Házikert

Aszálykert: megoldható-e a teljes öntözésmentesség manapság?

Agrofórum Online

Egyre többet hallunk arról, hogy aszálykert és teljesen öntözésmentes kert. De ideje lenne tisztába tenni a fogalmakat és a saját térségünkre nézve a lehetőségeket.

Az aszálykert az utóbbi években terjedt el fogalomként és nagyon nagy kavarodás van a fejekben e téren. Egyesek valóban utalnak az aszályos térségekben építhető kertekre, mások inkább az öntözésmentességet értik alatta. De a valóságban a kettő nem ugyanaz. És akkor még itt jöhet képbe a sztyeppekert, ami nem, nem jelent angolkertet sem.

Kertstílus vagy szakmai és fenntarthatósági irányzat?

Ha le akarnám egyszerűsíteni, akkor az aszálykert és az öntözésmentes kert egy szükséges irányzat, stílus az angolkert, a sztyeppekert. De hatalmas eltérések vannak közöttük, és azért hozom be a nagyon távol álló angolkertet is, mert szinte minden nap kapunk olyan kérdést, hogy aszálytérségben, futóhomokon angolkertet akar valaki.

Fenntartható kert szempontjából

Amikor (valóban) ismerjük a talajunkat, hogy milyen, és nem csak cím alapján bemondja valaki, akkor az nagyban befolyásolja a telepíthető növények listáját. Ezután jön a tájegységre, térségre való adatok ismerete. Sztyeppekertet kértek már tőlem a Mátrába is, mert azt gondolták, hogy az egyenlő az öntözésmentességgel, és kies pusztává varázsolták volna, némi fűfélével a mátrai domboldalt. Ilyen a klasszikus keveri a szezont a fazonnal.

Az öntözésmentesség csakis akkor érhető el, ha a növények rendesen begyökeresedtek. Ez pár év. Többnyire 3-4 év alatt elérhető egy rendes gyökeresedés, de egy frisstelepítésű kert sosem lesz valóban aszályra termett, hiszen az aszály nemcsak a csapadék hiányát jelenti, hanem a forró szeleket, a légköri páratartalom hiányát is. Így viszont öntözés nélkül a legjobban megtervezett és szárazságtűrésre alkotott kert sem lesz túlélő.

Kezdetben nagy fényigényű és melegigényű fajokkal érdemes dolgozni
Kezdetben nagy fényigényű és melegigényű fajokkal érdemes dolgozni (fotó: Pixabay)

Aszálykert a gyakorlatban

Azt gondolnánk, hogy akkor pozsgásokkal és mezei fűfélékkel lesz tele a kert. Pedig az csak egy aspektusa az egész tervezésnek. Mivel első években a fák és cserjék is kicsik, így aligha beszélhetünk általában árnyékos kertrészekről, és ilyenkor egyfajta megalkuvás kell: nagy fényigényű és melegigényű fajokkal érdemes dolgozni.

Majd amikor a fák cseperednek és kezd árnyék is lenni a kertben, ezeket a részeket felváltja a félárnyéki, majd az árnyéki tágtűrésű fajok sokasága.

Az évelők és az önmagukat vető egynyári és kétnyári virágok mellett a szárazságtűrő cserje és fafajok adják egy aszálykert alapját.

Fenntartható kert oldalról az aszálykert az, amit a legtöbbször tervezni kellene, hiszen olyan csapadékszegény éveken vagyunk már most túl és a jóslatok szerint leszünk is, hogy az édesvíz és az esővíz kincsnek számít, tehát ne páraigényes és vízigényes növényekből álljon a kert.

A legtöbb kertben már senyved az örökzöldek jó része, a hortenziák, a díszfák és díszcserjék javarésze. És akkor még a rossz talajadottságokról nem is beszéltem, hiszen nagyban befolyásoló tényező, hogy homokra vagy agyagra vagy egy magas minőségű barna erdőtalajra készül a kert.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Darázspók a kertben: ha szükségét érzi, bánt, azonban hasznunkra is válhat

2024. szeptember 14. 14:10

Legfőbb táplálékai közé tartoznak a kertek legnagyobb ellenségei, így kifejezetten érdemes darázspókot tartanunk kertünkben.

Hidegtűrő, télálló növények a kertünkbe

2024. szeptember 14. 10:10

Az alábbiakban csokorba szedtük azokat a hidegtűrő, télálló növényeket, amelyek bármelyik hazai kertben jól mutatnak.

Minden, amit az árnyékliliom téli gondozásáról tudni kell

2024. szeptember 13. 11:10

Az árnyékliliommal csupán a téli hideg előtt szükséges alaposabban foglalkoznunk. Nem kell megijedni, Önnek is sikerülni fog.

Így készítsünk hatékony csigacsapdát!

2024. szeptember 13. 08:10

Vegyszermentes, házilag elkészíthető csigacsapdát mutatunk mindazoknak, akik reménytelen harcot folytatnak a zsenge növényeket lerágó csigákkal.

Nemzetközi elismerésben részesült a Soproni Egyetem

2022. július 9. 13:34

Kihirdették az ENSZ Környezetvédelmi Programja által támogatott Nemzetközi Zöld Talár Díj idei győzteseit.

Agrárközélet Képgaléria

Zöld utakon jár a bioméhész, aki díjnyertes mézeket tudhat magáénak

2023. április 2. 08:41

Miközben a hazai méhészek jó része az ellehetetlenüléssel küzd, egy debreceni méhész, Gáll Attila üzemnövelésen, portfolióbővítésen töri a fejét.

Fenntarthatósági elismerést kapott a Corteva Agriscience magyarországi termelési üzeme

2024. január 15. 17:10

A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat elismerő oklevelet kapott a környezettudatosság és a körforgásos gazdaság támogatásáért a kis- és nagyvállalatoknak komplex csomagolási szolgáltatásokat nyújtó Manupackaging Hungary Kft. által szervezett Fenntarthatósági Program keretében.

A kártevők és betegségek már korán felismerhetők az AI segítségével

2023. július 17. 16:10

A Bayer Crop Science nemrég fejezte be a Fermatával folytatott együttműködését egy olyan projekt keretében, amely a növényvédő szerek használatának mesterséges intelligencia közreműködésével történő csökkentésére irányult.