Lakberendezés a balkonon? Miért is ne!
A balkonon is kitágíthatjuk a teret, ha már arról van szó, hogy a négy fal közül kiköltözünk arra a csöppnyi balkonra, amivel rendelkezünk.
A legtöbb embernek a lakás az lakás, a kert az kert. De mi van akkor, ha kicsit eljátszunk a lakberendezés tudományával, és azt mondom, hogy a kettőt akár egybe is lehetne vonni, vagy egy olyan finom átmenetet képezhetünk, amitől észrevétlenül a lakásból a kertben leszünk. Vagy akár a balkonon.
Balkonon is van élet
A balkontulajdonosok sokasága gondolja azt, hogy minek is berendezni az erkélyt, hiszen semmire nem jó az. Pedig egy jól kialakított balkonnak ugyanúgy megvannak a hasznos funkciói, mintha nagy kertünk lenne. Csak éppen piciben. Én is voltam “picibalkon” tulajdonosa, de ott még paradicsomot is termeltem, volt szökőkút is, és volt, amikor még az uborka is megtermett. Jó, nem mondom, hogy én tangózni tudtam volna ezek után a balkonomon, de ugyanúgy berendeztem és kertészkedtem, mintha végtelen, határtalan kertként funkcionálna.
Sportolástól kezdve az olvasósarokig
Egyidőben pontosan akkora balkonnal áldott meg a sors, hogy kitekertem a jógaszőnyegem rajta és máris elejétől a végéig belaktam az egészet. Na, de nagyon szerettem kint reggelizni, olvasni munka utáni délutánokon és mindenre kellett plusz helyet találni. Nyakamba vettem a lakberendezési boltokat és addig jártam mindenféle praktikus megoldásért, ameddig az ideálisra nem leltem.
Egy kis balkonon az összecsukható asztal és szék, melyet ha épp nem használunk a falra ráhajtható, nagyon praktikusan használható.
Ugyanígy vannak már olyan balkonládák, melyeket ráültethetünk a korlátra is, nem kellenek azok a régivágású kampók sem. Mind szép, ezernyi színben pompázik, így még vidám is lesz az összhatás.
A feleslegesen lecsepegő légkondi és az újrahasznosítás
Sokáig vacilláltam, hogy a légkondiból lecsöpögő vízzel mi legyen. Egy klasszikus felmosóvödör volt alatta sokáig, de zavart, hogy az egész sarok funkciótlan. Így kerestem egy olyan sziklát, amiből szökőkútnak valót tudok építeni, meg egy nagy kőedényt és kialakítottam az egészből egy olyan szökőkutat, ahol a lefolyó vizet a légkondiból érkező kondenzvíz adta. Innen jött az ötlet, hogy akkor már aquapóniázhatnék is, így lett wasabim a második emeleti erkélyen.
Növényösszeültetések és a dekorációk
Bár kerti témákban a balkont sokszor körbejártuk, és a legpraktikusabb növénynevelési módok az összeültetések, lakberendezési oldalról sokszor ez még nem adja meg azt a pluszt, amitől otthonos lesz egy erkély.
Egy erkélyen bátran lehet drapériákat használni, színes párnákat, napvitorlákból is ezernyi és egy színváltozat van, így a vintage hangulattól egészen a bohóig bármit kialakíthatunk.
Az egynyári virágok jól illeszkednek a bohó vagy mexikói hangulatokhoz, de akár egy harmonikus és modern stílust is kialakíthatunk, ha zöld levéldísznövényekkel, zöldfűszerekkel tesszük tele a ládáinkat, és mellé fehér, bézs vagy zöld kárpittal fedett bútorokat választunk.
Grillezzünk az erkélyen?
Mivel a balkon is az életterünk része, így akár sütögetésre is használható. Gondoljunk csak bele, hogy egy kis grillezővel akár egy baráti összejövetel vacsoráját is megsüthetjük, a konyha is közel van, és ha netán még fűszereket is termeltünk az erkélyen, akkor a saját salátánkkal fogyaszthatjuk el a frissensülteket, amit egyenesen az erkélyen grilleztünk. Ehhez viszont megint csak gondolni kell a szélirányon kívül (hogy ne a lakásba vigye be a szél a füstöt) arra is, hogy hova ülünk le a balkonon sütögetés közben, hova tesszük a hideg fröccsöspoharat? Ehhez célszerű falra szerelhető polcokat választani, hogy minden igényünknek eleget tegyen a csöppnyi balkonunk.