Növényvédelmi előrejelzés
Növényvédelmi előrejelzés

Továbbra is aktívak a harlekin katicák a gyümölcsösökben

Továbbra is aktívak a harlekin katicák a gyümölcsösökben

Agrofórum Online

Október első hetében esett ugyan több- kevesebb eső a Kárpát- medencében, de érdemben nem zavarta a betakarítási munkákat.

Gyümölcsfélékből jószerével már csak az alma egy része, a birs és a naspolya várja a szüretet. A fák kezdik felvenni őszi lombszínüket, egyeseknél már a lombhullás is megkezdődött. A folyamatra ráerősített a napokban 0 0C közelébe lecsökkent hajnali hőmérséklet, így igyekezni kell a hátralevő munkálatokkal, különösen a fagyérzékeny zöldségfélék tekintetében. A leszüretelt fáknál akár meg is lehet kezdeni az őszi lemosó permetezéseket, amennyiben lehullott a lomb 50 %-a.

Újabb kártevő rohamra az idén már nem kell számítani, a csapdák rovarokat a hűvösebb nappalok és éjszakák miatt alig fognak. Gyümölcsmolyból már csak a keleti gyümölcsmoly repül, az is elvétve, az érő és erjedő romlott gyümölcsök még vonzzák a foltos szárnyú muslicákat, ezek nemcsak a speciális csapdákba, hanem a fénycsapdákba is berepülnek. Közvetlen károkat már csak az érő szőlőben okozhatnak, de erre eddig még kevés konkrét adat áll rendelkezésre. A két poloskafaj mellett (zöld vándor és ázsiai márványos) meglehetősen aktívak a harlekin katicák. Szinte mindenhol megtalálhatók, keresik a zsákmányul szolgáló rovarokat, de egyre kevesebb a táplálék. Melegebb napszakokban repkednek ugyan a levéltetvek, de ez kevésnek tűnik, ezért bele-bele kóstolnak az érő gyümölcsökbe és a még tőkén levő szőlőfürtökbe. A sebzés nyomán rövid időn belül elindul a moníliás fertőzés a gyümölcsökön, amit csak tetéznek a darazsak is. Ha a szüret során a harlekin katica belekerül a mustba, kellemetlen mellékízt ad a lének, illetve az erjedő bornak.

Pettyesszárnyú muslica szőlőn

Harlekin katica szőlőn

A fák alá lehullott gyümölcsöt minél előbb gyűjtsük össze, nehogy a megtelepedett monília jövő tavasszal megfertőzze a fákat. A korábban leszüretelt gyümölcsfákon már jól megfigyelhető az összeszáradt moníliás gyümölcsmúmia. Ezeket szintén szedjük le, ne várjunk vele a metszésig, inkább most semmisítsük meg. A beteg részek tökéletesen elkorhadnak, ha leforgatjuk a talajba 15-20 cm mélységbe, de a komposztálóba semmi esetre se tegyük a moníliás gyümölcsöket.

Őszibarack gyümölcsmúmia

A hűvösebb napok miatt a meztelen csigák megkezdték telelőre vonulásukat. Táplálkoznak még ugyan a lédús gyümölcsökből és a zöldségfélékből, de étvágyuk már közel sem olyan, mint néhány héttel ezelőtt. Előszeretettel vermeli el magukat a még kint levő zöldségek közelébe, talajüregekbe. Gyakran fészkelnek káposztafélékbe, belerágva a befejesedett káposztafélékbe, de gyakori jelenség, hogy a sárgarépa gyökértestébe fészkeli be magát. Még próbálkozhatunk csigaölő szerek kihelyezésével vagy más csalogatással, hogy minél kevesebb teleljen át.

Spanyol csigák

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Helyenként katasztrofális a kajszin okozott kár – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. április 10. 14:40

A gyümölcsfélék többsége elvirágzott vagy már a terméskötődés időszaka tart, ezért a védekezés szempontjainál ezt kell figyelembe venni.

Porszáraz talajba vetik a kukoricát és napraforgót – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. április 9. 16:10

Április első dekádjára továbbra is a sokévi átlagnál jóval melegebb időjárás a fő jellemző. A csapadékhelyzet már korántsem ilyen kedvező.

Permetezhetünk akár sziromhullás után is – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. április 4. 09:10

Minden gyümölcstermő növényünk virágzik, vagy már elvirágzóban van, a növényvédelmi károsítók sorra jelentkeznek a gyümölcsösökben és a szabadföldi zöldségkultúrákban.

Kelésközeli állapotban vannak a vetésfehérítő bogarak tojásai – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. április 3. 14:10

A sokévi átlagnál jóval melegebb napokkal búcsúzott március és köszöntött be április. Borús éjszakákon az éjszakai minimum hőmérséklet is megközelítette a 10 °C-ot, megszűntek az éjszakai fagyok.

Csökkent tavaly az olasz gyümölcs kivitel

2019. május 8. 09:37

Az olasz friss gyümölcsök mennyisége tavaly az ország minden fő exportpiacán esett, de a legnagyobb mértékben Spanyolországban, ahova 30 százalékkal tudtak kevesebbet szállítani, mint a megelőző évben.

„Almát eszem, ropog a fogam alatt”…

2018. szeptember 17. 13:44

Az alma a legértékesebb gyümölcseink közé tartozik. A csecsemőket is először reszelt almával szoktatják a szilárd ételekhez a kiváló étrendi és emésztést javító hatása miatt.

Mi lesz veled magyar alma?

2023. március 24. 08:02

A folyamatos fejlesztés jelentheti az almatermesztés számára a jövőt. A siker kulcsa tehát a termelőkben rejlik.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: az érzékeny almafajtákon egyre gyakoribb a kalciumhiány okozta gyümölcsfoltosság

2023. szeptember 12. 14:10

Csonthéjas gyümölcsű ültetvényekben minimális mértékűre csökkent a keleti gyümölcsmoly repülése, termés- és hajtáskárt nem látni a fákon.