Házikert
Házikert

Hogyan javíthatjuk nyáron a talajunkat?

Hogyan javíthatjuk nyáron a talajunkat?

Agrofórum Online

Nyáron is kell a talajjal foglalkozni, nem csak ősszel és tavasszal, pedig sokan azt gondolják, hogy elegendő évente egyszer és már minden rendben is van. A növények táplálkoznak, így a talajt is tápanyagozni érdemes.

Most nagyon divatos dolog a talaj egészségéről beszélni, és rengeteg téves információ kering az interneten. Dobáljuk rá a kávézaccot és minden szép lesz, öntögessük élesztős vízzel és csodaszép lesz minden növény és sehol a betegség. Ugyanígy a tealeveleket is forrázás után javasolják sokan, de mindegyikre kitérünk máris, hogy mit és mikor érdemes csinálni!

Konyhai hulladékok a virágágyásban?

A konyhai hulladékokkal kezdem, mert sokfelé ez a leggyakoribb: “dobd ki és ott jó lesz” elmélet mostanában.

A kávézacc, a tealevelek mind csersavas anyagok, savanyítják a talajt, így olyan növények alá tegyük, melyek szeretik a kicsit savanyúbb talajt. Ez az egyes pont, ha listába kéne szedni.

Más konyhai hulladékot ne dobáljunk ki a kertbe, hanem menjen szépen a komposztra, hiszen először komposztálódnia kell és csak utána lesz igazán érdekes a növényeinknek.

Szerves trágya jó a kertbe!

A szerves trágya egyenesen a komposztdombról érkezzen. Pontosabban már összeérve komposztként és a növények nagyon hálásak lesznek érte.

Ha nincs komposztdombunk, de mégis ebben gondolkodunk, akkor rengeteg jó algakivonatos vagy guánós komplex termék kapható a kereskedelemben, így ezekből is válogathatunk.

A növények nyáron is táplálkoznak, így a talajt is tápanyagozni szükséges (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/kez-fold-gyar-kornyezet-1072824/)

Szervetlen: műtrágya sem ördögtől való

Nagyon megosztó téma, mert a műtrágyára sokan úgy tekintenek, mint a világ legnagyobb mérge, pedig a jól kialakított műtrágya hasznos tud lenni, akár díszkertről, akár termelésről beszélünk. Miért gondolom ezt?

Ha egy növény éhes, akkor a beltartalma és a termés minősége, vagy akár a virágmennyisége sem lesz olyan, mint amit elvárnánk tőle. Sokszor nem az a lényeg, hogy hatalmas mennyiségeket juttassunk ki, hanem inkább az, hogy ésszel és elegendő mennyiséget.

Számos olvasói kérdés is a legtöbb esetben tápanyaghiányból eredő tünetek miatt jut el hozzám, ahol igazából kis mikroelemhiány látszik csak, és ha azt pótolnánk, a növény is vidámabban folytatná életét és dús virágzással vagy minőségi terméssel látna el minket.

Még egyszer jelzem: ez nem a felfújása a zöldségnek, hanem egy olyan plusz, amit mi magunk emberek is megveszünk vitamin néven, ha gyengének érezzük magunkat.

Rostált komposzt szórható bárhova!

Én annak a híve vagyok, hogy egész évben szépen lehet tápanyaggal ellátni a kertet. Ahogy elkészül egy újabb adag komposzt, már megy is a növények közé a virágágyásokba, a tó körüli ágyásokba, a veteménybe, de még a fűre is rárostálom és alaposan belegereblyézem.

Mivel nekem természetes gyepem van, így engem nem zavar, ha időszakosan kicsit más képet mutat a gyeptársulás. Alaposan beöntözöm a talajba a fű közé a rostált komposztos talajt és már kész is vagyunk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egynyári virágok, amelyek már ősszel elvethetők

2024. szeptember 7. 10:10

A virágmag lényegesen olcsóbb, mint a palánta, és vannak olyan fajok, amelyek télállók, így már ősszel vethetők. Melyek ezek és hogyan vessük?

Így távolíthatja el a mohát egyszerűen, természetes módon

2024. szeptember 6. 16:10

Számos természetes módszer létezik, amelyekkel hatékonyan eltávolíthatjuk a mohát anélkül, hogy vegyszerekhez kellene folyamodnunk.

Pénztárcakímélő ötletek az őszi kertészkedéshez

2024. szeptember 6. 09:40

Nem kell újat vásárolni, ha növényeket szaporítunk, illetve fagymentesen teleltetünk. De egyéb megoldásokkal is sokat takaríthatunk meg.

Őszi gyepápolás: mit tegyünk és mit ne tegyünk?

2024. szeptember 4. 09:40

Mind a hagyományos, mind a fajgazdag természetes gyep kora ősszel extra törődést és odafigyelést igényel. De mire is van szüksége?

Az EU szerint a gazdálkodóknak jobban kell védeniük a talajt

2023. július 13. 08:10

A tagállamoknak először fel kell mérniük, majd ellenőrizniük kell a területükön található összes talaj egészségügyi állapotát.

A szamóca leveleit valóban le kell szedni március 15-ig?

2023. március 5. 04:39

A tavalyi szamóca leveleit tényleg le kell szedni március 15-ig? RS2 tőzegbe szoktam ültetni a palántákat, ez jó a szamócának?

BactoFil® Kalászos az őszi kalászosok termesztés technológiájában

2019. szeptember 10. 14:33

A növénytermesztők legfontosabb feladata az évjárati körülményeknek megfelelően a növények számára a lehető minél optimálisabb feltételek kialakítása, amelyben a legnagyobb figyelmet a talajra kell fordítani.

A mérget termelő mikroszkópikus gombák a növényi trágyában negatív hatással vannak a talajéletre

2020. október 14. 13:10

Nemrégiben látott napvilágot annak a kutatásnak az eredménye, amely a mikroszkopikus gombák toxinjainak a talajéletre gyakorolt hatását vizsgálta. A vizsgálat során kiderült, hogy bizonyos mikrotoxinokkal szennyezett kukorica hatására az ún. ugróvillások – amelyeknek fontos szerepük van a növények növekedésében és a humuszképzésben – szaporulata jelentősen lecsökkent, ennek pedig negatív következményei lehetnek a növénytermesztésre nézve.