Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

Agrofórum Online

Remélhetőleg túl vagyunk a zord március végi napokon, és áprilisra visszatér a tavaszias idő. A viharos széllel betörő hidegfront országszerte hozott csapadékot, kisebb-nagyobb mennyiségben. A nyugalomba vonult levegő fagyos éjszakákat hozott az éppen virágzó kajszi, őszibarack és korai szilvákra, így kétséges ezek idei termése.

Növényvédelmi szempontból szintén aggályos a hideg időjárás, mert a most támadó kórokozók közül mind a virág- és hajtásfertőző monília mind pedig az őszibarack tafrinás levélfodrosodása számára kedvező feltételeket teremt az ilyen időjárási környezet. A monília minden csonthéjas gyümölcsfélét képes fertőzni a virágon keresztül, egészen a virágzás végéig, behatol a hajtásba és a vesszőbe, hervadásos tüneteket okozva, akár egész ágrészek halnak el a fertőzéstől. Több évi rendszeres megbetegedés akár a fa kipusztulását is előidézheti.

A tafrinás levélfodrosodás az őszibarackot fertőzi, de a hűvös-csapadékos környezeti feltételek fennállása esetén, akár már a tél folyamán is megfertőződnek a levélkezdemények a rügypikkelyek alatt. Rügyfakadáskor már eleve fertőzött levélkék bújnak elő. Az egyes fajták érzékenysége igen eltérő, különösen fogékonyak a sárga húsú fajták és a nektarinok. Rózsaszín bimbós állapotig kiválóan védenek a fertőzéstől a réz tartalmú készítmények, virágzás idején viszont más, szerves kontakt-és felszívódó gombaölő készítményeket használjunk. Elvirágzás után visszatérhetünk a rezek használatára, de csak a rézhidroxid-és a tribázikus rézszulfát hatóanyagúak jöhetnek számításba. Ezek a készítmények egyúttal védelmet nyújtanak a moníliás fertőzés ellen is.

Hoplocampa flava

A korai szilvafajták elkezdtek virágozni. A poloskaszagú szilvadarazsak ebben az időszakban rajzanak és rakják petéiket a virágok csészecimpáira. A kártételt két faj (Hoplocampa flava és H.minuta) okozza, viszont fehér színű ragacsos fogólappal a rajzás kiválóan megfigyelhető. Védekezni sziromhullásig kell, méhkímélő növényvédelmi technológiával, azaz kizárólag olyan készítményekkel, melyek a házi méheket és más megporzó rovarokat megkímélik. A kikelt lárvák a szilva fiatal termését károsítják, és a kiodvasított gyümölcs lehull a fáról.

Az almafákon és a ribiszkebokrok kiterült levelein már jól látszik a levélpirosító levéltetvek szívogatása. A torzult levelek védelmében megfigyelhetők a kártevők. Ha most védekezünk csak, elkerülhetjük a további kártételt, de a tünetek már megmaradnak a leveleken.

Az almafa varasodás aszkospórái beértek, így bármely pillanatban bekövetkezhet a spóraszóródás. Megelőző védekezésre az időjárási körülményeknek megfelelő készítményt használjunk, ugyanis hideg időben nem mindegyik hat kellőképpen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az őszi vetésekben garázdálkodnak a mezei pockok – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 17. 17:10

Folytassuk a mezeipocok-populáció nyomon követését, mert a kártevő táplálkozási területe folyamatosan növekszik!

Darazsak, hangyák, monília károsítják az érett termést – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 11. 10:10

A későn jött égi áldás már nem tudja helyrehozni az eddig okozott károkat, de sokat javíthat a később betakarításra kerülő növények állapotán.

A repcebolhák hamarosan áttelepülnek a kelő növényekre – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 10. 10:10

Azok a gazdák, akik az elmúlt napokban megkezdték a repce vetését, jól kalkuláltak, mert gyors kelésre számíthatnak.

Gyorsan terjed a moníliás fertőzés: Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 5. 16:10

Ekkora nedvességhiány mellett minden szabadföldi növény élettevékenysége a minimálisra csökkent, továbbra is mindennapos a légköri aszály, a napégés, valamint a lomb- és gyümölcshullás.

Most kell a kalászfuzáriózis fertőzést megelőzni a gabonákban

2018. május 1. 16:10

Az átlagosnál melegebb és száraz időjárás hatására a növénytermesztési munkák az elmúlt időszakban igen jól haladtak. Az idő kedvezett a növények fejlődése számára, szinte egy időben kel a napraforgó és a kukorica.

Új biológiai megoldás a zöld vándorpoloska ellen

2021. augusztus 8. 06:39

A Koppert új biológiai megoldás fejlesztésén dolgozik a Nezara viridula, vagyis zöld vándorpoloska megfékezése érdekében.

Megjelent a Nufarmer Magazin 33. száma!

2022. július 29. 13:34

A változások korát éljük, amihez a növényvédelmi feladatoknak is alkalmazkodniuk kell.

Inváziós kártevők: Répa-gyökértetű

2020. május 20. 08:11

A répa-gyökértetű származása, földrajzi elterjedése, rendszertana, életmódja és kártétele, valamint az ellene való védekezési lehetőségek ismerhetők meg az inváziós kártevőket bemutató sorozatunk e havi írásából.