Növényvédelmi előrejelzés

Meggondolandó a talajfertőtlenítés – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

Március utolsó hetére a változékony időjárás nyomta rá bélyegét. A nappali hőmérséklet még most is átlag feletti volt, de éjszakánként gyakran fagyközeli értékeket mérhettünk.

Jelentősebb csapadék csak a Dunántúl nyugati tájegységeiben hullott, más térségekben csupán néhány milliméter esett. A talaj felső rétege erősen kiszáradt, a kapás kultúrák talajelőkészítése zavartalanul folyik.

Virágzik a kökény, a népi mondás szerint kezdődhet a kukorica vetése.

Az őszi kalászos gabonák fejlődésének továbbra is kedvez a jelenlegi időjárás. Megkezdődött az árpa szárbaindulása, a búza pedig a bokrosodás végén tart. A gabonákon károsító betegségek terjedésében a korábbiaknál kissé hűvösebb időjárás miatt túl sok változás nem történt.

Az árpán a pirenofórás fertőzés lassú terjedése figyelhető meg, míg a lisztharmat fertőzés szintje a legfejlettebb állományokban gyenge-közepes mértékű, és elsősorban az alsó, fejlettebb leveleket érinti.

A búzán a sárgarozsda lassú, de folyamatos fertőzése tapasztalható, a friss tünetek mellett sporuláló foltokat láthatunk. Emellett a szeptóriás megbetegedés a jellemző gyenge-közepes mértékben.

Erősödik a kártevők jelenléte

A gabonatáblák szegélyeiben folyamatosan erősödik a vetésfehérítő bogarak egyedsűrűsége. Gócosan 10 hálócsapásban akár 15-25 bogarat is megfigyelhetünk, a déli tájegységekben erősödik a peterakás, az érő tojásokból április elején már várható a lárvakelés kezdete. Az erősen fertőzött táblákban megkezdődött a védekezés az imágók ellen.

Kopuláló vetésfehérítő imágók búzán
Kopuláló vetésfehérítő imágók búzán

Az őszi káposztarepce a változékony időjárás ellenére általában elérte a zöldbimbós fejlettséget. Igen erős a repcefénybogarak betelepedése, virágzatonként 3-5 bogár is megtelepedett a bimbókon, ami vontatott virágzáskezdet esetén nagy károkat képes előidézni.

Repcefénybogarak
Repcefénybogarak

Újabb betelepedési hullám figyelhető meg a szárormányosok esetében, tehát erre a kártevőre ismét oda kell figyelni, illetve a fénybogár elleni kezeléssel erre a kártevőre is gondolni kell.

Helyenként már megkezdődött a becőormányos bogarak betelepedése is, de létszámuk egyelőre jelentéktelen. A repcekártevők elleni rovarölő szeres kezelések során fokozottan ügyeljünk a megporzó rovarok megóvására, ezért szigorúan tartsuk be a készítményekre vonatkozó kijuttatási, felhasználási szabályokat.

A cukorrépa, napraforgó és kukorica fokozottan érzékeny a talajlakó kártevő fertőzöttségre, ezért most időszerű a talajokban található drótférgek, pajorok (kukoricánál a kukoricabogár peték is) létszámának ellenőrzése, és indokolt esetben a védekezésre való felkészülés.

Drótféreg
Drótféreg

Általános szabály, hogy 2 db/m2 feletti együttes fertőzés esetén meggondolandó a talajfertőtlenítés elvégzése, mert a kártevők okozta tőszámkiesés akár gazdaságtalanná is teheti termesztést.

(Vezérkép: Kwizda Agro Hungary/Facebook)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: optimális az időpont a gyomirtásra

2023. április 19. 09:38

Az elmúlt héten tovább folytatódott a változékony, esővel tarkított áprilisi időjárás.

Az Avaunt® 150 EC kulcsszerepe a repce-fénybogár elleni védekezésben

2022. február 17. 09:39

Az elmúlt néhány évben gyökeresen megváltozott az őszi káposztarepce növényvédelmi technológiája. Ennek oka elsősorban a növényvédőszer hatóanyagok kivezetése (klórpirifosz, tiakloprid), valamint a piretroid rezisztencia kialakulása a repce-fénybogár populációk esetében.

A repcefénybogár piretroid rezisztenciája

2019. november 19. 06:47

A repce-fénybogár Európában széles körben elterjedt kártevő. Az ellene engedélyezett készítmények nagy része ugyanabból a kémiai csoportból – piretroidok – származik, vagyis azonos hatásmóddal rendelkeznek. Folyamatos használatuk Európa több országában súlyos rezisztencia kialakulásához vezetett. Az utóbbi tíz évben hazánkban is megjelent és gyorsan terjed a piretroid rezisztens fénybogár.

A növények fejlődését veszélyezteti már a csapadékhiány

2020. április 14. 13:44

Az elmúlt napok időjárását és növény egészségügyi helyzetét alapvetően a tartós szárazság határozta meg. Jelentősebb mennyiségű csapadék utoljára csak március elején esett, azóta a felső talajrétegek vízkészlete minimálisra csökkent. Húsvét hétfőjén gócosan esett ugyan néhány milliméter csapadék, de ez nem jelentős tényező a növények szempontjából, hiszen a napi párolgás ennél jóval több lenne, ha lenne miből. A kalászos gabonák szemmel láthatóan kiheverték a fagyok okozta levéltörést és elhalást, de a fejlődésük alaposan lelassult.