Gépészet
Gépészet

John Deere robot traktor: nem álhír – valóság!

John Deere robot traktor: nem álhír – valóság!

Agrofórum Online

A John Deere cég bemutatta a jövő technológiáit.

Az acél ekével indult, több mint 180 éves mezőgazdasági gépgyártó óriás napjainkban stratégiát vált: „Mezőgazdasági gépgyártásból okos technológiai céggé válunk” mondta Martin Kremmer, igazgató (ETIC, John Deere European Technology Center).

Az Agritechnica kiállítás Future Technology Zone standján három terület (elektrifikáció, automatizálás, mesterséges intelligencia) kilenc innovációját mutatta be, amelyek a jövő mezőgazdaságát fogják meghatározni.

1. Elektrifikáció

Kremmer szerint, az elektrifikáció nemcsak a hajtóanyag tankot helyettesíti, hanem magát a motort.

  • Zéró emissziójú kompakt traktor. A John Deere 1 series kompakt traktora zéró emisszióval dolgozik. A nagy teljesítményű TLT-vel rendelkező traktor egy feltöltéssel, egy hektár gyepet képes lekaszálni, alacsony üzemeltetési költséggel.
  • eAutoPower hajtómű. Az eAutoPower elektro-mechanikus teljesítmény- elágazásos fokozatmentes hajtóműve sokkal hatékonyabb és hosszabb élettartamú, mint a hagyományos CVT hajtóművek. Kremmer szerint az új hajtóművel, akár 45%-os hatékonyság növelés is elérhető. A John Deere és a Joskin közös fejlesztése a két elektromos meghajtású tengellyel ellátott folyékony trágyaszállító kocsi, amely 100 kW plusz energiát képes a kerekekhez juttatni. A hatékonyság növeléssel 25 % üzemeltetési költségcsökkentés érhető el.

2. Autonóm (vezető nélküli) járművek

Kremmer szerint a teljes autonómia nemcsak a vezetőt helyettesíti, hanem új lehetőséget ad a távfelügyeletre, mivel a kezelő valós idejű lehetőséget kap a beavatkozásra.

  • Autonóm elektromos traktor. A munkagéppel egy egységet alkotó kompakt elektromos traktor teljesítménye 500 kW. Járószerkezete lehet kerekes vagy gumihevederes. Az 5-15 tonna mértékű flexibilis tömegáthelyezés eredményeként csökkenthető a talajtömörítés mértéke.
  • Fél-autonóm traktor. A fél-autonóm traktor permetezőgéppel van összeépítve. A beépített kamera segítségével soros kultúrákban (pl. gyümölcsös) is képes dolgozni. A permetlé tartály feltöltése teljesen automatikus, ezáltal a kezelőt nem éri káros hatás. A tervek szerint az új megoldással 30% teljesítménynövelés és költségcsökkentés érhető el.
  • Autonóm permetező drón. A gyomfelismerővel és permetező berendezéssel felszerelt drón képes a felismert gyomot precíz permetezéssel megsemmisíteni. A 10,6 literes tartály és az akkumulátor feltöltése a tábla szélén automatikusan történik. Egy feltöltéssel a drón 30 percig képes üzemelni.
  • Autonóm permetezőgép. Az autonóm permetező 650 literes tartállyal rendelkezik. Az extrém hasmagasság a teljes szezonban teszi lehetővé az alkalmazását. A permetező gumihevederes járószerkezete minimálisra csökkenti a talaj káros tömörítését.

