A bőséges csapadék miatt folyamatosan töltődik a talajok vízkészlete, de a korábban kialakult vízhiány miatt még az általában csapadékosabb nyugat-dunántúli tájegységekben sem pótlódott teljes mértékben.
Október első napjaiban az ország túlnyomó többségén jórészt borongós, csapadékos időjárás uralkodott. A nappali hőmérséklet általában nem emelkedett 16-18 °C fölé, éjszakánként pedig csupán 10 fok körüli volt a levegő hőmérséklete.
A csapadékos periódus miatt a kukorica és a napraforgó termésében a kórokozók terjedésének segített az időjárás. Kukoricában a csőpenészedés kialakulása felgyorsult, mert több napon keresztül sem tudott kiszáradni a csuhélevél, emiatt pedig a kórokozó akadálytalanul inkubálódott a szemeken.
Az aratás során ezeket az erősebben fertőzött tételeket gondosan kell szárítani, rostálni és tárolni, lehetőleg elkülönítve a korábban betakarított tételektől.
Sok még a megázott napraforgó is, melyeken a szklerotiniás és a botritiszes tányérfertőzés eddig alacsony szintje erősödött látványosan. A megbetegedett tányérok elhalása megkezdődött, a betegségtől pedig rothadásnak indulnak, és szétesnek.
A termésmentésnek egy módja van, a betakarítás felgyorsítása.
A bőséges csapadék sokat segített az őszi káposztarepce kelésében és fejlődésében. A szokásosnál hűvösebb idő lelassította a növekedést, ugyanakkor lecsökkent a kártevők aktivitása is.
A keresztesvirágúak bolhái és a földibolhák hámozgatják ugyan a repce leveleit, de az okozott kár kisebb a szárazságban tapasztaltnál, ugyanakkor pedig erőteljesebb a növények regenerálódása.
A repcedarázs-imágók rajzása szintén erőteljes csökkenést mutat. A heti fogás csupán néhány egyedre korlátozódott, ezért a kelő lárvák száma sem sok. Az idősebb, L3-L5 fejlettségű álhernyók viszont nagy étvággyal rágják a lombozatot, helyenként igen magas, gócos megjelenéssel. Az ilyen magas fertőzés elhárítása nem tűr halasztást, azonnali védekezést igényel.
A repcevetések szegélyeiben folytatódik a mezei pocok betelepedése. Változó létszámmal a fertőzés országos szinten folytatódik, de riasztóan magas egyedsűrűséget még csak elvétve lehet látni.
A kialakult pocokkolóniák létszáma 2-3 db/100 m2, de a fertőzés további erősödése várható, ugyanis a bőségesebb szeptemberi és október eleji csapadék eddig nem okozott állományritkulást a pocoknépességben. Az eddig elvetett őszi árpa és búza kelése még csak szórványosan indult meg, ezért ott még kisebb a mezei pocok aktivitása.