A jelenlegi változékony időjárásban a betegségek és kártevők élettevékenysége is lecsökkent vagy teljesen megszűnt.
Az október első hetében uralkodó hűvös és csapadékos napok után ismét egy csapadékfront közelíti meg a Kárpát-medencét. A talajok nedvességgel való feltöltődése folyamatos, de a csapadékosabb nyugat-dunántúli tájegységekben is van vízhiány, nem beszélve az alföldi térségekről.
Az egész szezon folyamán sok problémát okozó inváziós poloskafajok (zöld vándorpoloska, ázsiai márványospoloska) aktivitása most a telelési hely keresése felé fordult. Mostani tömegük is jelzi, hogy az év során mekkora gondot okoztak a kertészeti növénykultúrákban, de károsításukkal a szántóföldön is gyakran lehetett találkozni.
Jelenlétükkel most a lakóházak tulajdonosait bosszantják, mert a legkisebb résen is képesek behatolni a számukra kiválasztott telelőképes helyekre. Aktivitásukat egy ideig még a lakáson belül is megtartják, majd nyugalmi állapotban elrejtőzve várják a tavasz eljövetelét. Ezek a kifejlett egyedek tavaszi kirajzásuk után új nemzedék megteremtésével biztosítják a körforgást.
A korábbi években a szintén inváziós rovarnak számító harlekinkatica esetében is hasonló folyamatot tapasztalhattunk, amikor tömegesen okoztak ugyanilyen galibát. Mára megszűnt ez a jelenség, mintha kisebb lenne a létszámuk.
A szőlő betakarítása a vége felé közeleg. A még kint levő fürtöket a szürkepenészes rothadás veszélyezteti, mert a jelenlegi hűvös és nedves idő rendkívül kedvező a kórokozó számára. A vékony héjú és tömött fürtű fajták különösen érzékenyek a betegségre. A szüret felgyorsítása az egyetlen védekezési lehetőség.
A lisztharmatos fertőzést és az áttelelő szaporítóképletek (kazmotéciumok) képződését lelassította a jelenlegi időjárás, de melegebb napokon folytatódik ez a folyamat. A szüret utáni lemosó permetezés már megkezdhető az ültetvényekben.
A lehulló lomb összegyűjtése folyamatos feladatot jelent a kerttulajdonosok számára, de nincs annál szomorúbb látvány, mint a zsákszámra gyűlő zöldhulladék. A leveleket, zöldhulladékot elszállítás helyett inkább komposztáljuk vagy mulcsként használjuk a talajok védelmére.
Az elterített zöldhulladék alatt a talaj mikrobiális élete nagyságrendekkel megnő, a talajélet pozitív irányú változása segíti a növények egészséges fejlődését. Ugyanezt teszi a komposzt is, ezért használjuk bátran talajaink gyógyítására minden növénykultúra esetében.