Házikert
Házikert

Hogyan öntözzünk kánikula idején?

Hogyan öntözzünk kánikula idején?

Agrofórum Online

Aktuális kérdés sajnos az ország legtöbb pontján, de főleg a keleti országrészekben: hogyan öntözzünk kánikula idején?

Azt gondolnánk, hogy öntözni mindenki tud, majd a gyakorlat pedig megmutatja, hogy valójában nem is igazán értjük a biológiai oldalát, és ezáltal nem is hatékony az öntözés.

Az öntözés és a gyökerek

Régóta tudjuk már, hogy a növények a gyökereken kívül némi vizet (pára formájában) a leveleken keresztül is képesek felvenni. A gyökerek esetében viszont az öntözés milyensége is befolyásolja magát a gyökerek növekedését és a növekedésük módját.

A gyakori és kis vízadagos öntözés a gyökereket a talajfelszín közelébe csalogatja, és a növény így nehezebben áll majd ellen a kánikulának. A felszíni talajrétegek nemcsak melegebbek, de hamarabb is kiszáradnak.

A ritkább, de nagy vízadagos öntözés viszont a gyökereket a mélyebb talajrétegekbe csalogatja, ami miatt a növényzet túlélése is jobb lesz kánikula idején.

Nagy vízadagok kontra tápanyagok

A nagy vízadagokkal való öntözésnél viszont van egy tényező, amivel számolnunk kell, ami nem más, mint a tápanyagok kimosódása. Az öntözés hatására a tápanyagok egyre mélyebb talajrétegekbe szivárognak. Ilyenkor szükséges a megfelelő tápanyag-utánpótlás, hogy kiegyensúlyozott növekedése és egészségi állapota legyen a növényünknek.

Mivel kánikula-időszakokról beszélünk, ne felejtsük el, hogy adott hőmérséklet felett sok tápanyag nem tud gyökéren keresztül felszívódni, így érdemes a lombtrágyázást előtérbe helyezni.

Ritkábban, de nagy vízadagokkal célszerű öntözni

Hogyan öntözzünk, mivel öntözzünk?

Gyakran látom, hogy szeles időben is sokan nagy szórófejes locsolóval öntöznek, akár gyepről van szó, akár ágyásokról. Itt az a baj, hogy a szél egyrészt a vízcseppeket elviszi, másrészt nagyobb a szélben az elpárolgás, amitől nem lesz hatékony az öntözés.

A csepegtető öntözést először kiépíteni viszonylag költséges. Költségesebb, mint egy nagy szórófejet odabiggyeszteni a kert közepére és azzal öntözni. De hosszútávon a csepegtető öntözés az, ami meghozza a várt sikert, hiszen kicsi a kipárolgás, egyenesen a növények közé, a talajfelszínre megy a víz, ami miatt még a levelek égését is elkerülhetjük.

A csepegtető öntözés nagyon jól beválik veteményeskertben ugyanúgy, mint díszkertben (a gyepet kivéve), érdemes kipróbálni. Ráadásul, ami még mellette szól, hogy nagyon víztakarékos öntözési mód, pont amiatt, amivel mellette érvelünk: kicsi szóródás, közvetlen a talajfelszínre érkezik a víz és kevés az elpárolgás öntözés közben.

Mikor NE öntözzünk?

Kerüljük a magas UV-indexű időszakokat, a déli órákat. Mivel a vízcseppek icipici nagyítókként is működnek, így hamar megperzselhetjük vele a növények leveleit. Érdemes kora reggel és késő este öntözni, mert így az elpárolgás is kevesebb, hiszen többnyire hűvösebb van, így jobban tud hasznosulni a vízmennyiség.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egynyári virágok, amelyek már ősszel elvethetők

2024. szeptember 7. 10:10

A virágmag lényegesen olcsóbb, mint a palánta, és vannak olyan fajok, amelyek télállók, így már ősszel vethetők. Melyek ezek és hogyan vessük?

Így távolíthatja el a mohát egyszerűen, természetes módon

2024. szeptember 6. 16:10

Számos természetes módszer létezik, amelyekkel hatékonyan eltávolíthatjuk a mohát anélkül, hogy vegyszerekhez kellene folyamodnunk.

Pénztárcakímélő ötletek az őszi kertészkedéshez

2024. szeptember 6. 09:40

Nem kell újat vásárolni, ha növényeket szaporítunk, illetve fagymentesen teleltetünk. De egyéb megoldásokkal is sokat takaríthatunk meg.

Őszi gyepápolás: mit tegyünk és mit ne tegyünk?

2024. szeptember 4. 09:40

Mind a hagyományos, mind a fajgazdag természetes gyep kora ősszel extra törődést és odafigyelést igényel. De mire is van szüksége?

Szabadban is megoldható a leander teleltetése?

2023. december 3. 04:37

Hogyan lehet a leandert teleltetni, netán szabadban is megoldható? Egymással ellentétes véleményeket lehet olvasni ebben a témában. Mit tanácsolnak?

Palántát neveljünk vagy kész palántát vegyünk?

2022. április 15. 17:37

A palántaneveléshez hely és idő kell, amit igazából megveszünk magunknak, amikor kész palántát vásárolunk. Viszont ezzel egyidőben a palántanevelés jó móka, jó sikerélmény is lehet.

A kukorica gyökérnövekedése hatást gyakorol az élelmezésbiztonságra is

2021. szeptember 11. 04:38

Az aszályra hajlamos területek, mint például Afrika esetében a felfedezés nagyobb hozamokat eredményezhet, amely az élelmezésbiztonságra kedvező hatást gyakorolhat.

Hogyan védekezhetünk a mocskospajor kártétele ellen?

2019. október 30. 13:05

J. Simon kérdése: Ősszel a veteményes felásásánál szürkés színű, kövér hernyókat találtunk a kihúzott növények tövénél a talaj felszínéhez közel. Mik lehetnek ezek, károsak-e?