Kora tavasztól érezzük a késztetést, hogy a szobanövényeinket és teleltetett növényeinket elkezdjük kiköltöztetni. De ilyenkor még sem az időjárás nem a legkedvezőbb, de a növények sem szokták meg a kinti klímát. Szoktatni kell őket még a napfényhez is.
Napközben már nyári meleg van
Bár napközben már meleg van, éjjelente még fagypont körüli lehet a hőmérséklet, ami a citrusféléknek nem túl szerencsés. A leanderek kiköltöztetésével is vigyázni kell, mert még megfagyhatnak. Viszont félárnyékos helyen már elkezdhetjük hozzászoktatni őket a napsugárzáshoz.
A téli időszak elég fényszegény és bár növényeink hozzák az új hajtásokat, mégis a levelek gyengék még és könnyen megéghetnek.
A hozzászoktatást a természetes fényhez és napsütéshez mindig fokozatossággal tegyük. Először csak félárnyékos helyre tegyük a dézsás növényeink, majd fokozatosan egyre inkább kikerülhetnek a napos fekvésekbe. Az éjszakai fagyok elmúltáig viszont még ne hagyjuk éjszaka kint őket.
Vékony levelek sérülékenyek
A téli időszakban hozott levelek elég sérülékenyek, mert vékonyabb a levelek szöveti rétege, a viaszozottság is fokozatosan vastagodik a felületükön, ami részben a fényvisszaverést is eredményezi. A fotoszintézishez szükséges zöld színanyag is kevesebb a téli levelekben, halvány színük jelzi ezt.
A másik fontos tényező, hogy a teleltető helyiségben és szobában nincs huzat, amihez szintén szoktatni kell kedvenceinket. Egyes szobanövények a huzatra kifejezetten érzékenyek is. Ilyen például az összes fikusz és szobai futóka.
Az orchideák hozzászoktatása
A nyári időszakban a lepkeorchideákat cserepeik nélkül a fák lombjaihoz is kikötözgetjük. Főleg akkor érdemes így nyaraltatni a Phalaenopsist, ha egy párásabb kertrészbe tudjuk tenni őket. Ahhoz viszont a melegebb napokon már elkezdhetjük óvatosan a kinti időjáráshoz szoktatni őket, szigorúan árnyékba, félárnyékba.
A tavaszi időszakban még cserepestül, majd amikor felkötözzük a fák lomba közé a növényeket, akkor a cserepekből kivéve, a kéregtől megszabadítva tegyük. Ne felejtsük el naponta alatta a gyepet párásítani, öntözni, mert aszályos nyáron kiszáradnak a tövek. Ha orchideánk jól érzi magát a lombozat között, akkor hatalmas és egészséges léggyökerekkel és a téli időszakban rengeteg virággal örvendeztet meg minket.
Ha sziklakertünk van
Ha van sziklakertünk és a lakásban sok kaktuszt és pozsgást nevelünk, akkor ezeket is már most érdemes elkezdeni szoktatni a kinti időjáráshoz és fényhez. Főleg azért, mert várhatóan ezen növények a tűző napra fognak kerülni és ehhez a szöveteiknek is fel kell készülni.