Növényvédelmi előrejelzés
Növényvédelmi előrejelzés

Ne feledkezzünk meg a learatott területeken a minél gyorsabb tarlóhántásról!

Ne feledkezzünk meg a learatott területeken a minél gyorsabb tarlóhántásról!

Agrofórum Online

Az elmúlt időszak időjárását néhány fokkal enyhébb meleg és a naponta rendszeresen visszatérő zivatarokkal tarkított nyári időjárás jellemezte, mely azonban az ország néhány déli-délkeleti tájegységét több alkalommal elkerülte.

Ahol a jótékony hatású bőséges csapadék nem okozott károkat, a növények fejlődése rohamos mértékű. A napraforgó táblák némelyike már bevirágzott, a kukorica pedig elkezdte címerhányását, bár a növények heterogén fejlődése továbbra is fennáll.

A gazdaságok egy részében megkezdték az őszi árpa aratását, mely a korábbi viharok miatt megdöntött növényállományban a kombájnok óvatos munkáját igényli. Az állattenyésztéssel is foglalkozó üzemek számára a szalma összegyűjtése fontos feladat, másutt pedig a szármaradványok egyenletes felszecskázása jó lehetőség a talaj szervesanyag pótlására. Remélhetőleg csak kevés gazda értékesíti energetikai vagy más ipari célra a megtermelt értékes mellékterméket.

Növényvédelmi célból is rendkívül fontos a learatott területeken a minél gyorsabb tarlóhántás. Rendszeresen kalászossal hasznosított területeken még most sem ritkaság a torsgomba és a szalmadarázs kártétele, mely ellen most is csak a tarlóégetés lenne az egyetlen hatásos, bár környezetvédelmi szempontból aggályos módszer. Manapság inkább minden kutató a tökéletes szalmaszecskázásra és a mikrobiológiai úton elősegített cellulózbontásra esküszik, mely teljes mértékben kielégíti a környezet kímélésének az igényeit, emellett elősegíti a talajok szervesanyag tartalmának növelését. A gabonaszalma köztudottan magas kálium tartalma nem vész el a lebomlás után, hanem beépül a tápanyag garnitúrába.

A gyorsan és jó minőségben elvégzett tarlóhántás után van ideje a talajnak némi pihenőre, kikelnek az elszóródott gabonaszemek, valamint az elfekvő gyommagvak egy része. Lehetőség nyílik a táblák évelő gyomnövényektől való megtisztítására is, mert ebben az időszakban olyan herbicideket is használhatunk melyre más időszakban csak korlátozottan van mód.

Az oly sok vitára okot adó glifozát hatóanyagú gyomirtókkal, valamint a még rendelkezésre álló hormonhatású készítmények hatásosan gyérítik, a más módon nem kezelhető aprószulák, mezei acat vagy fenyércirok gyomnövényeket. A tarlógyomirtás lehetősége még évtizedek múltán is hatásos fegyver maradt a növényorvosok kezében, mellyel manapság is élni kell. A jó tarlóhántásra a fokozatosság a jellemző, ami azt jelenti, hogy az első alkalommal csak a szalma mintegy 30%-át forgatjuk be a talajba, a többi pedig takarja, árnyékolja a felszínt. Ez egyrészt elősegíti a magvak csirázását, másrész megvédi a talajt a teljes kiszáradástól, segíti megőrizni a nedvességet. A fokozatos mélyítés során lesz lehetőség az összes szalma- és szármaradvány átalakítására humusszá. A rendelkezésre álló cellulózbontó készítmények mindezt elősegítik és felgyorsítják, ezáltal az utónövény számára beérett, mikrobiológiai szempontból is aktív vetőágyat tudunk készíteni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Erősen fertőzhet az almafa-lisztharmat – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. március 27. 15:10

Március utolsó hetének időjárására a nagyfokú változékonyság a jellemző. Az ilyenkor megszokottnál még mindig melegebb az átlaghőmérséklet, de éjszakánként gyakran csökkent a hőmérséklet fagypont közelébe. A számára kedvező időjárás miatt erősen fertőzhet az almafa-lisztharmat.

Meggondolandó a talajfertőtlenítés – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. március 26. 17:10

Március utolsó hetére a változékony időjárás nyomta rá bélyegét. A nappali hőmérséklet még most is átlag feletti volt, de éjszakánként gyakran fagyközeli értékeket mérhettünk.

Kísérjük figyelemmel a kártevők rajzását – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. március 21. 07:10

A gyümölcsészek ezekben a napokban aggódva figyelik a reggeli hőmérsékleti adatokat, lesz-e fagy, és mekkora kárt okozhat. A már elvirágzott és éppen most virágzó mandula és kajszi ültetvényekben jogos a félelem.

Erősödhet a gabona-lisztharmat terjedése – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. március 19. 16:10

Március 19-én hajnalra fagyos reggelre ébredtünk, és ez így várható néhány napig, de ez a lehűlés nem befolyásolja a szántóföldi tevékenységet, azonban a virágzásban levő gyümölcsfák idei termése veszélyben van.

Egy más megoldás a fenyércirok ellen!

2019. szeptember 10. 13:58

K. Margit kérdése: Környékünkön rengeteg a fenyércirok az utóbbi időben. Miért szaporodott és szaporodik el a fenyércirok, mit lehet ellene tenni?

Rajzanak az amerikai kukoricabogár imágók

2020. július 8. 12:17

Az amerikai kukoricabogár imágók egyre nagyobb tömegben rajzanak elő, de még lárvák is találhatók a kukorica gyökerein.

Integrált termesztés a kertészeti és szántóföldi kultúrákban

2018. december 10. 12:06

A technika napjainkban zajló robbanásszerű fejlődése következtében a mezőgazdaságban is nő a kutatás-fejlesztés súlya, fokozódik az igény arra, hogy új tudományos eredményeken alapuló technológiák váljanak elérhetővé.

Arankát is irtani kell

2019. július 10. 11:07

Az aratási munkálatokat jó ütemben lehet végezni, kivéve az olyan területeket, ahol nyári záporok, zivatarok, helyenként pedig felhőszakadás szakította félbe a betakarítást.