Az elmúlt hét során túlnyomórészt koranyárias időjárás uralkodott hazánkban. A nappali maximum hőmérsékletek általában 20 C0körül vagy fölötte uralkodtak, és éjszakára sem hűlt le túlságosan a hőmérséklet (11-15 C0). Eső csak kevés helyen esett, inkább helyi záporok, zivatarok alakultak ki. Az országos, bőséges csapadék továbbra is hiányzik. A növények intenzív fejlődésével párhuzamosan a most kelő, elsősorban a T4-es életformába tartozó gyomnövényekkel kell megküzdeni.
A virágzás stádiumában levő őszi árpa és a hasban levő búza legfontosabb betegségei közül a gabonalisztharmat túlnyomórészt a növények szárain fertőz, a 3. levélemeleten. A tünetek közepes fertőzöttségre utalnak. Előretört a szeptóriás levélfoltosság, valamint már megjelentek a sárgarozsda első tünetei is, a későbbi járvány sorsa elsősorban az időjárás alakulásán fog eldőlni. Nagy a különbség az egyes fajták fertőzöttsége között, így nagyon fontos minden terület átvizsgálása ebből a szempontból is.
Őszi árpán erősödött a pirenofórás levélfertőzöttség, most közepes szintű, de az egyszer lombvédelemben részesített állományokban is gyakori az előfordulás. Látványos a levéltetvek szaporodása, gyakori a kolóniák kialakulása, és a fertőzés közelít a kalászok és a zászlóslevél irányába. A vetésfehérítő bogarak helyenként látványos tömegben lepték el a gabona táblákat, foltszerűen a bogarak és a lárvák már fehérítik a gabona állományokat. A kikelt lárvák zöme most L1-L2 fejlettségű, de előfordulnak már L3-as lárvák is.
Őszi káposztarepce állományokban már lecsökkent a repcefénybogarak egyedsűrűsége, viszont a becőormányos fertőzés még most is igen magas a többszöri védekezés ellenére. Valamilyen mértékű kártétel a becők 15-30 %-án fordul elő, a védekezés hatékonyságától függően. A repcebecő gubacsszúnyogok egyedszáma továbbra emelkedő tendenciát mutat, a fertőzés pedig a becőormányos kártétel arányában változó mértékű.
A kukorica vetések túlnyomó többsége elérte a 3-4 leveles állapotot, tehát kinőtt a barkófélék „foga” alól. A növényeknek most elsősorban a gyomosodással kell megküzdeni, mert a gyomösszetételben igen sok a nehezen irtható T4-es gyomnövény.
A napraforgó vetések általában 2-4 lombleveles fejlettségűek, de ennek ellenére már most erős levéltetű fertőzés alakult ki néhány tájegységben. A mostani, viszonylag erős fertőzöttség korainak tekinthető, mert más években ez későbbi időpontban következik be. A peronoszpórás fertőzés viszont ez idáig nem látható a növényeken.
A burgonyabogarak létszáma emelkedő tendenciát mutat, megkezdődött a tömeges tojásrakás, az első lárvák kelése a napokban várható. Az első levéltetvek a burgonyán is megjelentek, a tömeges szaporodáshoz az időjárási feltételek kedvezőek.