Növényvédelmi előrejelzés
Növényvédelmi előrejelzés

A szárazság mellett kártevők és kórokozók is veszélyeztetik az őszi vetéseket

A szárazság mellett kártevők és kórokozók is veszélyeztetik az őszi vetéseket

Agrofórum Online

Az elmúlt hét időjárását frontok nem zavarták, eső csak kevés helyen hullott. Továbbra is igen aggasztó mértékű a szárazság. Az őszi káposztarepce állományok többségére a 6-8 leveles fejlettségi állapot a jellemző. Az elvetett őszi árpa és búza egy része kikelt ugyan, de még táblán belül is igen heterogén a növények fejlettsége.

A porba tett vetőmag egyelőre az esőre vár. A kukorica aratása a szárazság és a vártnál kisebb termés miatt jó ütemben haladt. Szárításra alig volt szükség. A talajmunkák terén most előnyben részesítik a gazdák a forgatás nélküli műveleteket.

búza szárazságban

Az időjárás továbbra is kedvez a mezei pocok felszaporodásának. A kártevő más friss táplálék híján egyre nagyobb ütemben telepszik be a repce, árpa és búza vetésekbe. Itt már nemcsak a táblaszegélyekben, hanem beljebb is találhatók kolóniák. Mérjék fel a veszélyeztetett területek mezei pocok fertőzöttségét, és ennek függvényében szükséghelyzeti engedéllyel számolják fel a fertőzést.

A mezei pocok mellett igen gyors ütemű a kabócák és levéltetvek betelepedése ugyanezen növénykultúrákba. Repcén a levéltetű fertőzés elsősorban a fiatal leveleket érinti, kalászosokon pedig foltszerűen általános a tetvek és kabócák jelenléte. Szívogatásuk a közvetlen kártétel mellett a vírusbetegségek terjesztésében is számottevő.

Repcén egyre nagyobb jelentőségűnek tartják a tarlórépa sárgaság vírust, míg árpán és búzán az árpa sárga törpülés vírusa jelenti a fő veszélyt a növényekre. Fertőzés esetén a terméskiesés jelentős lehet, főként a korai időpontban elvetett területeken.

árpa sárga törpülés vírus

Korábban szó esett a gabonafutrinka fertőzés veszélyéről, elsősorban az önmaga után vetett kalászos területeken. A tartós szárazság miatt a kártétel most még csak az árvakelésű tarlókra korlátozódik, másutt elenyésző a kártétel. A fertőzés veszélye azonban ennek ellenére fennáll, a gabonafutrinka ugyanis ilyen időben képes visszatartani tojásait, és csak az esős időszak beálltával kezdi meg a peterakást. Emiatt a veszélyeztetett táblákon az árpát és a búzát a fagyok beálltáig rendszeresen figyelni kell.

Talajlakó kártevőket már az idén nem érdemes keresni a felmérésre váró területeken, a kártevők ugyanis a szárazság miatt kényszernyugalomba vonultak a talaj mélyebb rétegeibe. A felvételezéssel várjunk a tavasz beköszöntéig.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: megjelent a szilvamoly első nemzedéke

2024. április 18. 07:10

A korábbi tartósan meleg időjárás főként a rovarkártevőknek kedvezett, így megélénkült a rajzásuk.

Kevesebb a bogár a kalászosokon, de nem dőlhetünk hátra – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. április 16. 16:10

Áztató esőre most igencsak szükség lenne, mert időszerű a napraforgó és a kukorica vetése. Az őszi kalászosok közül az árpa kalászol, a búza pedig zászlósleveles fenológiai állapotban van, a szárnövekedés mindkét növénynél mérsékelt.

Helyenként katasztrofális a kajszin okozott kár – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. április 10. 14:40

A gyümölcsfélék többsége elvirágzott vagy már a terméskötődés időszaka tart, ezért a védekezés szempontjainál ezt kell figyelembe venni.

Porszáraz talajba vetik a kukoricát és napraforgót – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. április 9. 16:10

Április első dekádjára továbbra is a sokévi átlagnál jóval melegebb időjárás a fő jellemző. A csapadékhelyzet már korántsem ilyen kedvező.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés – 04.12.

2022. április 12. 10:35

Április első hetében folytatódott a mérsékelten meleg időjárás. A nappali hőmérsékleti maximumok általában nem érték el a 20 C fokot, éjszakánként pedig fagyközeli hőmérsékleteket lehetett mérni.

Felerősödtek a gabonalisztharmat tünetek

2021. május 4. 07:47

Emelkedett a vetésfehérítő bogarak egyedszáma, helyenként már meghaladta a veszélyes mértéket, 10-15 db/ 10 hálócsapás értékkel.

Aggasztó a molytetvek szaporodása

2020. július 22. 10:32

Az elmúlt időszak az időjárását a mérsékelt meleg jellemezte, a nappali hőmérséklet csak ritkán emelkedett 30 Celsius fok fölé, az éjszakák pedig kifejezetten hűvösek voltak. Csapadék ugyan esett, sőt egyes körzetekben felhőszakadás is előfordult, de igen szeszélyes eloszlásban hullott le az eső. Az országos, áztató eső továbbra is várat magára.

Kiugró egyedszámmal rajzik a dióburok-fúrólégy

2021. augusztus 18. 08:32

Az augusztus közepéig tartó hőséget egy magas nedvességtartalmú atlanti eredetű hideg légtömeg söpörte ki a Kárpát-medencéből. Előtte a napi hőmérsékleti maximumok rendre 35 Celsius fok körül alakultak, és éjszaka sem csökkent a hőmérséklet 20 fok alá. A tikkasztó hőségben a kifejezetten napfényigényes növényeken is gyakori volt a napégés az extrém UV sugárzás következtében. A hónap második dekádja végére átmenetileg hűvösebbek a nappalok és az éjszakák, lehullott esőtől felfrissültek a növények.