Növényvédelmi előrejelzés

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mezei pocok veszélyezteti az elvetendő repcét és kalászosokat

Agrofórum Online

Az előző héten forró, csapadéktól túlnyomórészt mentes időjárás uralkodott az országban. A nappali maximum hőmérséklet általában 30 Celsius-fok felett tartózkodott, éjszaka pedig nem csökkent a hőmérséklet 20 fok alá.

Mindez felgyorsította a napraforgó és a kukorica érését, ezért a legforróbb közép-magyarországi és dél-alföldi körzetekben megkezdődött a betakarítás. A még zöldellő kukorica nedvességtartalma 45% alattira csökkent, a növények felsülése folyamatos.

A repcetermesztő gazdaságokban folyik a vetőágy előkészítés, illetve megkezdődött a vetés is. A száraz talajban nehéz az optimális vetőágy biztosítása az aprómag vetéséhez. A beígért csapadék sokat segíthet az egyenletes kelésben. Száraz időben meggyűlik a bajunk a keresztesvirágúak és a földibolhák elleni védekezéssel.

A viaszérésben levő kukoricában folyamatosan csökken az amerikai kukoricabogár imágók egyedsűrűsége és tevékenysége. A tömeges rajzás idején optimális időjárás mellett feltehetően sok áttelelő tojást raktak a nőstények, így jövőre a monokultúrás táblákon erőteljes lárvakártételre kell felkészülni. A talajfertőtlenítés eldöntéséhez szükség lesz a lerakott peték számának alapos ismeretére.

Rajzik még a kukoricamoly is, de a lárvakártétel optimális feltételei inkább csak a nyugati országrészben, és a csemegekukorica táblákban vannak meg. Az országszerte mérsékelt gyapottok bagolylepke csőkárosítás még nem okoz jelentősebb csőfuzáriózis fertőzést, mert a forró napok eddig erőteljesen gátolták a kórokozó fejlődését és a toxintermelést. Mindez megváltozhat eső után, így a fertőzés erősödését érdemes figyelemmel kísérni.

Gyapottok bagolylepke hernyó kukoricán

A napraforgó aratása elkezdődött, a betakarítás előtti deszikkálást táblánként szükséges eldönteni a gyomosodás és a növények érettségi állapota alapján. A jelenlegi állományszemlék alapján növényvédelmi okokból származó terméskiesést csupán a tőfertőző fehérpenészes rothadás és a foltokban jelentkező makrofominás bélsorvadás okoz.

A többi kórokozó főként az alsó leveleken károsított, de mérhető károkat nem idézett elő. Az aratás utáni alapos száraprítás és a szárbontó biológiai készítmények használata nagy mértékben elősegíti a gyors bontódást a talajban.

A mezei pocok fertőzés továbbra is erőteljesen terjed. A kolóniák most még a háborítatlan területekre korlátozódnak elsősorban, de néhány térségben a fertőzés megfigyelhető a napraforgó- és a kukoricatáblák szegélyeiben is. A további fertőzés már a vetendő káposztarepce és az őszi kalászos területeket veszélyezteti, ezért nagyon fontos a pocokfertőzés megállítása.

Mezei pocok
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Darazsak, hangyák, monília károsítják az érett termést – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 11. 10:10

A későn jött égi áldás már nem tudja helyrehozni az eddig okozott károkat, de sokat javíthat a később betakarításra kerülő növények állapotán.

A repcebolhák hamarosan áttelepülnek a kelő növényekre – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 10. 10:10

Azok a gazdák, akik az elmúlt napokban megkezdték a repce vetését, jól kalkuláltak, mert gyors kelésre számíthatnak.

Gyorsan terjed a moníliás fertőzés: Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 5. 16:10

Ekkora nedvességhiány mellett minden szabadföldi növény élettevékenysége a minimálisra csökkent, továbbra is mindennapos a légköri aszály, a napégés, valamint a lomb- és gyümölcshullás.

Még mindig károsít a kukoricamoly: Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 4. 16:10

Némi szünet után ismét rajzik a kártevő lepke alakja a dél-magyarországi térségben, feltehetően ez már a 3. nemzedék kukoricamoly.

Sok helyen még mindig lehet lemosó permetezést alkalmazni

2021. március 10. 09:30

A középtávú meteorológiai előrejelzések március közepére sem mutatnak látványos tavasziasodást, már megszűnhetnek az éjszakai fagyok.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés – március 08.

2022. március 8. 08:36

Az idei esztendő időjárási szempontból furcsa kettősséget mutat. Míg januárban és februárban a sokévi átlagnál melegebb volt az időjárás, addig március közepéig a fokozatos felmelegedés helyett jóval hidegebb van. Éjszakánként rendszeresen fagy, időnként igen erős a lehűlés. Nappal, a napos órákban akár 10 C0 is előfordul, de borús napokon alig néhány fok a maximum hőmérséklet. Csapadék szempontjából igen jelentős a hiány, még a nyugati országrészben is több mint egyhavi a csapadékhiány, az ország középső és kelet részén pedig még ennél is több csapadék hiányzik a talaj felső rétegéből. A február végi - március eleji szélviharos napokon hófúvás helyett porviharokat lehetett látni országszerte.

A rovarkártevőktől kell most megvédeni a gyömülcskultúrákat

2020. május 27. 09:45

Az elmúlt hetet ismét a mérsékelten meleg, száraz időjárás jellemezte. Az időnként felbukkanó gomolyfelhőkből helyenként esett ugyan néhány milliméter eső, de a naponta visszatérő szeles idő annál többet elpárologtatott, tehát maradt az egész országra kiterjedő krónikus szárazság. Az aszály nem kedvez a kórokozók terjedésének, a rovarkártevők egy része viszont erőteljesen szaporodik. Az általánosságban mérsékelt termést ezektől kell megvédenünk.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: a gyomos tarlókon a parlagfű uralkodik, a kukoricában aktívak az amerikai kukoricabogár imágók

2023. július 18. 09:10

A kizöldült tarlók gyomirtására ez az időszak az optimális, a nehezen irtható évelő gyomnövények (aprószulák, mezei acat, selyemkóró, fenyércirok) gyérítése kémiai úton most hatékonyan elvégezhető.