Növényvédelmi előrejelzés

Erősödött a szőlőlevelek lisztharmat-fertőzöttsége – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

A krónikus vízhiány miatt az öntözetlen területeken a növények száradása állandósult, a magas UV-sugárzás miatt a napégés és terméshullás mindennapos jelenség.

Az elmúlt héten is folytatódott a szokásosnál jóval melegebb időjárás. Kiszámíthatatlan eloszlásban mindennap hullott csapadék, több helyen akár havi mennyiségben, de országosan továbbra is várat magára az eső. Éjszakára enyhül a meleg, de nappal rendre 30 °C fölé emelkedik a hőmérséklet.

Almásokban és körtésekben a megszokottnál kb. 1 hónappal korábban elkezdődött a termés betakarítása. Mindemellett az almamoly továbbra is rajzik, de a lepkék repülése csökkenő tendenciájú, a heti fogás csapdánként 15-30 db.

A lehullott és a fán maradt termésen a sebzések körül, koncentrikus körökben a moníliás gyümölcsfertőzés napokon belül kialakítja penészpárnáját, de ugyanez vonatkozik más gyümölcsökre is, mert a kórokozó nem válogat a növényféleségekben.

Penészedés a lehullott almákon

Ameddig marad ez a szélsőséges időjárás, addig a lisztharmat- és varasodás-fertőzés erősödése nem várható, de a tárolási betegségek elleni preventív védelmet a szüret kezdete előtti várakozási idő figyelembevételével meg kell kezdeni.

Ugyancsak jót tesz a termés tárolhatóságának és a termésfoltosodás megelőzésének a kalciumpótlás. Amennyiben lehetséges, távolítsuk el a lehullott gyümölcsöket, vagy forgassuk le, így csökkenthető a fertőzési forrás mennyisége.

Őszibarack-múmia

Cseresznyésekben és meggyesekben folytatódik az élettani eredetű levélhullás, a stigminás és blumeriellás fertőzés viszont alig változott, mert a kórokozók terjedésének továbbra sem kedveznek az időjárási körülmények.

Csökkent a keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly rajzása, ez utóbbi kártevő a gyümölcsök 2-3%-át fertőzte meg, miközben a kifejlett lárvák folyamatosan hagyják el a termést.

Permetezni már nem javasolt

A nyugati dióburok-fúrólégy rajzása az utóbbi napokban radikálisan csökkent, de a fertőzött termés nagysága így is magas. További permetezés a kártevő ellen már nem javasolt. A hulló termést célszerű eltávolítani a fák alól.

A szőlő szürete javában tart, miközben kissé erősödött a levelek lisztharmat-fertőzöttsége, de a szaporító képletek (kazmotéciumok) alig képződnek az időjárási körülmények miatt. Megállt, illetve stagnál a többi kórokozó terjedése, a szürkerothadás-tünetek beszáradtak a fürtökön.

Szőlő aranyszínű sárgasága

Erőteljesen csökkent az amerikai szőlőkabóca imágók száma, viszont sok a fitoplazmával fertőzött tőke, amit haladéktalanul el kell távolítani az ültetvényekből és gondoskodjunk a megsemmisítésről.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Darazsak, hangyák, monília károsítják az érett termést – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 11. 10:10

A későn jött égi áldás már nem tudja helyrehozni az eddig okozott károkat, de sokat javíthat a később betakarításra kerülő növények állapotán.

A repcebolhák hamarosan áttelepülnek a kelő növényekre – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 10. 10:10

Azok a gazdák, akik az elmúlt napokban megkezdték a repce vetését, jól kalkuláltak, mert gyors kelésre számíthatnak.

Gyorsan terjed a moníliás fertőzés: Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 5. 16:10

Ekkora nedvességhiány mellett minden szabadföldi növény élettevékenysége a minimálisra csökkent, továbbra is mindennapos a légköri aszály, a napégés, valamint a lomb- és gyümölcshullás.

Még mindig károsít a kukoricamoly: Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 4. 16:10

Némi szünet után ismét rajzik a kártevő lepke alakja a dél-magyarországi térségben, feltehetően ez már a 3. nemzedék kukoricamoly.

A direkttermők és az interspecifikus hibridek

2018. november 28. 05:36

Az összeállítás a szőlő rezisztencianemesítés történelmi hátterével kezdődik, majd e betegség-ellenálló fajtákkal szemben kialakult ellenvélemények okait tárja fel. A szerző kitér az EU borjogi szabályozására, végül felhívja a figyelmet a szüret és feldolgozás során felmerülő technológiai megfontolásokra.

Jó mostanság szőlésznek lenni!

2018. november 15. 05:38

A francia mezőgazdasági tárca friss jelentése szerint a burgundi és a beaujolais régióban a termés 21 százalékos növekedést mutat az előző évhez képest, és az újbor várható mennyisége megközelíti a 2,7 millió hektolitert.

Növekvő trend figyelhető meg a borok alkoholtartalmában

2021. július 10. 04:38

Az alkoholtartalom alakulására egy adott évjárat időjárási körülményei, valamint a borász által hozott számos döntés hatást gyakorol.

Idén is igényelhető támogatás az amerikai szőlőkabóca elleni védekezéshez

2020. március 5. 17:02

A szőlő aranyszínű sárgaságát okozó fitoplazma a szőlő egyik legveszélyesebb kórokozója, amely súlyos fenyegetést jelent a hazai szőlő- és borágazat számára.