Házikert
Házikert

Fehér fagyöngy és amit tudni kell róla

Fehér fagyöngy és amit tudni kell róla

Agrofórum Online

A szerelmesek a fehér fagyöngy alatt adnak egymásnak csókot, ikonikus növény lett az amerikai szerelmes filmek miatt, pedig egy igen érdekes és egyben problémás növényről van szó. Nézzük is, hogy mit érdemes tudni a fehér fagyöngyről!

A fehér fagyöngy (Viscum album) a szantálfafélék (Santalaceae) családjába tartozó igen elterjedt félélősködő. Örökzöld növény, így főleg lombhullás után a gazdanövény ágai között vehető észre legtöbbször. Fő gazdanövényei az almafa, a nyárfa, a fűzfa, az akácfa, amelyek ágain gömbölyű, 60-100 cm átmérőjű bokrokat képez.

Fehér termése egy ragadós álbogyó, melynek terjedését a madarak végzik. Ősszel érik be, így télen már ritkán látni a növényen.

Angolszász országokban terjedt el a karácsonyi időszakban dekorációs céllal, mert még leszedve a gazdanövényről is viszonylag sokáig megtartja állagát és színét.

Fehér fagyöngy a gyógyászatban

A gyógynövényekben jártas emberek már találkozhattak is a fehér fagyönggyel a polcokon. A fehér fagyöngy drogja a szárított levelei (Visci folium), vagy a leveles hajtások (Visci albae stipes).

Hatóanyagának érdekessége, hogy nagyban függ az összetétel a gazdanövénytől is.  Hatóanyagai viszkotoxinok, cisztein, amelyek erős hatású polipeptid keverékek; egy viszkumprotein komplex; lektinek. További előforduló tartalomanyagok: fenilpropán- és lignánszármazékok, kávésavszármazékok, flavonoidok, biogén aminok, arabinogalaktán és galakturonán poliszacharidok.

A fehér fagyöngyhöz és orvosi alkalmazásához számos kutatás és kísérlet kapcsolódik már. Bár főleg állatgyógyászati oldalon kutatták ezt a gyógynövénynek is számító félélősködő növényt, számos humángyógyászati adat is rendelkezésre áll már.

Az érelmeszesedés csökkentésétől kezdve a magas vérnyomáson át még az onkológiai területeken keresztül is kísérleteztek vele. Jótékony hatásai között említik a feljegyzések a magas immunrendszer-erősítő hatását is, ami miatt természetgyógyászatban is előszeretettel alkalmazzák.

A már fentebb említett hatóanyagösszetétel ingadozásának köszönhetően viszont óvatosságra intenek még a természetgyógyászok is. A fagyöngylevél összetevőinek (főleg a viszkotoxinok és a lektinek) mérgező hatását kimutatták. A bogyók is tartalmaznak veszélyes hatóanyagokat, ezért a fagyöngy csak orvosi rendeletre szedhető.

Mit jelent az, hogy félparazita növény?

A fehér fagyöngy a fák lombkoronájában él és vizet, tápanyagokat von el a gazdanövénytől. Ezzel a gazdanövényt fokozatosan gyengíti. A díszfáinkat úgy tudjuk megvédeni, hogy a fehér fagyöngy megjelenésekor teljesen kivágjuk a lombkoronából és a sebhelyet kezeljük faápoló géllel.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért barnul be a könnyezőpálma levele?

2024. március 28. 09:10

Sokak kedvence a hatalmasra növő, szépséges könnyezőpálma, hiszen „bezöldíti” a lakás bármely pontját, méghozzá olyan dúsan, mintha egy lombos fát állítanánk a helyére.

11 hihetetlen tény a margarétáról

2024. március 28. 07:10

A margaréta, tudományos nevén Leucanthemum x superbum az őszirózsafélék családjába tartozó évelő virágos hibridnövény. Feltűnő szépsége és könnyű termeszthetősége miatt a kertészek és a virágrajongók körében igencsak népszerű.

Ezeket a virágzó cserjéket akár már most elültetheti

2024. március 27. 09:10

Olyan virágzó cserjéket mutatunk, amelyek a tavasz második felében vagy nyáron virágoznak, de a változékony március–áprilisi időjárás nem okoz nekik gondot.

Útmutató a gluténmentes kert megteremtéséhez

2024. március 24. 10:10

A gluténmentes kert létrehozásának célja az, hogy biztonságos és egészséges környezetet teremtsünk azoknak, akik gluténérzékenyek vagy gluténmentes étrendet követnek.

Fagyöngy a fán - mit tegyek vele?

2021. december 22. 06:24

A fagyöngy jelenléte fáinkon főként a lombhullást követő időszakban lesz feltűnő számunkra, ugyanis ekkor válnak láthatóvá nagyméretű, gömbölyű alakú, örökzöld egyedei.

Őszi terméshatározó V. rész – a homoktövis és a fehér fagyöngy

2020. november 29. 11:21

A tavalyi terméshatározó sorozatból lecsúszott ez a két izgalmas növény, amelyeket érdemes közelebbről megismernünk. A növény kézzelfogható jellemzőin kívül számos érdekességet is felvonultat a cikk: nézzük, milyen a fehér fagyöngy és a homoktövis megítélése és milyen gyógyhatásaikról érdemes tudnunk?

Hasznos vagy káros a csodaszép fagyöngy?

2020. február 18. 12:04

K. Eleonóra kérdése: A közeli park fáin rengeteg fagyöngy látható. A fehér fagyöngy nagyon szép, de hasznos vagy káros?