival és hangjával ismerkedhetünk meg. Szerencsére nem csupán egy napra szervezett az Egyesület (röviden MME) programot: április közepétől május végéig van lehetőségünk részt venni a Fülemülék éjszakáján.
Bár kihangsúlyozzák a szervezők, hogy a programokon való részvételnek nem feltétele az előzetes fülemüle-ismeret, íme egy rövid összeállítás erről a csodálatos hangú madárról.
A fülemüléről
A magyar versekből, regékből és mesékből csalogányként ismert fülemüle a világ egyik legszebb, legváltozatosabb énekhangú madara. Különlegessége, hogy a hímek nem csupán napközben, de a költési időszak első felében egész éjszaka énekelnek (angol neve a nightingale). Európa északi részeinek kivételével az egész földrészen, valamint Észak-Afrikában fészkel. Hazánkban a dunántúli dombvidéki területeken legsűrűbb az állománya.
A fülemüle kedveli az ártereket, bokros sűrűségeket, de parkokban, temetőkben és kertekben is megtelepszik, ezért rengeteg ember találkozhat velük.
Hosszú távú vonulók, ezért a telet Afrika Szaharától délre húzódó területein töltik. A tavaszi vonulási csúcs április végére, május elejére esik, ilyenkor kezdenek el énekelni a hímek, és késő délutántól kora estig igyekeznek elbűvölni a tojókat – miközben minket is sikerrel megbabonáznak. A tojó mindeközben serényen építi a fészket – egyedül.
Ihlető énekhang
A fülemüle hangja évezredek óta megigézi az embereket és megihleti a művészeket. Andersen „Fülemüle” című meséjéből Sztravinszkij írt operát, amelyhez természetesen a fülemüle énekművészetéből nyert ihletet. Handel orgonaversenyében a kakukk mellett a fülemüle strófái is megszólalnak. Oscar Wilde „A csalogány és a rózsa” című novellájának főhős csalogánya dalát és vérét áldozta a szerelem oltárán, de Arany János, Samuel Taylor Coleridge és John Keats verseiben is feltűnik a madár.
1924 májusában, a rádió hőskorában, Angliában a BBC közvetített egy szabadtéri koncertet, ahol Beatrice Harrison csellóművész a kertjében duettet játszott az ott éneklő fülemülékkel. A kísérlet akkora közönségsikert aratott, hogy a rádióközvetítést a következő hónapban, majd a rákövetkező 12 tavaszon megismételték.
A programról
A programok előre meghirdetett, többségében könnyen megközelíthető településeken, általában a délután második felében kerülnek megszervezésre. Az események még világosban, az érdeklődők gyülekezésével kezdődnek. Amint összegyűlik 15-20 fő, madarász terepi vezetőkkel folyamatosan indulnak a madármegfigyelő csoportok.
A vezetett túrák alatt az egyesület csoportvezetői a rövid, nem kimerítő, sétáló sebességű túra közben folyamatosan felhívják a figyelmet a kínálkozó látnivalóra, mesélnek a madarakról, beszélgetnek a vendégekkel, és természetesen kérdezni is lehet tőlük.
Ebben az időszakban már sok madárnak fiókás fészekaljai vannak, ezért a korábban érkezőkkel többnyire etető madarakat is meg tudunk figyelni, egészen a nappali világosság utolsó perceiig.
A program a sötétség beálltával zárul, mert ilyenkor a fülemülék néhány órára elhallgatnak, rövid pihenőt tartanak, hogy aztán éjféltől hajnalig folytathassák szerenádjukat.
A 2024-es helyszínek és időpontok a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján érhetők el: https://mme.hu/hirek/2024/04/22/fulemulek_ejszakaja_2024
Osztálykirándulásra is tökéletes!
A könnyű megközelíthetőség, a sok izgalmas látni- és hallanivaló, a szakértő túravezetés, a tantermen kívüli környezet a Fülemülék éjszakája programot ideális Madarak és Fák Napja rendezvénnyé teszi. Ezért az MME a kisgyerekes családok, a baráti társaságok és az idősebbek mellett megkülönböztetett figyelemmel várja óvodák és iskolák részvételét is!
Jó tudni!
Az MME helyi csoportjai és aktivistái által az ország minden régiójába meghirdetett helyszínek listáját, a szervezők elérhetőségét az egyesület híroldalán teszik közzé április közepétől. Akinek nincs internethozzáférése, telefonon érdeklődhet az egyesület központi telefonszámán (06-1/275-6247).
A programokra nem szükséges előzetesen jelentkezni, elég a választott helyszínre jönni a megadott időpontban. További információ a szervezőknél kérhető. Nagyobb létszámú óvodai csoportok, iskolai osztályok vagy egész iskolák részvétele esetén javasolt az előzetes egyeztetés!
Májusban még hűvösek lehetnek az éjszakák, ezért fontos a réteges öltözködés, a hirtelen érkező zápor ellen is védő ruházat vagy esernyő. A szúnyogok növekvő aktivitása miatt érdemes szúnyogriasztóval is felszerelkezni. Akinek van távcsöve, jó, ha elhozza, és a rendezvényen természetesen fotózni, videózni is lehet.
Kapcsolódó cikkek:
- Mikor hagyjuk abba tavasszal a madarak etetését?
- Madárodú kihelyezése a kertbe
- Madáretetés a ház körül – melyik madárfaj hol keresi az eleséget?
- Madáretetés a ház körül – melyik madárfajnak milyen eleséggel készüljünk?
- A téli madáretetés aranyszabályai
- Ragadozó madarak és macskák – veszélyben a madáretető vendégei