Növényvédelmi előrejelzés
Növényvédelmi előrejelzés

Növényvédelmi előrejelzés: megjelenhet a fuzáriumos csőpenész

Növényvédelmi előrejelzés: megjelenhet a fuzáriumos csőpenész

Agrofórum Online

Augusztus utolsó dekádjában továbbra is a nyári hőség jellemezte az időjárást. A fojtogató meleget csak időnként és szórványosan szakította meg egy-egy zápor, zivatar. A több hete tartó hőségben szinte minden szántóföldi és kertészeti növény a megszokottnál jóval korábban érik. A szántóföldi és a kertészeti kultúrákon országosan jelentkezik a magas UV- sugárzás miatti levél- és terméségés. Ezzel a jelenséggel sajnos nem tudnak mit kezdeni a gazdák.

A napraforgót országszerte aratják. A deszikkált és learatott növények egészségi állapota alapján megállapítható, hogy a szár- és tányérbetegségek közül nagyobb mértékben csupán a hamuszürke szárkorhadás kórokozója, a Macrophomina phaseoli okozott fertőzést és szártörést. A fertőzött foltokon az eltört szárak miatt nagyobb lesz az aratáskori termésveszteség a betakarítási nehézségek miatt. Ha az időjárási körülmények kedvezően alakulnak a betakarítás számára, más veszteséggel kevésbé kell számolni. Az aratás után azonnal meg kell kezdeni a napraforgó szár szecskázását és a szár- és gyökérmaradványok leforgatását, hogy az aratáskor elszóródott magvak minél rövidebb időn belül csirázásnak induljanak és a lehető legtöbb az első fagyokig kikeljen. A felaprított maradványok mikrobiológiai bontását nitrogén tápanyag és cellulózbontó készítmények kijuttatásával gyorsíthatjuk fel. Ellenkező esetben az őszi kalászosoknál átmeneti nitrogén hiány miatti sárgulás és fejlődésbeli lemaradás fog jelentkezni.

A kukorica állományokon a fajtára jellemző tenyészidőtől függetlenül a kényszerérés tüneteit lehet látni. Egyes hibrideken a levélzet és a csuhélevelek elszáradása miatt a szemek nedvességtartalma 25 % körüli szintre csökkent. Emiatt az eddig túlnyomórészt kukoricán károsító gyapottok bagolylepke hernyók a továbbiakban inkább a szabadföldi zöldségkultúrákon- fűszer- és pritaminpaprika, paradicsom, másodvetésű zöldbab- találják meg életfeltételeiket. Ha csapadékosabbra fordul az időjárás, az eddig károsított csöveken a fuzáriumos csőpenész hamarosan meg fog jelenni. Erősen vadjárta vetéseken a megrágott csöveken már most is megfigyelhetők penészes kukorica termések.

Megkezdődött az őszi káposztarepce vetése. A növény számára ideális vetési időpont elérkezett. Van, aki poros talajba vet, van, aki kivár a vetéssel az első esőig. Mindenki számára izgalmas időszak következik. Aki Lumiposa- val kezelt vetőmagot vet, az várja az ígért biológiai hatékonyságot üzemi körülmények között is, aki pedig rovarölő szerrel nem csávázott vetőmagot használ, készülhet a nagy tömegben jelen levő repcebolha, káposztalégy és repcedarázs támadására. Várhatóan többszöri védekezéssel lehet csak megoldani a fertőzésmentes növekedést, addig, amíg a repce ki nem nő a kártevők „foga” alól.

Már az ország észak-keleti borvidékein is szüretelik a késői érésű fehérbor szőlőfajtákat. Némely helyen nem sikerült megállítani a júliusi esőzésben elkezdődött szürkerothadás fertőzés terjedését, és napjainkra 50 %- körüli fürtkár alakult ki. Ezeken a területeken csak a gyors szüret mentheti meg a megmaradt termést. A szürkerothadás mellett az ültetvényekben jelen van a lisztharmat és a peronoszpóra is a leveleken és a fásodó hajtásokon. Szüret után fontossá válik az ültetvények kezelése, főként a lisztharmat miatt, mert a kórokozó a vesszőkön telel át és tavasszal ez lesz az elsődleges fertőzési forrás. Késői kékszőlő fajtákon őrizzük meg a jelenlegi egészségi állapotot a várható szüret kezdetéig, mely már nem várat sokáig magára. A kórokozók mellett kisebb gondot okoz, de most rajzik a tarka szőlőmoly 3. nemzedéke a nyugati országrész szőlő ültetvényeiben. Figyeljük a kártétel alakulását, és, ha szükséges avatkozzunk be.

