Növényvédelmi előrejelzés
Növényvédelmi előrejelzés

Nem kímélik a károsítók a szőlőt, zöldséget, gyümölcsöt sem

Nem kímélik a károsítók a szőlőt, zöldséget, gyümölcsöt sem

Agrofórum Online

A kihajtott burgonyán megjelentek az első burgonyabogár imágók. Szinte minden növényen jelentkeznek a levéltetvek első kolóniái.

A bogarak párzásuk és érési táplálkozásuk után hamarosan megkezdik tojásrakásukat. Az első védekezéssel érdemes ezt megelőzni. Ha az időjárás csapadékosabbra fordulna, gondoljunk a burgonya lombozatát veszélyeztető kórokozókra.

Szinte minden növényen jelentkeznek a levéltetvek első kolóniái. A meleg és párás időjárás hajlamosító tényező erre. Kertészeti kultúrákban a legtöbb ilyen jellegű fertőzés most az almásokat, a szilvát, a cseresznyét és a meggyet érinti. A hajtáscsúcsok kanalasodnak, torzulnak a szívogatás következtében, az alattuk levő levelekre rácsorog a kiválasztott mézharmat, mely rövid időn belül korompenészes lesz. A levéltetvek a szívogatás okozta károkon túlmenően vírusvektorként átviszik a beteg fákról a fertőzést az egészségesekre, ezzel is kárt okozva.

A szőlő fejlődésében a megszokotthoz viszonyítva jóval előrébb jár. A dús lombozatot már nemcsak a szőlőlisztharmat, hanem a peronoszpóra és a szürkepenészes rothadás is képes megfertőzni, ezért együttesen védekezzünk, különösen, ha csapadékosabbra fordulna az időjárás. A tarka szőlőmoly első egyedeit már hetek óta fogják a feromon csapdák. Az első hernyók kelése megkezdődött, ezért figyeljük a szőlőfürtök környékét, mert a fürt károsítása mellett a rágás okozta sebek is veszélyesek lehetnek.

Csonthéjas gyümölcsfáinkon a moníliás fertőzés már nem okoz újabb megbetegedést, helyette a sztigminás levéllikasztó betegségre, a kajszi gnomóniára, valamint a blumeriellás levélfoltosságra kell figyelni. Az intenzív hajtásnövekedés miatt csapadékos időben rövidebb permetezési fordulóval kell számolni.

A korai meggy és cseresznyefákon már zsendülő termést látható. A cseresznyelégy és a keleti cseresznyelégy most ezeket a gyümölcsöket veszélyezteti, de a később érő fajták is hamarosan veszélyben lesznek. Rendszeresen figyeljük a fák felső ágaira kihelyezett sárga fogólapokat, hogy mennyi cseresznyelegyet fognak.

A házi meztelen csigák és a spanyolcsigák egyre nagyobb kárt okoznak számukra kedvenc táplálékul szolgáló növényeinkben. Az első károk felfedezésekor azonnal védekezzünk a számunkra bevált módszerek valamelyikével.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Erősen fertőzhet az almafa-lisztharmat – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. március 27. 15:10

Március utolsó hetének időjárására a nagyfokú változékonyság a jellemző. Az ilyenkor megszokottnál még mindig melegebb az átlaghőmérséklet, de éjszakánként gyakran csökkent a hőmérséklet fagypont közelébe. A számára kedvező időjárás miatt erősen fertőzhet az almafa-lisztharmat.

Meggondolandó a talajfertőtlenítés – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. március 26. 17:10

Március utolsó hetére a változékony időjárás nyomta rá bélyegét. A nappali hőmérséklet még most is átlag feletti volt, de éjszakánként gyakran fagyközeli értékeket mérhettünk.

Kísérjük figyelemmel a kártevők rajzását – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. március 21. 07:10

A gyümölcsészek ezekben a napokban aggódva figyelik a reggeli hőmérsékleti adatokat, lesz-e fagy, és mekkora kárt okozhat. A már elvirágzott és éppen most virágzó mandula és kajszi ültetvényekben jogos a félelem.

Erősödhet a gabona-lisztharmat terjedése – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. március 19. 16:10

Március 19-én hajnalra fagyos reggelre ébredtünk, és ez így várható néhány napig, de ez a lehűlés nem befolyásolja a szántóföldi tevékenységet, azonban a virágzásban levő gyümölcsfák idei termése veszélyben van.

Gabonatarlók – növényvédelem

2018. október 8. 07:47

A betegségek kórokozóinak fennmaradását, továbbszaporodását és terjedését egyaránt elősegíthetik a tarlók. Ezt kétféle úton valósíthatják meg: ez egyik út a visszamaradt fertőzött tarlómaradványok jelenléte, a másik lehetőség az árvakelések megjelenése. A szerzők a tarlók állapotának a növénybetegségekre és az állati kártevőkre gyakorolt néhány hatására hívják fel a figyelmet.

Jelentős áttörést értek el a paradicsom barna termésráncosodás vírus elleni küzdelemben

2021. június 2. 07:41

A 2017 óta zajló kutatás-fejlesztési időszak erőfeszítéseit követően a TomaTech-nek sikerült meghatározni olyan DNS-markereket, amelyek a vírussal szembeni rezisztenciáért felelősek.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: felkészülhetünk az őszi lemosó permetezésre

2022. október 5. 14:12

A legnagyobb veszélyben most a szüretelésre váró szőlő, a késői érésű szilva, a téli alma és a birs van, de a gyökérzöldség féléknél is hasonló a helyzet.

Ez már igazi növényvédelmi szezon a szántókon és a gyümölcsösökben is

2018. április 20. 06:54

A meleg idő országszerte robbanásszerűen virágba borította az őszi káposztarepce táblákat és a gyümölcsös kerteket. A természet igyekszik behozni lemaradását.