Növényvédelmi előrejelzés
Növényvédelmi előrejelzés

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (8. rész)

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (8. rész)

Agrofórum Online

11. Kalászos gabonák

A kalászos gabonák termesztésében az időjárás változatos helyzetet teremtett 2019-ben, de már a 2018-as szezonkezdet sem bíztatott túl sok jóval az őszi kalászosok számára. Az akkori száraz ősz miatt már a talajok és vetőágyak előkészítése is nehézségeket okozott. Emiatt a vetések nehezen indultak meg, az esetek többségében egyenetlen növényállományok vonultak telelőre. Csapadék tekintetében a száraz, többségében hó nélküli télben nem fejlődtek a vetések, pedig a téli átlaghőmérséklet kedvezett volna a növekedésnek. Az extrém időjárási viszonyok miatt növény-egészségügyi szempontból kórokozóktól és kártevőktől mentes állományok teleltek át.

Árpa helmitosporiózis

2019 tavasza viszonylag korán beköszöntött, sajnos az előző őszi és téli szárazság tovább folytatódott, mely eltartott égészen április végéig. Az addig felhalmozódott csapadékhiányon az utolsó utáni pillanatban érkezett bőségesnek mondható májusi és némileg a júniusi esőzések enyhítettek.

Gabonalisztharmat fertőzés búzán

A májusi esők beköszöntéig kórokozók alig fertőzték a növényeket, levélfoltosság betegségeket és lisztharmatot ugyan mindenütt lehetett látni a növényeken, de a megbetegedés szintje alacsony maradt, sárgarozsda csak szórványosan fordult elő, nem kedvezett a száraz és meleg időjárás fellépésének.

Búza sárgarozsda

A vörösrozsda fertőzés kialakulásának viszont a májusi esőzések és a meleg rendkívül kedvező feltételeket teremtett. Emellett a kalászfuzáriózis járványos terjedésének lehettünk tanúi. A kórokozó a kiterjedt védekezések ellenére nagy területen okozott növény-egészségügyi problémát, amit az aratás utáni toxinvizsgálatok is igazoltak.

Fuzáriumos kalászok durumbúzán

A kártevők korai megjelenésének kedvezett az átlagosnál melegebb és szárazabb március és április. Levéltetűből ugyan kevesebb volt, de a vetésfehérítő bogarak nagy tömegben jelentek meg az őszi búza és a tavaszi kalászosok táblaszegélyeiben. Érési táplálkozásuk után sok tojást raktak le, és országszerte láthattunk foltszerű kártételeket, annak ellenére, hogy a májusi esők tetemes lárvapusztulást okoztak.

Gabonapoloska

A gabonapoloskák és a gabonaszipolyok folyamatosan erősödő kártételét 2019-ben is megfigyelhettük, szaporodásuknak ugyanis kedvez a szárazság, de mivel évente csak egy nemzedékes fajok, több év szükséges gradációjukhoz.

Gabonaszipoly

2019 őszén a hosszúra nyúlt ősz és a vetési időszakban tapasztalt szárazabb periódus miatt november elején még heterogén növényállományokat lehetett látni, amit csak az év végéig kitartó enyhe és csapadékosabb idő hozott helyre. A levéltetvek és kabócák igen korán, már 1-2 leveles korban betelepedtek a vetésekbe, bőven volt idejük felszaporodni és károsítani, beleértve a vírusátvitelt is. Ennek következményeit azonban csak 2020 tavaszán fogjuk érzékelni.

Levéltetű kolónia

A levélfoltosságot előidéző kórokozók és a gabonalisztharmat megjelent ugyan a búza és árpa vetéseken, de a növények az alacsony fertőzési szint miatt egészségesek. Sárgarozsdát nagyobb tömegben láthattunk, de szórványosan. Ha tavasszal tartósan csapadékos és az átlagosnál hűvösebb idő lesz, fokozottan figyelni kell a kórokozóra.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Erősen fertőzhet az almafa-lisztharmat – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. március 27. 15:10

Március utolsó hetének időjárására a nagyfokú változékonyság a jellemző. Az ilyenkor megszokottnál még mindig melegebb az átlaghőmérséklet, de éjszakánként gyakran csökkent a hőmérséklet fagypont közelébe. A számára kedvező időjárás miatt erősen fertőzhet az almafa-lisztharmat.

Meggondolandó a talajfertőtlenítés – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. március 26. 17:10

Március utolsó hetére a változékony időjárás nyomta rá bélyegét. A nappali hőmérséklet még most is átlag feletti volt, de éjszakánként gyakran fagyközeli értékeket mérhettünk.

Kísérjük figyelemmel a kártevők rajzását – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. március 21. 07:10

A gyümölcsészek ezekben a napokban aggódva figyelik a reggeli hőmérsékleti adatokat, lesz-e fagy, és mekkora kárt okozhat. A már elvirágzott és éppen most virágzó mandula és kajszi ültetvényekben jogos a félelem.

Erősödhet a gabona-lisztharmat terjedése – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. március 19. 16:10

Március 19-én hajnalra fagyos reggelre ébredtünk, és ez így várható néhány napig, de ez a lehűlés nem befolyásolja a szántóföldi tevékenységet, azonban a virágzásban levő gyümölcsfák idei termése veszélyben van.

Veszélyes kártevők: kalászosok levéltetvei

2019. március 27. 07:58

Függetlenül attól, hogy a pázsitfűvek (Poaceae) közé tartozó kalászosok kártevői jelentősen megegyeznek, a kártevők nyomon követésének és sikeres megfékezésének mindig nagyobb hangsúlyt kell kapnia az intenzívebb termesztéstechnológiájú állományok (malmi búza, vagy sörárpa) esetében.

Sertéstenyésztés - magasabb szintre kell lépni

2021. március 3. 08:36

A Bonafarm Csoporthoz tartozó Bóly Zrt., a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusának (jogelőd Kaposvári Egyetem) és a Debreceni Egyetem konzorciuma egy jelentős, 4 éven átívelő növénytermesztési és takarmánygyártási, valamint -felhasználási kutatás-fejlesztési projektet indított 2016 őszén, amit a Széchenyi 2020 Program keretében, az Európai Unió és Magyarország Kormánya társfinanszírozásával – 1,935 milliárd forint vissza nem térítendő támogatással – valósított meg. A projekt legfontosabb eredményeiről Krzyzewsky Nórával, a Bonafarm Csoport minőségirányítási és kutatásfejlesztési igazgatójával, egyben a projekt vezetőjével, Tossenberger Jánossal, a projekt szakmai vezetőjével, Dobos Attilával, a Debreceni Egyetem AKIT DTTI Agrometeorológiai és Agroökológiai Monitoring Központ vezetőjével és Tenke Jánossal, a Bóly Zrt. sertéságazati takarmányozási vezetőjével beszélgettünk.

Heti Fórum: Beszéljünk a búza és az árpa levélbetegségeiről! I. rész

2021. február 16. 14:20

Az áttelelő gabonatáblák fejtrágyázását követően a betegségekre siklik a gazda szeme. A különböző levélfoltosságok, a rozsdák várható megjelenésére, a csapadékos időjárás miatt is érdemes felkészülni. Milyen hatóanyagokkal tudnak a termelők védekezni ezek ellen? Mit kell megfontolni a megfelelő szer kiválasztásánál? Ezen a héten ezt a kérdést tettük fel a Fórumon a szakértőknek!

Gombaölő szeres védekezés kalászosokban

2023. május 19. 08:34

Tazer Kombi csomagunk kétféle hatóanyaga erős védelmet biztosít, a zöldítő hatás pedig a „ráadás”.