Gyümölcsöseinkben az előrehaladott szüreti munkák ellenére még néhány gyümölcsmoly- és sodrómoly faj jelenléte gondokat is okozhat. Bár már a késői érésű szilva és almafajták színelő szedése is megkezdődött, nagyon sok a keleti gyümölcsmoly, a szilvamoly és az almamoly a feromon csapdákban. Különösen magas a keleti gyümölcsmoly fogás, a heti fogás időnként 125 db felett is van. Sodrómolyok közül főként az almailonca, a ligeti sodrómoly, a rózsailonca és a dudva sodrómoly okoz időnként levél-és felületi gyümölcsrágást.

A nyugati országrészben a dió buroklégy emelkedő tendenciájú repülése figyelhető meg. Az almamollyal együtt, mely a dió kártevője is komoly károkra képes, ezért szükséges mindkettő ellen a védekezés, olyan készítménnyel, mely hatékony a légy és az almamoly ellen is.

Rajzik a kaliforniai pajzstetű 2. nemzedéke is, ezért indokolt lenne a védekezés, de erre csak a már leszüretelt ültetvényekben van most lehetőség. Másutt meg kell várni a betakarítás végét, de ez az időpont már valószínűleg megkésett kezelés lesz, kisebb biológiai hatékonysággal.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Erősen fertőzhet az almafa-lisztharmat – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. március 27. 15:10

Március utolsó hetének időjárására a nagyfokú változékonyság a jellemző. Az ilyenkor megszokottnál még mindig melegebb az átlaghőmérséklet, de éjszakánként gyakran csökkent a hőmérséklet fagypont közelébe. A számára kedvező időjárás miatt erősen fertőzhet az almafa-lisztharmat.

Meggondolandó a talajfertőtlenítés – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. március 26. 17:10

Március utolsó hetére a változékony időjárás nyomta rá bélyegét. A nappali hőmérséklet még most is átlag feletti volt, de éjszakánként gyakran fagyközeli értékeket mérhettünk.

Kísérjük figyelemmel a kártevők rajzását – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. március 21. 07:10

A gyümölcsészek ezekben a napokban aggódva figyelik a reggeli hőmérsékleti adatokat, lesz-e fagy, és mekkora kárt okozhat. A már elvirágzott és éppen most virágzó mandula és kajszi ültetvényekben jogos a félelem.

Erősödhet a gabona-lisztharmat terjedése – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. március 19. 16:10

Március 19-én hajnalra fagyos reggelre ébredtünk, és ez így várható néhány napig, de ez a lehűlés nem befolyásolja a szántóföldi tevékenységet, azonban a virágzásban levő gyümölcsfák idei termése veszélyben van.

Szőlő: van ahol a feketerothadás szüretel

2018. július 12. 05:50

Kertészeti kultúrákban a csapadékosabb vidékeken a hosszú ideig tartó levélnedvesség igen kedvező feltételeket teremt az alma- és körtevarasodás fertőzés terjedéséhez. A betegség egyaránt veszélyezteti a lombozatot és a gyümölcsöket.

Gabonavetés: a csávázás mellett a vírusvektorok elleni védelemről is gondoskodni kell

2018. szeptember 12. 06:52

Szeptember első dekádjában az addig csapadékos időjárás szárazabbra fordult. Néhány fokkal a nappali hőmérséklet is csökkent, az éjszakai átlagok pedig hűvösebbre váltottak. A levegő magas páratartalma miatt igen erős az éjszakai harmatképződés. Most az őszi betakarítási és talaj előkészítési munkákat semmi sem akadályozza.

Országszerte erős a szilvamoly rajzása

2020. május 6. 13:31

Szilvaültetvényekben a szilvamoly rajzása országszerte erősnek mondható, a 3 naponkénti fogás 25-30 db/csapda. A hajtásvégeket és a fiatal leveleket együttesen fertőzi a levéltetű és a gubacsatka.

Folyamatosan erősödik a levéltetvek aktivitása

2019. október 22. 11:56

A levéltetvek és kabócák gyorsan megtalálták a vetéseket, és általánosan jellemző a levéltetű-kolóniák folyamatos kialakulása.