Növényvédelmi előrejelzés
Növényvédelmi előrejelzés

Ne halogassuk a metszést, a lemosó permetezést!

Ne halogassuk a metszést, a lemosó permetezést!

Agrofórum Online

A február első felére jellemző télies időjárás után az utolsó dekádban fokozatos hőmérséklet emelkedés kezdődött. A nappali hőmérsékleti maximumok általában 10-15 Celsiust is elérik, éjszakánként viszont még közel a hőmérő higanyszála a 0 fokhoz. Tennivaló bőven akad a gyümölcsösökben és a szőlő ültetvényekben.

A gyümölcsfák és a szőlő metszése most a legsürgősebb feladat, bár a januári enyheségben már megkezdődtek ezek a munkák. Fontossági sorrendben a szőlő mellett az almástermésűek és a cseresznye, meggy, szilva metszése a sürgető.

Növényvédelmi szempontból az őszibarack és a kajszi metszését célszerű a legvégére hagyni, a baktériumos- és fitoplazmás fertőzések elkerülése érdekében. A metszés nemcsak termésszabályozó fitotechnikai művelet, hanem fontos eszköz a betegségek és kártevők elleni védekezésben. A szellős fakorona kevésbé fertőződik, a permetlé könnyebben átjárja, a korona belsejében is megfelelő lesz a permetlé borítottság.

Metszéskor távolítsuk el a fertőzött ágakat, vesszőket, a fa tövéből kihajtott gyökérsarjakat, ezek ugyanis fertőzési forrásai lehetnek számos betegségnek és kártevőnek. A fák ágain tavalyról fennmaradt gyümölcsmúmiák szintén eltávolítandók és megsemmisítendők.

Atka almafán

Ha lehetőségünk van rá, akkor az ágakon látható vértetű kolóniákat, pajzstetveket, atkatojásokat kaparóvassal, drótkefével távolítsuk el. A korhadt ágakat, rákos sebeket szintén tisztogassuk meg. Nagyon fontos a nagyobb sebfelületek lezárása sebkezelő pasztával vagy fémmentes festékkel, mely megvédi a fát az újabb fertőzéstől a sebek behegedéséig.

A télvégi lemosó permetezés elvégzésével fontos lépést teszünk a sikeres növényvédelmi szezon megalapozásához. Alapesetben elegendő a szőlőtőkék és a gyümölcsfák rezes lemosó permetezése, ha azonban a metszés során kártevők áttelelő alakjaival, vértetűvel, pajzstetvekkel, atkatojásokkal illetve lisztharmatos vesszővégekkel is találkoztunk, elengedhetetlen az olajat is tartalmazó lemosó készítmények bevetése.

Ebben az esetben a legcélszerűbb az olajos-rezes-kénes készítmények használata. Így egyszerre védekeztünk minden fontosabb áttelelt károsító ellen. Fontos, hogy a lemosó permetezés során bőséges permetlével dolgozzunk, mert csak így folyik be minden rejtett zugba.

Az őszibarack fák rezes lemosását még akkor is végezzük el minél előbb, ha nem metszettünk még. Ennek oka, hogy a tafrinás levélfodrosodás csapadékos időben már most is képes fertőzni, ugyanis az eső a kórokozó szaporító képleteit bemossa a rügyekbe, így a levélkezdemények már eleve fertőzötten fakadnak ki.

A metszés során keletkezett nyesedéket ágaprítóval  szecskázzuk fel, használjuk mulcsozásra, talajtakarásra, égetni ugyanis tilos.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Erősen fertőzhet az almafa-lisztharmat – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. március 27. 15:10

Március utolsó hetének időjárására a nagyfokú változékonyság a jellemző. Az ilyenkor megszokottnál még mindig melegebb az átlaghőmérséklet, de éjszakánként gyakran csökkent a hőmérséklet fagypont közelébe. A számára kedvező időjárás miatt erősen fertőzhet az almafa-lisztharmat.

Meggondolandó a talajfertőtlenítés – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. március 26. 17:10

Március utolsó hetére a változékony időjárás nyomta rá bélyegét. A nappali hőmérséklet még most is átlag feletti volt, de éjszakánként gyakran fagyközeli értékeket mérhettünk.

Kísérjük figyelemmel a kártevők rajzását – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. március 21. 07:10

A gyümölcsészek ezekben a napokban aggódva figyelik a reggeli hőmérsékleti adatokat, lesz-e fagy, és mekkora kárt okozhat. A már elvirágzott és éppen most virágzó mandula és kajszi ültetvényekben jogos a félelem.

Erősödhet a gabona-lisztharmat terjedése – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. március 19. 16:10

Március 19-én hajnalra fagyos reggelre ébredtünk, és ez így várható néhány napig, de ez a lehűlés nem befolyásolja a szántóföldi tevékenységet, azonban a virágzásban levő gyümölcsfák idei termése veszélyben van.

Kolóniákban károsítanak a levéltetvek a gyümölcsösökben

2020. április 28. 17:00

Őszibarackon, kajszin és szilván a levéltetvek egy hét alatt a szórványos fertőzésből nagy kolóniák alkotta fertőzést idéztek elő a hajtások 2-10%-án.

Sok helyen még mindig lehet lemosó permetezést alkalmazni

2021. március 10. 09:30

A középtávú meteorológiai előrejelzések március közepére sem mutatnak látványos tavasziasodást, már megszűnhetnek az éjszakai fagyok.

Erősödőben a nyugati dióburok fúrólégy rajzása – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. augusztus 3. 09:10

Az elmúlt héten folytatódott a nyárias időjárás. Az országon több hullámban átvonuló időjárási frontok többfelé hoztak csapadékot, de sok tájegység nem kapott az esőből. A hirtelen hőmérsékletváltozás néhány körzetben komoly jégveréssel társult, jelentős károkat okozva. A nappali és éjszakai hőmérséklet már lecsökkent, megszűnt a 30 fok feletti forróság.

Varasodás, tűzelhalás ellen kell védeni az almát, a körtét

2021. április 28. 12:14

Április utolsó napjai meghozták a tavaszi időt. A nagyon várt változást a több hullámban a mediterrán térségből érkező, meleg légtömegek idézték elő. Az elvirágzott gyümölcsösökben folyik a fagykárok okozta terméskiesés felmérése. Most még a kajsziról és az őszibarackról mondható el, hogy országszerte jelentős a kár.