A kukorica és a napraforgó kényszerérése tovább gyorsult, minkettő aratása megkezdődött az utóbbi napokban.
Az elmúlt héten tovább folytatódott a Kárpát-medencét fojtogató gyilkos szárazság. A nappali hőmérséklet 32–35 °C körül állandósult, de éjszakánként már időnként 20 fok alá csökken a levegő hőmérséklete.
A rendkívül alacsony relatív páratartalom miatt azonban nincs harmatképződés. A talajok felső 100 cm-es rétegében a vízhiány már Nyugat-Magyarországon is 120–131 mm, de Dél-Magyarország tájegységeiben már több mint 200 mm.
A kukorica érése ellenére még károsítanak a szárban és a csövek környékén a kukoricamoly fejlett hernyói. Némi szünet után ismét rajzik a kártevő lepke alakja a dél-magyarországi térségben, feltehetően ez már a 3. nemzedék kukoricamoly. A vékonyabb szárú hibridekben gyakori a kártevő okozta szártörés, de megfigyelhető a makrofomina okozta növénydőlés is.
Még rajzik ugyan az amerikai kukoricabogár, de létszámuk már alig változik, inkább csökkenő tendenciájú. A gyapottok-bagolylepke alig rajzik, a vetési bagolylepke újból emelkedő rajzást mutat.
Nem változott a fuzáriumos csőpenész-fertőzés nagysága, de esőzés után annak erősödése várható. A learatott kukoricatáblákon érdemes mielőbb elvégezni a szármaradványok felaprítását.
A napraforgó kényszerű érése miatt növényszárítást eddig csak a gyomos növényállományokban kellett elvégezni, mert a magvak nedvességtartalma megfelelő tisztítás után optimális. A kórokozó gombák már gazdaságilag mérhető károkat nem okoznak. Betakarítás után itt is végezzük el a száraprítást az utónövény optimális vetőágyának elkészítése érdekében.
A repce árvakeléseken tovább koncentrálódott a bolhanépesség. Emellett erősödik a repcedarázs imágók betelepedése, de a tojásrakás még nem kezdődött el. Egyúttal a repce vetése is elkezdődött a csontszáraz talajba, de a növények kelésére egyelőre még esély sincs.
Megkezdődött a szójavetések érése is, felgyorsult a lombozat sárgulása és hullása. A még zöld leveleken és hüvelyeken csoportosan szívogatnak a mezei poloskák.