Házikert
Házikert

Hogyan szaporítjuk a leandert?

Hogyan szaporítjuk a leandert?

Agrofórum Online

Amikor nyáron hatalmas dézsákban tele virággal beleszeretünk a leanderekbe, akkor enyhe késztetést érzünk, hogy saját részre is legyen jó sok leanderünk. A házi leander szaporítás sokkal könnyebb, mint gondolnánk, semmi extra dologra nincs szükség hozzá!

Ne tépd meg mások növényeit

Bár igen hívogató lehet a nyaralóhelyen a leander hajtásainak megszedése, sem növényegészségügyi oldalról, sem etikai okokból nem ajánlott mások növényeinek megtépkedése. Ezt azért már itt az elején tisztázzuk. Sajnos az évek során egyre több a „zsebimportból” hazakerülő növényi szaporítóanyag, ahogy a globalizációnak hála az emberek egyre egzotikusabb helyekre képesek már eljutni. Ezzel azonban hazai pályán még ismeretlen kártevőket és kórokozókat is hazahurcolhatunk.

Kérj szaporítóanyagot

Ha látsz egy magánkertben vagy barátoknál olyan leandert, melynek színe még nincs meg a gyűjteményedben, akkor bátran kérhetsz viszont szaporítóanyagot tőlük, mert a leander rendkívül jól szaporítható félfás dugványról.

A félfás dugvány ismérve, hogy egy köztes állapot a már masszív fás és a teljesen zöld, puha hajtás között. Bár a vastagabb fás dugványok is gyökereztethetők, talán az kicsit nehezebben fogan meg a talajban, mint a félfás verzió.

Talajban vagy vízben?

Általában vízben szokták gyökereztetni, mert gyorsabb és egyszerűbb, mint talajban dugványozva.

Egy befőttesüveget töltsünk meg vízzel és tekerjük körbe alufóliával. Így nem fog algásodni a víz és a sötétben gyorsabb a gyökeresedés is.

Egészséges metszlappal vágva (metszőollóval) vágjuk 5-8 rügyes dugványravaló félfás hajtásokat az egészséges anyatövekről. Ha túl sok és nagy levelek vannak rajta, akkor minden levelet nyugodtan félbe is vághatunk keresztbe. Ezzel csökkentjük a növény párologtatófelületét, viszont elegendő fotoszintézishez kellő levélfelület marad.

A dugvány talpa felől a vízbe érő érszen tisztítsuk meg a levelektől a félfás dugványokat, majd tegyük vízbe. Szobai ablakpárkányon gyökereztessük.

Másik megoldás, ha rögtön cserépben, jó vízgazdálkodású talajban gyökereztetünk. Dugványonként külön cserepezzük, mert így megspóroljuk a munkát is a gyökeresedés után.

Ebben az esetben viszont a cserepekre egyenként, hogy a dugványok ne tudjanak kiszáradni, érdemes fejjel lefelé fordított befőttesüveget tenni vagy nejlonnal bekötni a cserép tetejét, alatta a kis növendékekkel. Így a párolgást minimalizáljuk, de naponta egyszer érdemes kinyitni, átszellőztetni, hogy a gombabetegségeket minimalizáljuk.

A gyökeres új növény

A fiatal leszaporított növényeknél az első feladat a gyökerek megerősítése. Ehhez foszfortartalmű tápanyagos vízzel érdemes öntözni a fiatal leandereket. Ez segít az egészséges gyökérképződésben és csak a későbbiekben érdekes, hogy a lomb fejlődésnek induljon, mert ahhoz is egy megfelelő gyökérmennyiségre lesz szükség. Egészen addig ne is ültessük át a növényeinket, ameddig a gyökerek meg nem erősödtek, hogy ne törjük le őket.

Mindig egészséges anyanövényről szaporítsunk

Már csak az eredményesség miatt is fontos, hogy ne a beteg tövekről szaporítsunk, de a későbbiekben is fontos, hogy az esetleges gombás vagy baktériumos fertőzés ne terjedjen tovább. Sok betegség akár a metszőollóval is átkerülhet a többi növényre, így ne legyünk restek az eszközöket is fertőtleníteni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egyetlen szál hortenziából így lehet egy egész bokrunk

2024. április 16. 07:10

Ugyan, ki ne szeretné a hortenziát? Hisz ennél elegánsabb, látványosabb és lélegzetelállítóbb növény aligha van a kertészetekben. Amit viszont megvehetünk, annak igencsak borsos az ára, főleg, ha tömegesen szeretnénk elültetni.

Hasznos tippek nagy gyepfelületek gondozásához

2024. április 14. 10:10

A tavasztól őszig tartó fűnyírási szezon a gyep ápolásának fontos része. A fűnyírás nem csupán esztétikai kérdés, hanem alapvető a gyep növekedése és egészsége szempontjából is.

Házikerti növények kiválasztása és elhelyezése az éghajlatváltozás kihívásainak megfelelően

2024. április 10. 07:10

Az adaptív kerttervezés az éghajlatváltozás kihívásaira való reagálást jelenti a növények kiválasztása és elhelyezése során.

Kis kert, nagy dilemma: hogyan tervezzünk kicsi kertet?

2024. április 7. 05:40

Hogyan tervezhetünk meg egy kicsi kertet? Ehhez hozok most pár gyakorlati gondolatot!

Boldog új évet, Kedves Olvasóink!

2024. január 1. 10:10

Trendfordulót él a mezőgazdaság a szakértők szerint, akik kihívásokkal teli esztendőnek jósolják 2024-et. De ezzel ma még ne törődjünk, optimistán kívánunk mindenkinek boldog új évet – az utóbbi hónapokban született legolvasottabb cikkeinkkel. BÚÉK!

Mérgező szobanövények, melyeket ne tegyünk gyerekek közelébe

2022. augusztus 14. 09:39

Diffenbachia talán az egyik legismertebb mérgező szobai növény, szobanövény témában olyan, mint kerti vonalon a tiszafa.

Mikor vihetők ki a szabadba a beteleltetett dísznövényeink?

2022. május 8. 04:36

Szeretném megtudni, hogy a dísznövények kihelyezése a kertbe mikor tekinthető biztonságosnak a teleltetés után?

Kihozhatom már a leandert? - Mediterrán növények a kertben

2023. április 7. 05:36

Minden szezonban újra felmerül a kérdés: kivihetem már a leandert? Lássuk, hogy mikor és hogyan vihetjük ki a teleltetést követően ezt a kedvelt dísznövényt a kertbe!