Növényvédelmi előrejelzés

Gabonavetés: a csávázás mellett a vírusvektorok elleni védelemről is gondoskodni kell

Agrofórum Online

Szeptember első dekádjában az addig csapadékos időjárás szárazabbra fordult. Néhány fokkal a nappali hőmérséklet is csökkent, az éjszakai átlagok pedig hűvösebbre váltottak. A levegő magas páratartalma miatt igen erős az éjszakai harmatképződés. Most az őszi betakarítási és talaj előkészítési munkákat semmi sem akadályozza.

A talajok kedvező nedvességtartalma miatt igen erős gyomosodás figyelhető meg a tarlókon. Azokon a táblákon, ahol nem ápolták a repce és kalászos gabona tarlókat a magról kelő T4-es típusú egy-és kétszikű gyomok teljes skálája megtalálható, mellettük a nehezen irtható évelő fenyércirok már az 1-2 méteres nagyságot is eléri. Ekkora gyomtömeggel a tárcsás talajművelő eszközök csak előzetes szárzúzózás után képesek megbirkózni.

Külön ki kell emelni a különösen erős parlagfű fertőzöttséget, mely jelenleg nemcsak a szántóterületeken, hanem szinte minden létező helyen felbukkan, fejlettségben a kelő egyedektől a magot érlelő termetes növényekig minden fejlődési forma előfordul. Az időjárás ősziesre fordulásával a legkisebb méretű növények is virágoznak, illetve magot érlelnek az első fagyok beköszöntéig.

Az utóbbi években mind inkább tért hódító alacsony magnormával történő repce- és kalászos gabonavetés miatt fokozott a jelentősége annak, hogy lehetőleg minden elvetett magból termőképes növény fejlődjön. Az ilyen fajták és hibridek termőképessége a nagy egyedi produkción múlik, tehát a genetikai potenciál minél nagyobb mértékű kiaknázásához gondoskodni kell minden elvetett magról.

Őszi kalászos gabonák esetében a gombaölő szeres csávázás mellett, különösen korai vetéskor gondoskodni kell a vírusvektor levéltetvek és kabócák elleni védelemről. Az idén még utoljára van lehetőség ilyen csávázásra, de emellett a kártevőknek kedvező meleg és mérsékelten csapadékos ősz esetén csávázás mellett is előfordulhat a levéltetvek és kabócák betelepedése a táblákba. Ilyenkor a vírusátvitelt csak állománykezeléssel tudjuk megakadályozni. A későbbi vetésű kalászos vetésekbe a kártevők betelepedésére kisebb az esély.

Még van lehetőség a talajlakó kártevők, a pajorok és drótférgek felmérésére. A munka elvégzéséhez a búzacsomós csalogató módszer a legegyszerűbb, de a talajminták vizuális átvizsgálása is megbízható eredményt ad a termelő számára. Akkor indokolt a talajok fertőtlenítése, ha a talajlakó kártevők együttes fertőzöttsége négyzetméterenként meghaladja az 1-2 db-ot.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Interra® Farm: intenzív gazdálkodás fenntartható megoldásokkal

2019. június 8. 09:19

A cél az, hogy egyre több gazdálkodó ismerje fel a természeti erőforrások - mint a talaj és az ivóvízkészlet - védelmének fontosságát, ugyanakkor használják fel a gazdálkodás javára is a környezetkímélő megoldásokat.

Változó a kórokozó-paletta

2021. október 1. 05:36

Az eredmények azt mutatják, hogy a mérsékelt övi régiók éghajlatfüggő hozamnövekedését mérsékelni fogja a növekedő kár- és kórokozónyomás.

Így maximalizáljuk a kukorica hozamát: megfelelő lombtrágyázás + növényvédelem

2020. május 14. 12:16

A kukorica termésátlaga erősen évjáratfüggő. Hazánkban csapadékmennyiségtől, a légköri aszállyal sújtott időszak hosszától függően 4,0 és 8,1 tonna/hektár átlageredmények váltakoztak az elmúlt években. Az idei tavasz a szárazsággal, fagyokkal szintén kedvezőtlenül indult. Az időjárást nem tudjuk befolyásolni, de két kritikus ponton megadhatjuk növényeinknek a kellő lendületet a kimagasló terméshozam megőrzéséhez.

Megérkezett a csapadék, támadnak a betegségek és a kártevők

2018. május 15. 08:38

Az időjárás alakulása eddig inkább a kártevőknek kedvezett, a betegségek járványszerű fellépését mindeddig nem figyelhettük meg.