Határszemle
Határszemle

Napraforgó-peronoszpóra. Miért most?

Napraforgó-peronoszpóra. Miért most?

Agrofórum Online

A fenti cím első részét olvasva sokaknak juthat az eszébe a kérdés, miért éppen most, a vegetációs időszak végén beszéljünk egy gombabetegségről? Praktikus okok állnak a háttérben.

A napraforgó-peronoszpóra jól ismert betegsége a napraforgónak. Már egészen korán, a néhány leveles állományokban találkozhatunk szembeötlő, mással össze nem keverhető tüneteivel. A növény torzult növekedése (1. kép), az egészséges növényekétől elmaradó magassága, a leveleken mutatkozó, az erek mentén futó kivilágosodó levélrészek (2. kép) az elsődleges fertőzésre utalnak, amely a csírázástól kezdve a négy leveles állapotig történhet meg. Később a levelek fonáki részén fehér bevonat (3. kép) jelenik meg, amelyet a kórokozó terjedését segítő szaporítóképletek alkotnak. A vegetáció későbbi részében másodlagos fertőzés is történhet, azonban annak jelentősége elmarad az elsődleges fertőzéshez képest.

1. kép – Primer fertőzés tüneteit mutató napraforgó (2022. május 30.).
2. kép – Jellegzetes peronoszpórás tünetek a levélen (2022. május 30.).

A kórokozó gazdasági jelentőségét az adja, hogy a fertőzött növényeken képződő tányérok többnyire sterilek, kaszatot nem nevelnek, így már néhány százalékos fertőzés mellett is mérhető terméskiesést okoz.

A napraforgó-peronoszpóra elleni védekezés nem a szántóföldi növényvédelem dolga, az állomány -általánosságban alkalmazott- gombaölő készítményekkel történő kezelése nem rendelkezik kellő hatékonysággal. Bár a megfelelő vetésváltás, a gyommentes körülmények biztosítása jelent némi segítséget, azonban védelmet kizárólag a fajtanemesítés során kialakított rezisztencia nyújt, együttesen a vetőmag – a kórokozóval szemben hatékony hatóanyaggal történő – csávázásával.

3. kép – Peronoszpórafertőzésre utaló tünet a levélfonákon (2022. május 30.).

A rövid összefoglaló után nézzük, mit tehetünk azért, hogy ne legyünk elszenvedői a napraforgó-peronoszpóra károkozásának? Ismerjük fel a beteg növényeket! Ez viszonylag egyszerű, azt akár a tenyészidőszak egészében is nagy biztonsággal tehetjük meg. Biztos támpont az alacsony növénymagasság, valamint a levelek jellegzetesen sűrű állása (4. kép). Hasonlóan jellegzetes tünet a felső, „szemafor” állású tányér (5. kép). A megbetegített növények nem minden esetben képeznek tányért, de ha mégis, az ezt a jellegzetes tünetet fogja mutatni. A mostani évjáratban egyes hibrideknél tapasztalhatunk hasonló, felső állású, kevéssé bókoló tányérállást (6. kép), amely inkább a környezeti körülmények miatt alakult ki, mintsem peronoszpórafertőzés miatt. Ezért az előbbiekben leírt tünetek összességét keressük.

4. kép – Fertőzött, növekedésében elmaradt tő (2022. augusztus 19.).
5. kép – A felső állású tányér a peronoszpórafertőzés jellegzetes tünete (2022. augusztus 19.).

Az elmúlt két évjárat gyökeresen eltérő tavaszi körülményeket hozott, míg az idei évet az ország jelentős részén már kora tavasztól szélsőséges vízhiány jellemezte, addig az előző év májusa hűvös és csapadékos volt. Mindezek ellenére mindkét évre jellemző volt a napraforgó-peronoszpóra korai fertőzése, amely egyes területeken akár jelentős mértéket is elérhetett. Ha az okokat keressük, az első kérdés, hogy vajon a termesztésben lévő hibridek mindegyike rendelkezik-e rezisztenciával a kórokozó hazánkban jelen lévő összes változatával (rasszal) szemben? De, ugyanígy kérdés lehet, hogy az alkalmazott csávázó hatóanyag vajon kellően hatékony-e még a kórokozóval szemben? Mindezeken túl sajnos nem zárhatók ki a vetőmag előállítása során elkövetett esetleges hibák sem. Ezért a legegyszerűbb „védekezés” részünkről, ha figyeljük az elvetett hibrideket és igyekszünk felmérni azokban a peronoszpórás növények arányát. Amennyiben több évben is magasabb fertőzést tapasztalunk egy adott hibridnél, akkor óvatosságból jobb, ha eltekintünk annak termesztésétől.

6. kép – Egyes hibridek idei évre jellemző rendellenes tányérállása (2022. augusztus 15.).

Most érkeztünk el oda, hogy megválaszoljam a „miért most” kérdését. A napraforgóállományokban az év során történtek felmérése egyáltalán nem egyszerű feladat, a napraforgótáblákat átjárni a nagy és erős növényállomány miatt többnyire igencsak nehéz. Azonban az azokban végzett gépi munkák mégis lehetőséget teremtenek arra, hogy kialakulhasson bennünk egy kép az állományunk fertőzésének mértékéről. A közelgő betakarításkor, a kombájn fülkéjéből erre jó alkalmunk adódik.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Örökké zölden – örökzöld növényeink gondozása és védelme hónapról hónapra III. rész

2018. május 31. 05:30

A tavasz végi és nyári hónapokban fokozottan kell ügyelnünk az örökzöld növényeinket fertőző kórokozókra.

Már megjelent az áprilisi Agrofórum!

2019. április 15. 17:04

Vajon mi áll a hazai burgonya termőterület drasztikus csökkenésének hátterében, melyek az ágazat fejlesztési lehetőségei, fellendülhet-e ismét a burgonyatermesztésünk?

Az ízletes ribizli titka - Mit tegyünk, ha túl sok terem?

2022. július 1. 05:36

Az utóbbi időben rájár a rúd a bogyós gyümölcsökre, mert hol az időjárás a ludas a kevés csapadékkal, hol a kártevőktől való megmentésük nagy kihívás. De azt kell mondjam, hogy az elmúlt években megtanultunk ilyen kihívások mellett is bogyósokat termelni.

Kalászosok télen

2021. január 19. 12:18

Az elmúlt év őszének az elmúlt éveknél hűvösebb és csapadékosabb jellege nagy mértékben befolyásolta az őszi kalászos gabonák vetését és ez által a telelőre vonult gabona állományok fejlettségét.