3. Mesterséges intelligencia

  • Láss és permetezz technológia. A Blue River Technology cég megvásárlásával a John Deere olyan jövő generációs növényvédő technológiához jutott, amellyel nagymértékben csökkenthető a vegyszer felhasználás. A másodpercenként 20 képfelismerést végző nagy pontosságú kamerákkal, a mesterséges intelligenciájú rendszer képes megkülönböztetni a kultúrnövényt és a gyomot. Ezt követően az egyes szórófejek a gyomokat egyenként megsemmisítik.
  • Parancsnoki fülke. A John Deere cég új vezetőfülke koncepciót alkotott, amelyben az érintő képernyős monitor hálózatba foglalja az összes szerkezeti egységet és az irányító joystickot. A valós idejű időjárási adatok, az előre programozott beállítási adatok, valamint a munkaszervezési eljárások ismeretében a vezető fülke valóságos parancsnoki állomás szerint működik.
  • Nagyméretű permetező drón. A John Deere és a Volocopter társaság közös fejlesztésű VoloDrone nagyméretű permetező berendezése 9,2 m átmérővel és 18 rotorral rendelkezik. A cserélhető lítium-ion akkumulátorforrással működtetett elektromos hajtás egy töltéssel 30 percig képes permetezni. A VoloDrone berendezés távműködtetéssel irányítható, de előre programozott pálya mentén automatikusan is üzemeltethető. A drón flexibilis kialakítású keretrendszerére különböző munkavégző eszközök szerelhetők. Például permetezéskor két folyadék tartály, szivattyú és permetező keret helyezkedik el a kereten. Az alacsonyan repülő drón óránként 6 hektárt képes lepermetezni.

Forrás: https://www.agriculture.com/news/technology/john-deere-unveils-farm-of-the-future; John Deere Walldorf GmbH & Co. KG

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vonóháromszöges, mezőgazdasági billenős pótkocsik új generációja

2024. április 18. 10:10

A kalocsai székhelyű Budamobil-Cargo Kft. az AGROmashEXPO-AgrárgépShow 2024 kiállításon mutatta be legújabb, high-tech gyártmányát, amely minimális önsúllyal, nagyobb hasznos teherbírással teszi hatékonnyá és környezetbaráttá a termény- és takarmányszállítást.

JDLink™ modulok a John Deere-on túl

2024. április 17. 12:10

A JDLink™ már több mint 10 éve biztosítja a John Deere gépek adatainak elérhetőségét.

Prémium a zöldsorban: Massey Ferguson szálastakarmány gépek bemutató

2024. április 16. 08:10

A Massey Ferguson 2018-tól gyárt és értékesít prémium minőségű szálastakarmány gépeket, köztük kaszákat, rendképzőket és rendterítőket. Alábbi cikkünkben mutatjuk be a legnépszerűbb hazai MF gépeket, amelyek mind elérhetők készletről a hazai márkakereskedőknél!

Megújult Case IH bálázógépek: megnövelt teljesítmény, időtállóbb anyagok és gépkezelőt tehermentesítő automatika

2024. április 16. 05:40

Díjnyertes formatervezés, egyedi funkciók, kevesebb kezelői beavatkozást igénylő automatikák – a Case IH bálázók a kezdetek óta egyszerűvé teszik a bálázást a gazdáknak.

Agritechnica: bemutatkozik a központi magfeltöltésű Tempo L modellváltozat

2019. november 11. 14:20

Az új központi magfeltöltésű funkció a Tempo L vetőgép egyes modelljeihez lesz rendelhető, úgymint Tempo L 12, Tempo L 16, Tempo L 18 és Tempo L 24.  

Mahindra & Mahindra az Agritechnica 2019 kiállításon

2019. november 26. 09:06

Mahindra & Mahindra Ltd. (M&M) a gyártott darabszám szerint a világ legnagyobb traktorgyára.

Kiosztották az AGRITECHNICA 2019 Innovációs díjait

2019. szeptember 26. 11:35

A zsűri az idei évben egy arany- és 39 ezüstérmet osztott ki. Az aranyérmet a John Deere Walldorf GmbH & Co. KG (a Joskin céggel közös) terméke a 8R traktorokhoz kifejlesztett eAutoPower gearbox e8WD hajtómű kapta.

A DirectInject közvetlen befecskendezés ezüstérmet hozott az AMAZONE számára

2021. december 17. 07:36

A DirectInject segítségével individuálisan reagálhat a kultúrnövény igényeire, és megtakarítható a növényvédő szerek és a szántóföldi permetezőgép további menetének költsége.