Házikert

Milyen gyepműtrágyát használjak?

Agrofórum Online

Mivel ma már a kertészeti áruházakban rengeteg fű- és gyepműtrágyát árulnak, nehéz közöttük kiigazodni, pláne, ha kezdő kertészek vagyunk, vagy csak egyszerűen nem merültünk még el a pázsitgondozás művészetében.

A gyepünkön állandóan járunk, játszunk, így a fű, legyen kényes vagy strapabíró, általában nagy igénybevételnek van kitéve. Éppen ezért a megfelelő gyepműtrágya pontos időben történő használata segít pótolni az elveszett tápanyagokat, valamint távol tartja a gyomokat és a mohát. Segít a gyepnek a téli hónapok utáni regenerálódásban is.

Melyik gyepműtrágya a legjobb az összes gyepfajtára?

Ez bizony évszaktól függ, ezért fontos, hogy a gyep trágyázását az évszakok szerint végezzük.

  • Gyeptrágya tavaszra és nyárra

Általában magasabb nitrogéntartalmú trágyát érdemes választania, hogy elősegítse a levél- és hajtásnövekedést. Márciustól szeptemberig a legjobb használni, mivel ez a fajta folyamatosan szabadítja fel a tápanyagokat 6-8 héten keresztül.

  • Aszály idején:

A gyepek nyugalmi állapotba kerülnek szélsőséges aszályok idején, ezért a legjobb várni egy kiadósabb esőzésig, mielőtt megtrágyáznánk a gyepet, mivel a trágyák akkor működnek a legjobban, ha a gyep aktív növekedésben van.

Gyeptrágyázás gyerekekkel és háziállatokkal

Ha gyermeke vagy háziállata van, fontos, hogy gyerek- és háziállatbarát gyepápolási módszereket válasszon. Próbáljon egyenletes eloszlást biztosítani, lehetőleg szórófej használatával.

Folyékony vagy granulált gyeptrágyát használjak?

A folyékony trágyák gyors hatásúak és locsolókannával vagy permetezővel kijuttathatók. Kisebb gyepek feljavítására kifejezetten javallottak, ha gyors eredményt szeretnénk elérni, célszerű ilyen fajtát választani. Nem árt azonban tudni, hogy ezek eredménye azért nem tart olyan sokáig, mint a granulált trágyáké, ezért gyakrabban kell alkalmazni őket.

A granulált trágyák nagyobb gyepekre valók, és különböző formákban érhetők el:

  • Természetes/organikus alapú; ez egy lassabban felszabaduló trágya, amely általában alacsonyabb tápanyagszinttel rendelkezik, ami elősegíti a kiegyensúlyozott növekedést. Kis mennyiségben és gyakran kell kijuttatni a legjobb eredmény eléréséhez.
  • Ásványi műtrágya; gyors hatású műtrágya, amely gyors válaszreakciót és erős növekedést eredményez, ráadásul különféle gyom- és mohairtó hatóanyagokkal is kombinálható.

Mit tartalmaznak a gyepműtrágyák?

A műtrágyák alapvetően 3 fő tápanyagot tartalmaznak:

NPK:

  • (N) Nitrogén – Az új, egészséges fű növekedéséhez elengedhetetlen. Ha a fű sárgulni kezd vagy fakó színűvé válik, az általában alacsony nitrogénszintet jelez, ami, ha nem orvosolják időben, rossz fűminőséget eredményez.
  • (P) Foszfor – Megerősíti a fű gyökérrendszerét, ami egész évben ellenállóbbá teszi a gyepet, különösen száraz időjárásban.
  • (K) Kálium – A fű tartósságához és jobb hidratációjához szükséges. Ez segít a gyepnek a forró nyári hónapok során könnyebben megbirkózni az aszállyal és a különféle betegségekkel, és látványosan erősebbé és egészségesebbé teszi a gyepet.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minden, amit az árnyékliliom téli gondozásáról tudni kell

2024. szeptember 13. 11:10

Az árnyékliliommal csupán a téli hideg előtt szükséges alaposabban foglalkoznunk. Nem kell megijedni, Önnek is sikerülni fog.

Így készítsünk hatékony csigacsapdát!

2024. szeptember 13. 08:10

Vegyszermentes, házilag elkészíthető csigacsapdát mutatunk mindazoknak, akik reménytelen harcot folytatnak a zsenge növényeket lerágó csigákkal.

Hogyan „gyógyítsuk meg” a napperzselte füvet?

2024. szeptember 12. 08:10

Bármilyen gyep képes megperzselődni, ha a körülmények szélsőségesek, de vannak olyan fűfajták, amelyek különösen hajlamosak erre.

Hogyan tartsuk a krizantémot, hogy évről évre virágozzon?

2024. szeptember 11. 14:40

A krizantém az őszi időszak legkedveltebb virága. De nem kell ám minden évben új tövet venni, hiszen évelő növényről van szó. Így tartsuk életben!

Augusztusi teendőink a kertben

2024. augusztus 11. 08:10

Milyen aktuális munkák várnak ránk a veteményeskertben, a gyümölcsösben, az egynyári és évelő növények körül?

Így lesz hatásos a gyep gyomirtó szeres kezelése

2024. augusztus 16. 09:40

A teljes gyepfelületet évente csak egyszer-kétszer szabad gyomirtó szerrel kezelni. Praktikus tanácsok a hatás maximalizálása érdekében.

Gyeptelepítés kevesebb nyűggel, gyorsabban? 5 egyszerű tipp a haragoszöld kertért!

2022. szeptember 22. 04:34

Úgy tartják, hogy a világon kétféle emberrel találkozhatunk: az egyik már próbálkozott szakszerű gyeptelepítéssel otthonában, vagy a munka részeként sportpályákat, parkokat gondozva, míg mások szerint „a fű zöld és nő”.

Mit tegyünk, ha lisztharmatos a gyep?

2020. május 19. 11:51

A gyepen megjelenő lisztharmat ellen milyen módon, milyen szerrel lehet védekezni, ill. megszüntetni azt?